Starostwo Powiatowe w Iławie po raz dwudziesty czwarty zaprasza mieszkańców do udziału w akcji „Czyste Jeziora i Rzeki”, która będzie trwała od 7 kwietnia do 11 maja 2025 roku. Wydarzenie, od lat wpisujące się w kalendarz lokalnych działań proekologicznych, ma na celu integrację mieszkańców wokół troski o wspólne dobro – środowisko naturalne powiatu iławskiego.
Dla kogo jest ta akcja?
Akcja ma charakter otwarty. Mogą w niej wziąć udział zarówno osoby indywidualne, jak i grupy formalne i nieformalne, w tym:
szkoły i przedszkola,
organizacje pozarządowe i harcerstwo,
sołectwa, parafie i wspólnoty lokalne,
zakłady pracy i grupy sąsiedzkie.
Nie ma ograniczeń wiekowych ani formalnych barier udziału – liczy się gotowość do działania i chęć zaangażowania się w poprawę stanu otaczającej nas przyrody.
Cel i zakres działań
Celem akcji jest uporządkowanie przestrzeni publicznej – przede wszystkim:
terenów zielonych,
lasów i poboczy dróg,
skwerów, parków, placów zabaw,
brzegów rzek i jezior.
Działania prowadzone są z poszanowaniem zasad selektywnej zbiórki odpadów. W trakcie sprzątania uczestnicy zbierają śmieci z podziałem na pięć frakcji, zgodnie z obowiązującym systemem segregacji.
Nowość w 2025 roku: transparentne worki na tekstylia
Zgodnie z aktualnymi wymogami gospodarowania odpadami, w tegorocznej edycji wprowadzono nową kategorię zbieranych surowców – tekstylia. Zbiera się je do przezroczystych (transparentnych) worków.
Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie (ul. gen. Andersa 2A, pok. 314, III piętro),
urzędach gmin na terenie powiatu iławskiego.
Jak zgłosić sprzątanie i przekazać sprawozdanie?
Aby udział w akcji został formalnie potwierdzony, uczestnicy są proszeni o:
Zgłoszenie miejsca i terminu sprzątania – bezpośrednio do jednej z firm, które odbierają odpady. Numery kontaktowe dostępne są w materiałach informacyjnych link: ULOTKA Akcja Czyste Jeziora i Rzeki – wiosna 2025
Pozostawienie zebranych worków w miejscu dostępnym dla pojazdów transportowych, zabezpieczonym przed ponownym zaśmieceniem.
Złożenie sprawozdania z przebiegu działań w terminie do 30 maja 2025 roku.
Sprawozdania można składać osobiście:
w Punkcie Obsługi Klienta Starostwa (parter budynku),
lub w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa (III piętro, pok. 314).
Formularz sprawozdania dostępny jest w Starostwie Powiatowym w wersji papierowej oraz online Sprawozdanie 2025
Nagrody i wyróżnienia
Wszystkie zgłoszenia zostaną ocenione przez jury powołane przez organizatora. Brane będą pod uwagę m.in.:
skuteczność działań,
zaangażowanie uczestników,
dokumentacja fotograficzna i opisowa,
kreatywność oraz elementy edukacyjne towarzyszące akcji.
W trzech kategoriach wiekowych (przedszkola, uczniowie, dorośli) zostaną przyznane nagrody główne – statuetki Starosty Iławskiego, dyplomy i upominki. Dodatkowo przewidziano cztery wyróżnienia tematyczne, m.in. za oczyszczenie trudno dostępnych terenów czy przygotowanie najciekawszej pracy artystycznej.
Informacje i kontakt
Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa:
Dziś, tj. w poniedziałek 24 czerwca, w Starostwie Powiatowym w Iławie odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród w dziedzinie kultury fizycznej, twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, wyróżnień w konkursie „Ośmiu Wspaniałych” oraz podsumowanie Akcji „Czyste Jeziora I Rzeki”. Gospodarzem wydarzenia był Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski, a spotkanie uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury.
