FELIETON WOJCIECHA KANIUKI: Karta Seniora – czym jest i jakie daje uprawnienia?

FELIETON WOJCIECHA KANIUKI: Karta Seniora – czym jest i jakie daje uprawnienia?

Problem starzenia się społeczeństwa jest sporym wyzwaniem dla władzy – centralnej i samorządowej. Z informacji znalezionych w analizie statystycznej GUS „Sytuacja osób starszych w Polsce w 2022 r.”, która ukazała się w roku 2023, wynika, że na koniec analizowanego okresu 9,8 miliona ludzi w naszym kraju to osoby w wieku 60 lat i więcej. We wspomnianym opracowaniu możemy przeczytać, że od 2006 r. obserwujemy stały wzrost udziału osób starszych w populacji Polski, który w 2022 r. ukształtował się na poziomie 25,9 proc.



Według danych z 31 grudnia 2022 r. w województwie warmińsko-mazurskim żyło 353,7 tys. osób, które ukończyły sześćdziesiąty rok życia. Pokazuje to nam, iż bez wątpienia potrzebne są odpowiednie działania na rzecz tej grupy społecznej, do której bez wątpienia wszyscy z czasem będziemy należeć. I tak, jak ma to miejsce w przypadku osób z niepełnosprawnościami, należy odejść od wizerunku seniora jako osoby, która nie wchodzi już w żadne interakcje społeczne, nie podejmuje żadnych aktywności społecznych i którą należy się wyłącznie opiekować. Osoby w tzw. „jesieni życia” – wbrew pozorom i powszechnym stereotypom – chcą i mogą być bardzo aktywne. Bardzo skutecznie i w ciekawy sposób potrafią wspierać samych siebie, jak również resztę społeczności lokalnej.

Aby jednak było to możliwe, muszą oni otrzymywać odpowiednie wsparcie ze strony państwa, ale także samorządu terytorialnego – na szczeblu gminnym, powiatowym oraz wojewódzkim. Dlatego też rozpoczynam nowy cykl felietonów, który będzie poświęcony problemom, wyzwaniom, ale przede wszystkim potrzebom, jakie mają osoby w starszym wieku. Chciałbym poruszyć takie tematy, jak: karta seniora, komunikacja miejska, profilaktyka, kultura, rekreacja etc.

Zacznijmy zatem może od przeanalizowania tego, czym jest karta seniora, jakie daje uprawnienia i jak ją można uzyskać. Nie wiem, jak Wy, ale ja myślę, że możemy zaczynać. 😊

Czym jest Ogólnopolska Karta Seniora?

Ogólnopolska Karta Seniora to inicjatywa, która ma na celu zapewnienie seniorom dodatkowych korzyści i ulg w różnych dziedzinach życia, takich jak transport, kultura, zdrowie czy usługi. Jest to dokument, który umożliwia korzystanie z różnych zniżek i promocji oferowanych przez instytucje publiczne, prywatne firmy oraz organizacje partnerskie.

Może ona uprawniać do zniżek na bilety komunikacji miejskiej, wstępy do muzeów, teatrów, kina, a także na zakupy w sklepach czy usługi medyczne. Warunki uzyskania Karty Seniora oraz korzyści z niej wynikające mogą się różnić w zależności od regionu i instytucji wydającej.

Ważne jest sprawdzenie aktualnych przepisów i warunków w instytucji odpowiedzialnej za wydawanie Karty Seniora oraz monitorowanie dostępnych promocji i ulg, ponieważ oferta może ulegać zmianom.

Co ma do zaoferowania Warmińsko-Mazurska Karta Seniora?

Warmińsko-Mazurska Karta Seniora to regionalna inicjatywa skierowana do osób starszych zamieszkujących nasz region. Jest to dokument, który umożliwia seniorom korzystanie w nim z różnych ulg i zniżek.

Karta Seniora, która obowiązuje w województwie warmińsko-mazurskim może uprawniać do zniżek na przejazdy komunikacją publiczną, bilety do miejscowych atrakcji turystycznych, kina, teatry, muzea oraz na zakupy w wybranych sklepach i restauracjach. Dodatkowo może także umożliwiać korzystanie z różnych programów promocyjnych i aktywności społeczno-kulturalnych skierowanych specjalnie do osób starszych.

Warunki uzyskania Warmińsko-Mazurskiej Karty Seniora oraz korzyści z niej wynikające mogą się różnić w zależności od określonych przez lokalne władze i instytucje odpowiedzialne za program. Osoby zainteresowane mogą uzyskać szczegółowe informacje na temat tej karty w lokalnych urzędach, domach kultury lub placówkach działających na rzecz seniorów w regionie Warmii i Mazur.