Uroczystość, w części dotyczącej nagród i wyróżnień, poprowadziła dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Iławie, Renata Motylińska natomiast laureatów Akcji „Czyste Jeziora i Rzeki” zaprezentowała dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa urzędu, Kamila Jacyszyn – Łachańska.
Konkurs Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, to ogólnopolska inicjatywa której celem jest promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży, upowszechnianie idei młodzieżowego wolontariatu. W tym roku powiatową laureatką, która reprezentowała nas w Finale XXXI Ogólnopolskiej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” była NATALIA GAPSKA, uczennica Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie. Gala podsumowującą konkurs odbyła się 17 czerwca w Teatrze Polskim w Warszawie.
Kilka słów o laureatce powiatowej, Natalii Gapskiej: Całym sercem i duszą harcerka – od ośmiu lat działa w Związku Harcerstwa Polskiego (Hufiec ZHP Iława), od roku jako drużynowa 1 Iławskiej Drużyny Wędrowniczej „Ryś”. Trzy ostatnie lata to także wolontariat w PCK. Natalia została nagrodzona podczas gali osiągnięć „Najaktywniejszy Wolontariusz”. Od 2 lat działa także w Samorządzie Uczniowskim. Zawsze gotowa nieść pomoc, inicjuje akcje charytatywne na rzecz osób, które dotknęła życiowa tragedia.Wrażliwa, empatyczna, uśmiechnięta dziewczyna. Wychowawcą Natalii jest Adriana Gatlik-Przytuła.
Podczas Gali wyróżniono także młodzież, która była nominowana do tegoż konkursu. A były to dwie grupy: Grupa pod nazwą „IRENKA DLA TRIATHLONU SUSZ” z Zespołu Szkół im. Ireny Kosmowskiej
w Suszu. Tworzą ją: Kacper Szymaniak, Mariusz Grochoła, Adrian Olek i Oliwia Wysocka. Opiekunem grupy jest Liliana Masna. Od 2017 roku są wolontariuszami podczas Susz Triathlon. Każde zawody triathlonowe młodzież przygotowuje już miesiąc wcześniej, tworząc m.in. odpowiednią grupę wolontariuszy, zaplecze sprzętowe, przechodząc szkolenia. Na początku przygody z wolontariatem przygotowywali stanowiska ze świeżymi owocami dla zawodników na mecie. Dziś zajmują się planowaniem i wizerunkiem całej strefy zawodnika przez 3 dni trwania zawodów. Odpowiadają m.in. za nawadnianie i schładzanie zawodników, osłabionych prowadzą do punktu medycznego, dbają o czystość w strefie mety. Krótko mówiąc są grupą szybkiego reagowania i przekazywania informacji odpowiednim jednostkom ratunkowym. Kreatywni i zaangażowani.
Nominowana w Konkursie była także SZKOLNA GRUPA PCK z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie. Tworzą ją uczniowie: Natalia Bartkowska, Julia Szczepańska, Zofia Mamedow, Filip Trzebiatowski. Opiekunem grupy jest Anna Jarzynkowska. Szkolna grupa powstała 2 lata temu. Dobrze zorganizowana, świetnie odnajduje się w ratownictwie. Jak mówią, zachowanie zimnej krwi i szybkie podejmowanie racjonalnych decyzji w sytuacjach trudnych jest kluczowe. Największym osiągnięciem grupy było zajęcie 2 miejsca w ubiegłorocznych Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK. Dziś sami przeprowadzają szkolenia w szkołach podstawowych, przekazują młodszym koleżankom i kolegom najważniejsze zasady i schematy działania. Są zgranym zespołem, który pracuje ze świadomością, że może pomagać innym.
Na podstawie uchwały podjętej przez Radę Powiatu Iławskiego w 2019 rokuZarząd Powiatu Iławskiego przyznaje z budżetu powiatu nagrody za twórczość artystyczną oraz upowszechnianie i ochronę kultury.
Zarząd Powiatu Iławskiego nagrody przyznał: * Joannie Sierzputowskiej, * Dziecięcemu zespołowiludowemu „Dzieci Ziemi Iławskiej”, * Młodzieżowej Orkiestrze Dętej działającej w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Iławie.
Kilka słów o laureatach:
JOANNA SIERZPUTOWSKAmieszka, tworzy i pracuje w Iławie.
W 2010 roku założyła autorską pracownię artystyczną. Jest zaangażowana we wspieranie i pomaganie poprzez działania twórcze, prowadzi zajęcia z arteterapii w ramach projektów artystyczno-edukacyjnych, realizowanych pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Istotnym elementem jej działalności w ostatnich dwóch latach, stały się projekty związane z edukacją architektoniczną. Jest edukatorką w programach „Kształtowanie Przestrzeni”,Archi-przygody. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym i kulturalnym miasta i regionu. Angażuje się w organizację wystaw (głównie malarstwa), przeglądów artystycznych i konkursów. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Toruńskiego. Jej twórczość, to głównie malarstwo o nasyconych, kontrastowych barwach. Stosuje również techniki własne, mieszane, niekiedy ewoluujące w kolaż i asamblaż. Tworzy tkaniny unikatowe. Jest artystką wszechstronną. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych.
Dziecięcy zespół ludowy „DZIECI ZIEMI IŁAWSKIEJ”
został założony w 2009 r. przez p. Grażynę Piękos, dyrektor GOK, która od początku istnienia zespołu do dnia dzisiejszego jest jego kierownikiem artystycznym, instruktorem wokalnym i choreografem. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni ludowe z regionu Warmii i Mazur, kolędy i pastorałki, pieśni patriotyczne
i okolicznościowe, a także pieśni obrzędowe związane z dożynkami. Od chwili założenia grupy, dzieci z terenu Gminy Iława wystąpiły na licznych spotkaniach folklorystycznych, na gminnych oraz wojewódzkich dożynkach, przeglądach zespołów ludowych i na wielu imprezach organizowanych
w gminie Iława. Zespół trzykrotnie, z sukcesami, brał udział w Konkursie Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury” (Jeziorany 2021 i Olsztynek 2022 – III nagroda, Lidzbark Warmiński 2023 – I nagroda). Dziecięcy zespół ludowy „Dzieci Ziemi Iławskiej” od 15 lat kultywuje tradycję ludową Warmii i Mazur. W czasach różnorodności i popkultury wyjątkowość zespołu polega na śpiewaniu przez najmłodsze pokolenie – jest to jedyny dziecięcy zespół ludowy w regionie. Działalność zespołu ludowego przypomina o naszej tożsamości, ukazuje piękno i tradycje środowiska lokalnego.
MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA DĘTA działająca w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Iławie, ma bogatą i długą historię, cieszy nas swoją muzyką już 52 lata.
Orkiestra, grająca obecnie pod batutą kapelmistrza Michała Kowalewskiego, z muzyką dociera do serc mieszkańców powiatu iławskiego podczas licznych występów, m. in.:
Powiatowy Koncert Noworoczny, koncert z okazji Dnia Kobiet,
uroczyste gale wręczenia nagród, stypendiów,
Festyn Edukacyjny BEZPIECZNY POWIAT,
plenerowe występy dla mieszkańców, przemarsz w Iławie, Suszu.
Młodzi orkiestranci są zawsze obecni podczas obchodów rocznicowych, wydarzeń patriotycznych. MOD promują nasz region m. in. poprzez występ w programie „TVP 3 w Twoim Mieście”. Wyjątkowość tego Zespołu polega na tym, że mimo licznych obowiązków szkolnych i domowych, dostępu do łatwej, internetowej rozrywki, Ci młodzi ludzie znajdują czas na wielogodzinną naukę gry na instrumentach, wspólne próby. Robią to z uśmiechem na twarzy, po prostu czerpią radość z grania.