Piszę tutaj o projekcie, który jest jednym z działań wpisujących się w Program „Polityka Senioralna Województwa Warmińsko-Mazurskiego Na Lata 2021 – 2027”. Jednym z warunków jego wdrażania jest współpraca z organizacjami pozarządowymi (szczególnie tymi, które zrzeszają starsze osoby), instytucjami publicznymi, przedsiębiorcami oraz innymi jednostkami samorządu terytorialnego. Nadrzędnym celem Programu jest wsparcie aktywizacji seniorów – przede wszystkim zamieszkujących województwo warmińsko-mazurskie, w różnych obszarach życia, poprzez stworzenie i upowszechnienie katalogu oferowanych im przez różne podmioty – na atrakcyjnych zasadach usług i produktów. Wdrażanie projektu koordynuje Biuro Dialogu Społecznego i Pożytku Publicznego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Jak funkcjonuje Karta Seniora w Iławie?

W Iławie można uzyskać zarówno Ogólnopolską Kartę Seniora, jak i Warmińsko-Mazurską Kartę Seniora. Pozwala ona na korzystanie z systemu zniżek, które są korzystne dla osób starszych, w takich jednostkach kulturalnych, jak kina, teatry, muzea czy filharmonie. Może ona zostać wykorzystana także w parkach krajobrazowych, ośrodkach rekreacyjnych, klubach sportowych, hotelach i restauracjach. Warto pamiętać, że Karta Seniora pozwala również na zrobienie tańszych badań diagnostycznych oraz zakupów.

Karta ma ułatwić seniorom dostęp do szeregu produktów i usług, które są skierowane do tej grupy społecznej. Ważne, aby lokalne przedsiębiorstwa chciały uczestniczyć na zasadzie partnerstwa w Programie Karta Seniora. Ma to zapewnić iławskim seniorom możliwość korzystania z szerokiego wachlarza produktów i usług.

W jaki sposób można otrzymać iławską Kartę Seniora?

Miasto Iława do tej pory wydało ponad 1 500 Ogólnopolskich Kart Seniora oraz współpracowało przy wydaniu ponad 1 000 Warmińsko-Mazurskich Kart Seniora. W programie mogą uczestniczyć mieszkanki i mieszkańcy Iławy, którzy mają 60 lat i więcej.

Aby to było możliwe, należy złożyć wniosek do Urzędu Miasta Iławy – w pokoju 110. Można to zrobić od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 – 14:00. Więcej informacji udziela Monika Kowalska-Kastrau, Pełnomocnik Burmistrza ds. Osób Starszych i Niepełnosprawnych, która jest dostępna pod numerem telefonu: 89 649 01 89 i/lub adresem e-mail: mkowalska.kastrau@umilawa.pl. Pod tym linkiem można znaleźć i pobrać wnioski o wydanie Ogólnopolskiej Karty Seniora oraz Warmińsko-Mazurskiej Karty Seniora.

Gdzie można uzyskać zniżki dzięki iławskiej Karcie Seniora?

Wszelkie informacje znajdują się na stronach internetowych poszczególnych samorządów wchodzących w skład Powiatu Iławskiego. Jeśli nie ma informacji na stronach należy skontaktować się z danym urzędem. W stolicy Powiatu Iławskiego, w mieście Iława można znaleźć informacje na stronie:

https://miastoilawa.pl/dla-mieszkancow/karta-seniora

Popularność Karty Seniora

Może się ona różnić w zależności od wielu czynników, takich jak dostępność korzyści i zniżek oferowanych przez kartę, jej rozpoznawalność w społeczności lokalnej oraz świadomość osób starszych na temat istnienia takiego programu.

W krajach, gdzie programy kart seniora są dobrze promowane i oferują atrakcyjne korzyści, takie karty mogą cieszyć się dużą popularnością. Osoby starsze chętnie korzystają z możliwości uzyskania zniżek i ulg, zwłaszcza w takich dziedzinach, jak: transport publiczny, opieka zdrowotna, kultura i rekreacja.

Jednakże popularność Karty Seniora może być również ograniczona przez czynniki takie, jak brak świadomości społecznej na temat programu, trudności w uzyskaniu karty czy też niewystarczająco atrakcyjne oferty zniżek.

W przypadku konkretnych kart seniora, takich jak Warmińsko-Mazurska Karta Seniora czy Karta Seniora wydawana w Iławie, popularność będzie zależeć od tego, jakie konkretnie korzyści oferuje i jak skutecznie jest promowana wśród osób starszych w danym regionie. Na przykładzie naszego miasta widzimy, że mogą być one całkiem spore.

Pomocne może być również aktywne zaangażowanie lokalnych władz i instytucji w promocję programu oraz jego ciągłe ulepszanie, aby lepiej odpowiadał na potrzeby seniorów.

A jakie są Wasze oczekiwania wobec Karty Seniora – na Warmii i Mazurach, w Iławie, ale także w każdym innym mieście czy regionie Polski? Które zniżki są dla Was atrakcyjne, a jakich byście oczekiwali? Czekam na Wasze maile. 😊

Wojciech Kaniuka, wojciech.kaniuka@powiat-ilawski.pl


 

Poznali Kanta jak mało kto! Młodzież z „Budowlanki” wydała gazetkę okolicznościową

Poznali Kanta jak mało kto! Młodzież z „Budowlanki” wydała gazetkę okolicznościową

Zapraszamy do lektury „KANTÓWKI”, gazetki okolicznościowej przygotowanej przez  uczniów pod kierunkiem nauczycieli Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie. A wszystko za sprawą obchodów Roku Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach. Powiat Iławski, który jest organem prowadzącym szkołę, przyłączył się do wojewódzkich obchodów, jest także inicjatorem lokalnych wydarzeń związanych z Immanuelem Kantem, czego efektem jest m.in. gazetka okolicznościowa. Praca młodzieży robi wrażenie! „KANTÓWKA” ukazała się w objętości miesięcznika „Życie Powiatu Iławskiego” w kwietniowym wydaniu.

1

2

3

4


LINK DO CAŁEGO WYDANIA ŻYCIA POWIATU IŁAWSKIEGO:

https://powiat-ilawski.pl/wp-content/uploads/2024/04/Zycie-Powiatu-Kwiecien-2024.pdf

 

 

 

Utrudnienia w ruchu na odcinku IŁAWA – WIKIELEC. Budowa kanalizacji deszczowej potrwa około 3 tygodni

Utrudnienia w ruchu na odcinku IŁAWA – WIKIELEC. Budowa kanalizacji deszczowej potrwa około 3 tygodni

Powiatowy Zarząd Dróg w Iławie informuje o rozpoczęciu robót planowanych na dzień 6 maja 2024 r. w związku z inwestycją pn.:

„Rozbudowa drogi powiatowej nr 1313N na odcinku Iława – Wikielec – budowa kanalizacji deszczowej – etap I”.

Prace będą prowadzone w obrębie zjazdu na stadion w miejscowości Wikielec. W związku z pracami kanalizacyjnymi informujemy o

utrudnieniach  w ruchu na czas ok. 3 tygodni. Uczestników ruchu drogowego prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności oraz

stosowanie się do czasowej organizacji ruchu na czas prowadzenia robót drogowych.

 

Budowlanka wygrała XXIV Powiatowy Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny

Budowlanka wygrała XXIV Powiatowy Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny

W środę 24 kwietnia 2024 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 1 w Zespole Szkół  im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie odbył się XXIV Powiatowy Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny będący eliminacją do finału wojewódzkiego. Udział w Turnieju wzięły 3-osobowe drużyny wyłonione w eliminacjach szkolnych przeprowadzonych w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Iławski. Głównym organizatorem turnieju było Starostwo Powiatowe w Iławie, przy współpracy policji, straży pożarnej oraz PCK. Dyplomy i nagrody wręczył Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski oraz komendanci służb mundurowych.



Młodzież rywalizowała pod czujnym okiem policjantów, strażaków i wolontariuszy PCK. W tegorocznych zmaganiach najlepsza okazała się drużyna Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 r. w Iławie, która reprezentować będzie nasz powiat w eliminacjach wojewódzkich. Uczestników zmagań reprezentujących 5 szkół z terenu powiatu iławskiego powitała dyrektor Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku, Elżbieta Gościńska, obecna była także Renata Motylińska, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji  Starostwa Powiatowego w Iławie, p.o kierownika referatu kontroli ruchu drogowego mł. asp. Dawid Zawadzki, a także p.o Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Iławie mł. bryg. Marcin Wiśniewski. Głównym celem corocznie organizowanego  turnieju jest  działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a w szczególności  popularyzowanie wśród młodzieży znajomości przepisów o ruchu drogowym i wiedzy motoryzacyjnej. Ponadto, uczestnicy turnieju mieli szansę  zmierzyć się w konkurencjach z zakresu znajomości podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowej obsługi samochodu.