Zarząd Powiatu Iławskiego na podstawie uchwały Rady Powiatu Iławskiego z 2018 roku przyznał nagrody:
1) zawodnikom za prezentowany przez nich poziom i wysokie wyniki sportowe,
2) trenerom, których zawodnicy osiągnęli wysokie wyniki sportowe oraz działaczowi zasłużonemu
w uzyskaniu wysokich wyników.
– Nagrodę otrzymali zapaśnicy:ŁUKASZ HEJDA I MATEUSZ POKOJSKI (Międzyzakładowy Klub Sportowy „Sokół” w Lubawie). ŁUKASZ HEJDA w 2023 r. w kat. kadet zajął m.in. VII m-ce w XXIX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Koszalinie oraz IX m-ce w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Kostrzynie n. Odrą. MATEUSZ POKOJSKI w kat. młodzik zajął II m-ce podczas XXXIV Międzynarodowego Memoriału im. Dąbrowskich w Białymstoku a także XIII m-ce w XII Mistrzostwach Polski Młodzików w Janowie Lubelskim. HENRYK MĘŻYKOWSKIzostaje nagrodzony za wkład w osiągnięcia zdobyte przez swoich wychowanków.
– Nagrodę otrzymała JULIA AGNIESZCZAK uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Konopnickiej w Iławie, która w żeglarstwie w klasie optymist zajęła II m-ce w kategorii dziewcząt w Mistrzostwach Polski w Sprintach oraz IX m-ce w kat. dziewcząt podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.
– Nagrodę otrzymała NATALIA CHOJNOWSKA i PIOTR MALINOWSKI.
NATALIA CHOJNOWSKA zdobyła V m-ce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Sprincie U-17 w Puck oraz IV m-ce w Pucharze Europy U-17, który odbył się w Pucku. PIOTR MALINOWSKI, który zajął XVII m-ce w Pucharze Świata Seniorów, który odbył się w Holandii.
– Nagrodę w dziedzinie lekkoatletyki otrzymała KINGA BARICA ze Stowarzyszenia Szkoła Pływania ORKA Iława. KINGA BARICA zajęła m. in. V m-ce w biegu na 300 m podczas PZLA Mistrzostwa Polski U16 Mały Memoriał J. Kusocińskiego w Słubicach oraz X m-ce w sztafecie 4×100 m podczas PZLA Mistrzostwa Polski w sztafetach w Słupsku.
– Nagrodę otrzymała KLAUDIA KUCIŃSKA i PAWEŁ RAFIŃSKI (Lekkoatletyczny Klub Sportowy Lubawa)
KLAUDIA KUCIŃSKA zajęła II m-ce w pchnięciu kulą podczas XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, 55 Mistrzostw Polski U18 w Chorzowie i II m-ce w pchnięciu kulą podczas Halowych Mistrzostw Polski U18 w Rzeszowie.
PAWEŁ RAFIŃSKI zajął m. in. VIII m-ce w biegu na 3000 m podczas XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, 55 Mistrzostw Polski U18 w Chorzowie.
– Nagrodę otrzymali: WIKTORIA BAGAN i MACIEJ KORPALSKI (Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie
WIKTORIA BAGAN to czołowa zawodniczka szkolnej drużyny piłkarek, która w roku 2023 zajęła
I m-ce w Mistrzostwach Województwa w Piłkę Nożną Dziewcząt Szkół Ponadpodstawowych, które odbyły się w Iławie, a także w Mistrzostwach Województwa w Halową Piłkę Nożną Dziewcząt Szkół Ponadpodstawowych w Białej Piskiej.
MACIEJ KORPALSKI zajął III m-ce w kat. KUMITE podczas Międzynarodowego Turnieju Karate Kyokushin IKO POLISH OPEN w Ostródzie, a także był reprezentantem w kat. KATA i KUMITE w 36 Europejskich Mistrzostwach Karate Kyokushin we Wrocławiu.