Konkurencje:

  1. konkurencje teoretyczne –  testy: wiedzy, skrzyżowań, 
  2. konkurencja praktyczna – przygotowanie pojazdu do jazdy,
  3. konkurencja praktyczna – jazda sprawnościowa samochodem z tzw. „talerzem Stewarta”,
  4. konkurencja praktyczna – sprawdzian z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

W tegorocznym turnieju udział wzięły drużyny z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie, Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 r. w Iławie, Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie, Zespołu Szkół w Lubawie oraz z Zespołu Szkół  im. Ireny Kosmowskiej w Suszu. Nad prawidłowym przebiegiem konkurencji czuwało jury składające się z policjantów Komendy Powiatowej Policji w Iławie, strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Iławie i wolontariuszy PCK. Składowi jury przewodniczył p.o Kierownika referatu kontroli ruchu drogowego mł. asp. Dawid Zawadzki.


Wyniki Turnieju:

I miejsce – drużyna Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie

II miejsce – drużyna Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie

III miejsce – drużyna Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego w Iławie


Specjalny puchar ufundowany przez Komendanta Powiatowego Policji w Iławie otrzymał Tobiasz Ruczyński, uczeń Zespołu Szkół im. Konstytucji III Maja w Iławie, który zdobył najwyższą punktację  w teście wiedzy dotyczącym zasad i przepisów ruchu drogowego. Zwycięska drużyna będzie reprezentowała powiat iławski w finale wojewódzkim Warmińsko-Mazurskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego 2024, który odbędzie się 21 maja 2024 r. w siedzibie WORD w Olsztynie.

Nagrody w Turnieju ufundował Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski, upominki przekazali także uczniowie klas przemysłu mody Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie.

Tekst i Fot.: www.powiat-ilawski.pl, KPP Iława


FOTORELACJA Z XXIV POWIATOWEGO MŁODZIEŻOWEGO TURNIEJU MOTORYZACYJNEGO:

 

 


 

I Sesja Rady Powiatu Iławskiego VII kadencji odbędzie się w poniedziałek 6 maja 2024 r.

I Sesja Rady Powiatu Iławskiego VII kadencji odbędzie się w poniedziałek 6 maja 2024 r.

6 maja 2024 roku (poniedziałek) o godz. 9.00,  w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Iławie ul. Andersa 2A odbędzie się I sesja Rady Powiatu Iławskiego VII kadencji.



Proponowany przez Komisarza porządek obejmuje:

  1. Otwarcie sesji przez najstarszego wiekiem Radnego obecnego na sesji i stwierdzenie jej prawomocności.

  2. Wręczenie Radnym zaświadczeń o wyborze na Radnego Rady Powiatu Iławskiego. 

  3. Złożenie ślubowania przez Radnych.

  4. Wybór Przewodniczącego Rady Powiatu Iławskiego.

  5. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru Starosty Powiatu Iławskiego,

  6. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru Wicestarosty Powiatu Iławskiego,

  7. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru członków Zarządu Powiatu Iławskiego,

  8. Podjęcie uchwały w sprawie wskazania członka Zarządu Powiatu Iławskiego z którym nawiązuje się stosunek pracy,

  9. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia liczby Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Iławskiego,

  10. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Iławskiego,

  11. Podjęcie uchwały w sprawie powołania stałych komisji Rady Powiatu Iławskiego i określenia ich zadań.

  12. Zamknięcie obrad I Sesji Rady Powiatu.


Europejski Akt o Dostępności już wkrótce w Polsce. Co to oznacza dla osób z niepełnosprawnościami?

Europejski Akt o Dostępności już wkrótce w Polsce. Co to oznacza dla osób z niepełnosprawnościami?

FELIETON: Często wspominam w swoich felietonach, że my – osoby z niepełnosprawnościami mamy pełne prawo do niezależnego i samodzielnego życia przy pełnym włączeniu w społeczeństwo. Pisałem o tym w felietonie „Niezależne i samodzielne życie osób z niepełnosprawnościami przy włączeniu w społeczeństwo”, który ukazał się w kwietniu 2023 roku. W lutym 2024 roku pisałem z kolei o dostępności w świetle dziewiątego artykułu Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Niniejszy felieton jest niejako kontynuacją powyższych tematów, choć ma on zdecydowanie bardziej pragmatyczny charakter. Jest on bowiem poświęcony Europejskiemu Aktowi o Dostępności, który skupia w sobie wymienione aspekty. A warto się niewątpliwie nad nim „pochylić”, gdyż już niedługo zacznie on obowiązywać w naszym pięknym kraju nad Wisłą – mam nadzieję, że wiecie o jaki kraj mi chodzi. 😉



Swoją drogą, interesuje mnie, ilu z Was, ze względu na swoją niepełnosprawność, miało (lub nadal ma) problem z dostępem do internetowego konta bankowego, komunikatorów czy portali instytucji publicznych. Jestem przekonany, że jest nas nie mało. Nas – czyli osób z niepełnosprawnościami rąk, wzroku i słuchu, które są nie rzadko ze sobą połączone. Naprzeciw naszym oczekiwaniom ma wychodzić „Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/882 z dnia 17 kwietnia 2019 roku w sprawie wymogów dostępności produktów i usług. Korzyści dla klientów”, znana jako Europejski Akt o Dostępności.

Czym zatem jest Europejski Akt o Dostępności?

Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act) jest to ustawa mająca na celu zapewnienie równego dostępu do produktów i usług dla osób z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. To pierwsza tak kompleksowa regulacja, która ma na celu zapewnienie w każdym kraju członkowskim wspólnych i jednakowych wymogów, które dotyczą dostępności wybranych produktów i usług. Swoim zakresem obejmuje ona produkty i usługi, które ułatwiają osobom z niepełnosprawnościami codzienne funkcjonowanie. Między innymi ma ona dotyczyć: sprzętu komputerowego i systemów operacyjnych, terminali samoobsługowych, usług łączności elektronicznej (także zgłoszeń alarmowych), audiowizualnych usług medialnych, usług z zakresu transportu pasażerskiego, usług bankowych, e-książek czy handlu elektronicznego.

Z założeń Europejskiego Aktu o Dostępności wynika, że dostępny ma być nie tylko sam produkt, lecz także musi istnieć możliwość połączenia go z urządzeniami wspomagającymi, z których korzystają chociażby osoby z niepełnosprawnością wzroku. Analogiczna sytuacja dotyczy też usług świadczonych poprzez kanały cyfrowe. Wykorzystywane do usług objętych dyrektywą strony internetowe będą musiały być dostępne w taki sposób, aby mogli korzystać z nich wszyscy – osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, jak również ci, dla których język polski nie jest językiem ojczystym.

Jakie są zatem główne cele Europejskiego Aktu o Dostępności?

Pierwszym z głównych celów tego aktu jest poprawa dostępności produktów i usług. Jego zadaniem jest zapewnienie, że produkty i usługi będą dostępne dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, eliminując bariery architektoniczne, komunikacyjne oraz cyfrowe.

Drugi cel to ułatwienie swobodnego przepływu towarów i usług. Poprzez ujednolicenie standardów dostępności, Europejski Akt o Dostępności ma ułatwić handel i przemieszczanie się osób z niepełnosprawnościami w obrębie państw członkowskich Unii Europejskiej.

Wzmocnienie praw osób z niepełnosprawnościami to kolejny priorytet Europejskiego Aktu o Dostępności. Poprzez ustanowienie norm dotyczących dostępności, ustawa ta ma na celu wzmocnienie praw osób z niepełnosprawnościami i poprawę naszych warunków życia.

Co przyjęcie Europejskiego Aktu o Dostępności oznacza dla Polek i Polaków z niepełnosprawnościami?

Dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce wejście w życie Europejskiego Aktu o Dostępności oznaczać będzie szereg korzyści. Najważniejsze z nich postaram się wymienić dla Was poniżej.

Pierwszą taką korzyścią jest bez wątpienia lepszy dostęp do produktów i usług. Dzięki bardziej dostępnym produktom i usługom osoby z niepełnosprawnościami będą miały łatwiejszy dostęp do różnorodnych aspektów życia codziennego, włączając w to transport, technologię, miejsca pracy etc.

Druga ogromna korzyść to większe wsparcie prawne. Akt będzie stanowił podstawę prawno-unijną, na którą mogą powoływać się osoby z niepełnosprawnościami w przypadku dyskryminacji czy braku dostępu do produktów i usług.

Niewątpliwie ważna jest także standaryzacja dostępności. Standardy dostępności będą bardziej zharmonizowane na poziomie europejskim, co ułatwi osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z produktów i usług zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej.