– Nagrodę otrzymali:IGA WIELCZYK i KRZESIMIR GROMADKA (Zespół Szkół Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego w Iławie)
IGA WIELCZYK (żeglarstwo) zajęła I m-ce w kat. kobiety U-19 i II m-ce w kat. open podczas Mistrzostw Włoch oraz I m-ce w Mistrzostwach Polski U-19.
KRZESIMIR GROMADKA jako pierwsza osoba niepełnoletnia przepłynął jezioro Jeziorak 17.09.2023
– Nagrodę otrzymała REGINA SZCZYPIORSKA (Iławski Klub Sportu, Kultury Fizycznej i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Morena”)
REGINA SZCZYPIORSKA w Mistrzostwach Europy w kręglarstwie klasycznym, które odbyły się w Rumunii zajęła IV m-ce kat. Mix Tandem B1 oraz VI m-ce kat. Single B1.
FOTORELACJA Z UROCZYSTEJ GALI W POWIECIE IŁAWSKIM, 24.06.2024 r.:
Akcja Czyste Jeziora i Rzeki- Wiosna 2024
WYRÓŻNIENIA
Kategorie:
Za oczyszczony trudnodostępny teren:
– Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej
– Klub Turystów Wodnych „WODNIAK” przy o/PTTK w Iławie
Za przeprowadzanie imprez edukacyjnych podnoszących świadomość ekologiczną w ramach i w trakcie trwania Akcji Czyste Jeziora i Rzeki:
– Szkoła Podstawowa im. Ziemi Suskiej w Babiętach Wielkich
Za ilość zebranych odpadów w stosunku do ilości uczestników:
– Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Iławie
Za przygotowanie najbardziej pomysłowej pracy
– Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zespole Szkół Rolniczych im. Heleny i Stanisława Sierakowskich w Kisielicach
PRZEDSZKOLAKI
III miejsce:
Przedszkole w Zespole Szkół w Kisielicach
Przedszkole Miejskie nr 6 w Iławie
II miejsce:
Przedszkole Miejskie w Lubawie
I miejsce:
Przedszkole Miejskie nr 3 w Iławie
UCZNIOWIE
III miejsce:
Szkoła Podstawowa w Gromotach
II miejsce:
Szkoła Podstawowa im. Gen. Józefa Bema w Suszu
I miejsce:
Szkoła Podstawowa w Łęgowie
POZOSTALI UCZESTNICY
III miejsce:
Sołectwo Jakubowo Kisielickie
II miejsce:
Stowarzyszenie Rozwoju i Przedsiębiorczości Ziemi Suskiej
Liczba złożonych sprawozdań: 41. Ilość zebranych worków 1 028 szt., w tym: zmieszane 269 szt., plastik/metal 352 szt., szkło 232 szt., papier 140 szt. Liczba zlikwidowanych wysypisk: 20. Liczba osób biorących udział w akcji: 4 547.
Szczególne podziękowania dla firm nieodpłatnie odbierających zebrane odpady:
Związek Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego „Czyste Środowisko”
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych RUDNO Sp. z o.o.
KOMA Oddział w Ostródzie
Lubawska Spółka Komunalna Sp. z o.o. w Lubawie
Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Suszu
Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Zalewie
Wielobranżowy Zakład Usługowo-Produkcyjny i Handlowy „Spomer” Sp. z o.o. w Iławie
W czwartek 6 czerwca Komisja Konkursowa dokonała podsumowania i rozstrzygnięcia Powiatowej Akcji Czyste Jeziora i Rzeki – wiosna 2024 r. W terminie składania sprawozdań, tj. do 24.05.2024 r., do Starostwa Powiatowego w Iławie wpłynęły 41 sprawozdania w tym: 8 od przedszkoli, 22 od szkół podstawowych i średnich oraz 11 sprawozdań od pozostałych uczestników.