Szczególną uwagę należy zwrócić również na zwiększenie świadomości społecznej. Postrzeganie nas przez resztę społeczeństwa pozostawia nadal bardzo wiele do życzenia i wymaga dużego wysiłku, nakładu pracy – także w obszarze edukacji. Wprowadzenie takiej ustawy może przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej na temat potrzeb, jakie my – osoby z niepełnosprawnościami posiadamy. Przyczyni się to także niewątpliwie do zmian postaw społecznych, które nas dotyczą.

W związku z powyższym Europejski Akt o Dostępności może stanowić ważny krok w kierunku poprawy jakości życia i równych szans dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Działające w naszym kraju firmy będą zobowiązane do zapewnienia nam dostępności takich produktów i usług, jak między innymi: bankomaty, biletomaty, telefony komórkowe czy zakupy przez Internet.

Europejski Akt o Dostępności zakłada, że poza samym produktem możliwe ma być także połączenie go z urządzeniami wspomagającymi, z których korzystają osoby z niepełnosprawnościami wzroku. Dotyczy to także zakresu usług świadczonych przez kanały cyfrowe. Objęte Dyrektywą strony internetowe, które wykorzystywane są do świadczenia usług, będą musiały być dostępne w ten sposób, aby wszyscy mogli z nich korzystać. Odnosi się to do osób z niepełnosprawnościami, seniorów, jak również osób, dla których język polski nie jest językiem ojczystym.

Jeszcze przed wakacjami 2024 roku planowane jest przyjęcie ustawy

W momencie, gdy ustawa zacznie obowiązywać w Polsce do obowiązków firm będzie należało zapewnienie dostępności w produktach i usługach, które mają do zaoferowania. Opierać się będą przy tym na wymaganiach dostępności, które są wspólne dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Musi być to takie projektowanie produktów i usług, dzięki któremu największa liczba osób – bez względu na rodzaj i stopień swoich niepełnosprawności – będzie mogła z nich swobodnie, a przede wszystkim samodzielnie skorzystać.

Adresatami są tutaj w największej mierze osoby z niepełnosprawnościami, ale także wszyscy inni ludzie, którzy mają ogromne trudności w codziennym funkcjonowaniu. Przyczynami owych problemów mogą być chociażby: wiek, choroby, czasowa lub sytuacyjna utrata sprawności.

W obrębie zasad wymagań dostępności znajdować się będą między innymi:

  • komputery, telefony komórkowe, czytniki książek elektronicznych, terminale płatnicze w sklepach, czy inne terminale samoobsługowe, takie jak: bankomaty i wpłatomaty, automaty biletowe oraz urządzenia do odprawy samoobsługowej;
  • usługi telekomunikacyjne, dostęp do audiowizualnych usług medialnych, usługi cyfrowe w transporcie pasażerskim (autobusowym i autokarowym, lotniczym, wodnym, kolejowym w zakresie między innymi stron internetowych i aplikacji mobilnych, biletów elektronicznych), bankowość detaliczną czy handel elektroniczny.

Docelowo ustawa ma wprowadzić obowiązki w zakresie spełnienia wymogów dostępności produktów i usług, które będą nałożone na producentów, importerów, upoważnionych przedstawicieli, dystrybutorów i usługodawców. Dotyczyć to będzie także regulowania przepisów o dochodzeniu praw przez konsumentów i inne uprawnione podmioty. Umożliwi to również określenie systemu nadzoru i kontroli rynku w zakresie zapewnienia spełnienia wymogów Europejskiego Aktu o Dostępności.

Ma być ona odpowiedzią na rozwój technologiczny i fakt, że coraz więcej usług jest świadczonych za pośrednictwem Internetu. Nie powinno się to odbywać ze szkodą dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów, którzy są zagrożeni chociażby utratą dostępu do bankowości elektronicznej. Włączenie zapisów Dyrektywy do polskiego prawa sprawi, że dostępność stanie się de facto kluczowym wymogiem i warunkiem, który będzie decydował o wprowadzeniu danego produktu i/lub usługi na rynek.

Obecnie obowiązujące w tym zakresie przepisy są za bardzo rozproszone w różnych aktach prawnych i nie tworzą zespołu norm, które skutecznie zapewniałyby odpowiedni poziom dostępności produktów i usług.

12 kwietnia 2024 roku Sejm przyjął Polski Akt o Dostępności – ustawę o zapewnieniu spełnienia wymagań dostępności niektórych produktów i usług. Warto podkreślić, że mechanizm pożyczkowy dla firm będzie realizował Bank Gospodarstwa Krajowego. Dzięki temu będą one mogły sfinansować koszty wynikające z wymogów, które dotyczą zapewnienia dostępności osobom z niepełnosprawnościami i wszystkim tym, którzy tego potrzebują.

I co sądzicie o Europejskim Akcie o Dostępności? Na rozwiązanie których problemów, z jakimi się na co dzień borykacie, wiążecie z nim szczególne nadzieje? Jakie macie wobec niego oczekiwania? Jak zawsze – w tej i każdej innej sprawie – czekam na Wasze maile. 😊

Wojciech Kaniuka, wojciech.kaniuka@powiat-ilawski.pl

Zapraszamy na VII Powiatowy Zjazd Delegatów Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Iławie [21 maja 2024 r.]

Zapraszamy na VII Powiatowy Zjazd Delegatów Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Iławie [21 maja 2024 r.]

Zarząd Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Iławie informuje, że dnia  21 maja 2024 r. roku (wtorek), o godz. 17.00 (I termin), (godz. 17.15 – II termin) w sali konferencyjnej Hali Sportowo – Widowiskowej przy ul. Niepodległości 11B w Iławie, odbędzie się VII Powiatowy Zjazd Delegatów Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Iławie.



Każda szkoła/placówka oświatowa biorąca udział w zawodach organizowanych przez Powiatowy Szkolny Związku Sportowego w Iławie proszona jest o oddelegowuje dwóch przedstawicieli – pracowników szkoły do udziału w Powiatowym Zjeździe Delegatów. Stowarzyszenia kultury fizycznej, funkcjonujące na ternie powiatu iławskiego  i współpracującego z Powiatowym Szkolnym Związkiem Sportowym w Iławie, proszone są  o  oddelegowanie jednej osoby – przedstawiciela stowarzyszenia, do udziału w tym wydarzeniu.

 Imienną listą należy przesłać w formie elektronicznej do dnia 21 maja 2024 r. do godz. 12:00 na adres: pszs@powiat-ilawski.pl lub pszsilawa@wp.pl

Jednocześnie informujemy, że imię i nazwisko osoby podane w zgłoszeniu jest równoznaczne z wpisaniem go na listę uczestników Zjazdu oraz że zawiadomienie jest równoznaczne
z powiadomieniem przedstawiciela o terminie i miejscu Zjazdu.

Szkoły i placówki oświatowe oraz stowarzyszenia sportowe, działające na terenie powiatu iławskiego i biorące udział w zawodach, mogą przedłożyć uwagi, wnioski  i sugestie dotyczące funkcjonowania Powiatowego  Szkolnego Związku Sportowego  w Iławie. Wszystkie ważne kwestie prosimy kierować na adres: pszs@powiat-ilawski.pl lub pszsilawa@wp.pl, do dnia 21 maja 2024 r. (do godz. 12:00), w formie elektronicznej.

 

                                                                   Grzegorz Grabski

                                                                     Przewodniczący PSZS w Iławie


PROPONOWANY PORZĄDEK OBRAD:

Proponowany Porządek Obrad_2024

PROPONOWANY REGULAMIN OBRAD:

Proponowany Regulamin obrad_2024


I Sesja Rady Powiatu Iławskiego VII kadencji odbędzie się w poniedziałek 6 maja 2024 r.

INFORMACJA O PRZYZNANIU ŚRODKÓW FINANSOWYCH PODMIOTOM, KTÓRE ZŁOŻYŁY OFERTY W OTWARTYM KONKURSIE OFERT W 2024 r.

Na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 571) Zarząd Powiatu Iławskiego 12 marca 2024 r. ogłosił otwarty konkurs ofert. Zgodnie z art. 13 ust. 3 ww. ustawy ogłoszenie zamieszczone zostało w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej oraz na tablicach ogłoszeń Starostwa Powiatowego w Iławie.



Zarząd Powiatu Iławskiego 23.04.2024 r. podjął uchwałę o wsparciu realizacji zadania publicznego  z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego: cykl wycieczek  oraz spotkań związanych z kulturą i historią miasta Lubawa i Ziemi Lubawskiej.

Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania – 3000 zł

 OFERENT:

Stowarzyszenie „AKTYWNY SENIOR” w Lubawie – 3000 zł

Z powodu braku złożonych ofert unieważniono otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego: organizacja spotkań kulturalnych o zasięgu powiatowym mających na celu promocję twórczości kulturalnej (teatr, muzyka, literatura).