Po zapoznaniu się ze wszystkimi sprawozdaniami z Akcji oraz załączonymi pracami plastycznymi, zdjęciami oraz prezentacjami multimedialnymi, wyłoniono laureatów:
Laureaci Powiatowej Akcji Czyste Jeziora i Rzeki – wiosna 2024
KATEGORIA: PRZEDSZKOLAKI
I miejsce
Przedszkole Miejskie Nr 3 w Iławie
II miejsce
Przedszkole Miejskie w Lubawie
III miejsce
Zespół Szkół – Przedszkole w Kisielicach
Przedszkole Miejskie Nr 6 w Iławie
KATEGORIA: UCZNIOWIE
I miejsce
Szkoła Podstawowa w Łęgowie
II miejsce
Szkoła Podstawowa im. Gen. Józefa Bema w Suszu
III miejsce
Szkoła Podstawowa w Gromotach
KATEGORIA: POZOSTALI UCZESTNICY
I miejsce
Sołectwo Siemiany
II miejsce
Stowarzyszenie Rozwoju i Przedsiębiorczości Ziemi Suskiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Suszu
III miejsce
Sołectwo Jakubowo Kisielickie
WYRÓŻNIENIA:
– za oczyszczony trudnodostępny teren:
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Iławie
Klub Turystów Wodnych „WODNIAK” przy o/PTTK w Iławie
– za przeprowadzenie imprez edukacyjnych podnoszących świadomość ekologiczną:
Szkoła Podstawowa im. Ziemi Suskiej w Babiętach Wielkich
– za ilość zebranych śmieci w stosunku do ilości uczestników:
Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Iławie
– za przygotowanie najbardziej pomysłowej pracy:
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zespole Szkół Rolniczych im. Heleny i Stanisława Sierakowskich w Kisielicach
Wręczenie dyplomów i statuetek nastąpi podczas uroczystej Gali w poniedziałek, 24 czerwca 2024 r., o godz. 10:00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Iławie (parter – sala numer 20).
Liczba złożonych sprawozdań: 41. Ilość zebranych worków 1 028 szt., w tym: zmieszane 269 szt., plastik/metal 352 szt., szkło 232 szt., papier 140 szt. Liczba zlikwidowanych wysypisk: 20. Liczba osób biorących udział w akcji: 4 547.
Szczególne podziękowania dla firm nieodpłatnie odbierających zebrane odpady:
Związek Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego „Czyste Środowisko”
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych RUDNO Sp. z o.o.
KOMA Oddział w Ostródzie
Lubawska Spółka Komunalna Sp. z o.o. w Lubawie
Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Suszu
Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Zalewie
Wielobranżowy Zakład Usługowo-Produkcyjny i Handlowy „Spomer” Sp. z o.o. w Iławie
Starostwo Powiatowe w Iławie już po raz 22. zaprasza wszystkich do aktywnego udziału w Akcji Czyste Jeziora i Rzeki organizowanej przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa pod patronatem Starosty. Tegoroczna edycja trwać będzie od 3 kwietnia do 14 maja, a jej hasło przewodnie brzmi: „ZBIERAJ – SEGREGUJ – ODZYSKUJ!”
Ubiegłoroczna Akcja, podczas której po raz pierwszy prowadzono selektywną zbiórkę odpadów, przyciągnęła rekordową ilość uczestników, głównie dzieci i młodzież uczęszczającą do placówek oświatowych funkcjonujących na terenie powiatu iławskiego, ale również wiele osób zrzeszonych w stowarzyszeniach lub grupach nieformalnych. Chcemy raz jeszcze podziękować mieszkańcom powiatu iławskiego za udział w zeszłorocznej Akcji. Pokazaliśmy, że razem możemy naprawdę dużo! Wielu z nas zależy na tym, aby najbliższa okolica była czysta i wolna od śmieci. Przed nami kolejna Akcja – zjednoczmy nasze siły i wspólnie pomóżmy przyrodzie!