 

                                                                                         Z up. Starosty

                                                                                    /-/ Marek Polański

                                                                                         Wicestarosta


 

 

 

 

 

Powiatowy Zarząd Dróg w Iławie informuje o utrudnieniach w ruchu drogowym

Powiatowy Zarząd Dróg w Iławie informuje o utrudnieniach w ruchu drogowym

Powiatowy Zarząd Dróg w Iławie informuje o prowadzonych inwestycjach drogowych i możliwości wystąpienia utrudnień dla uczestników ruchu drogowego.



Miejsca, gdzie można spodziewać się robót drogowych:

  1. Przebudowa odcinka drogi powiatowej Nr 1910N Susz – Kisielice w msc. Wądoły – roboty przygotowawcze.

  2. Przebudowa drogi powiatowej nr 2848N – ul. Sienkiewicza w Zalewie z budową kanalizacji – jak informowaliśmy wcześniej roboty drogowe zaczęły się w ubiegłym miesiącu, obecnie prowadzone są wykopy pod budowę kanalizacji deszczowej

  3. Przebudowa drogi powiatowej nr 1295N Kamieniec – Ulnowo na odcinku Kamieniec – Rudniki – roboty przygotowawcze

  4. Rozbudowa drogi powiatowej nr 1307N Susz – Jerzwałd – Dobrzyki – Zalewo na odc. Olbrachtówko – Dobrzyki – etap I – prace przygotowawcze na wskazanym odcinku rozpoczną się w pierwszej połowie maja. Etap I obejmuje rozbudowę na odcinku 2km. Na dalszym etapie inwestycja będzie realizowana na kolejnych 5,2km (o utrudnieniach towarzyszących dalszej przebudowie będziemy informowali na bieżąco).

  5. Rozbudowa drogi powiatowej nr 1313N na odcinku Iława – Wikielec – budowa ciągu pieszo – rowerowego – etap I – nadal trwają prace budowy ciągu pieszo – rowerowego w pasie drogowym

Prosimy o zachowanie ostrożności i stosowanie się do wyznaczonych objazdów dróg lub poleceń osób kierujących ruchem.

INFOGRAFIKI:

Wądoły

Wądoły


Zalewo, ul. Sienkiewicza

Zalewo, ul. Sienkiewicza


Kamieniec - Rudniki

Kamieniec – Rudniki


Olbrachtówko-Dobrzyki

Olbrachtówko – Dobrzyki


Źródło: PZD Iława

Obwieszczenie Starosty Powiatu Iławskiego

Obwieszczenie Starosty Powiatu Iławskiego

OBWIESZCZENIE

Na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy  z dnia z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości (Dz.U. z 2023 r., poz. 1394),

STAROSTA POWIATU IŁAWSKIEGO

zawiadamia,

że zgodnie z art. 17 ust. 1 ww. ustawy decyzje  o rejestracji pojazdu wydane przed dniem
14 marca 2005 r. dotyczące pojazdów nieposiadających ważnego okresowego badania technicznego, w stosunku do których ich posiadacze nie dopełnili obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, jeżeli pojazd im podlega, przez okres dłuższy niż 10 lat, przypadający bezpośrednio przed dniem 22 lipca 2023 r., wygasają z dniem 10 czerwca 2024 r.

Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdów zabytkowych oraz pojazdów wolnobieżnych.

Pojazd, którego rejestracja wygaśnie z dniem 10 czerwca 2024 r. może podlegać powtórnej rejestracji po spełnieniu przez właściciela pojazdu warunków niezbędnych do rejestracji związanych z ubezpieczeniem oraz badaniem technicznym pojazdu (jeśli dotyczy).

Niniejsze obwieszczenie wraz z załącznikiem zostaje podane do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie: na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Powiatu Iławskiego (https://bip.powiat-ilawski.pl/).

Ponadto, wykaz zawierający dane pojazdów kwalifikujących się do wygaśnięcia decyzji
o rejestracji dostępny jest w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Iławie,
ul. Generała Andersa 2a oraz w Zamiejscowym Stanowisku Wydziału Komunikacji w Lubawie, ul. Rzepnikowskiego 2a – w godzinach pracy urzędu.

Starosta Powiatu Iławskiego

Bartosz Bielawski


 

https://bip.powiat ilawski.pl/136/5657/Zawiadomienie_o_planowanym_wygaszeniu_decyzji_o_rejestracji_pojazdow/


PDF:

AutWygas_2807_STAROSTWO POWIATOWE W IŁAWIE_20240227 v04