Wzorem roku ubiegłego zbiórka odpadów prowadzona będzie w sposób selektywny, co oznacza, że zbierając porzucone śmieci musimy zgodnie z przyjętymi zasadami segregacji wrzucać je do przygotowanych worków w odpowiednich kolorach, określających rodzaj odpadów. Niebieski to papier! Zielony to szkło! Żółty to tworzywa sztuczne i metale! Czarny to odpady zmieszane! Pamiętajmy, że selektywna zbiórka to szereg korzyści zarówno dla nas, jak i środowiska. Prawidłowo segregując odpady przyczyniamy się do ich ponownego wykorzystywania, zmniejszenia ilości składowanych śmieci, a także do zmniejszania zapotrzebowania na wydobycie surowców i eksploatowanie środowiska. Wielu z nas już wie jak segregować odpady, jednak dla przypomnienia do przygotowanej ulotki dołączone będą zasady klasyfikacji odpadów do poszczególnych frakcji. (w załączeniu)
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie, jako koordynator przedsięwzięcia, zapewnia i rozdaje uczestnikom Akcji Czyste Jeziora i Rzeki worki oraz rękawice. Na odwrocie ulotki (do pobrania) znajduje się wykaz numerów telefonów do firm komunalnych, które wspierają Akcję i odbiorą zebrane odpady. Organizatorzy gorąco apelują do wszystkich uczestników sprzątania o bezpośrednie zgłaszanie miejsc oraz terminów pozostawienia zapełnionych worków, aby firmy komunalne mogły sprawnie je odebrać i zapobiec powtórnemu rozprzestrzenianiu się śmieci. Wybrane miejsca składowania powinny zapewniać swobodny dojazd pojazdom.
Wszyscy biorący udział w Akcji są także proszeni o składanie sprawozdań z uczestnictwa w terminie do 26 maja 2023 r. w Punkcie Obsługi Klienta Starostwa Powiatowego w Iławie znajdującym się na parterze lub bezpośrednio w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa (III piętro pokój 313 i 314). Wszelkich informacji dotyczących Akcji udzielają pracownicy Wydziału pod nr tel.: 896490780, 896490755, 896490778. Warto udokumentować swoje zaangażowanie – każda forma jest dozwolona, a dla najbardziej aktywnych przewidziane są statuetki oraz nagrody. Liczy się pomysłowość i kreatywność. Druk sprawozdania (w załączeniu) oraz inne niezbędne informacje zamieszczono na stronie internetowej: www.powiat-ilawski.pl.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców powiatu do aktywnego uczestnictwa, życząc dobrej zabawy z korzyścią dla otaczającej nas przyrody.
Za nami 21 edycja Akcji „Czyste Jeziora i Rzeki”, która koordynowana była przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie i prowadzona pod patronatem Starosty Powiatu Iławskiego. Powróciła po 2-letniej przerwie spowodowanej pandemią. W tegorocznej edycji liderem okazało sięPrzedszkole Językowe „Akademia Małych Zuchów” w Fijewie (Akademicki Zespół Placówek Oświatowych), a w kategorii uczniowieSzkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Kisielicach. Przyznano także wyróżnienia. Wszystkim serdecznie gratulujemy i już dziś zapraszamy za rok.
Akcja „Czyste jeziora i rzeki Wiosna 2022” – PODSUMOWANIE
– Akcja powróciła po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, a jej hasło przewodnie w tym roku brzmiało ŚMIECI SEGREGUJESZ – ZIEMIĘ RATUJESZ – mówił Mateusz Szauer, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie. – Hasło nie jest przypadkowe, ponieważ po raz pierwszy uczestnicy naszej akcji już w terenie prowadzili selektywną zbiórkę odpadów do odpowiednich worków, które otrzymywali od nas w przygotowanych pakietach. Choć wymagało to od wszystkich jeszcze większego zaangażowania dziś z satysfakcją możemy powiedzieć, że przyniosło zamierzony efekt, a całe przedsięwzięcie przebiegło bardzo sprawnie i bez zakłóceń. Bardzo za to dziękuję przede wszystkim licznym uczestnikom akcji,
ale także Związkowi Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego „Czyste Środowisko” oraz firmom komunalnym, za nieodpłatne odbieranie odpadów, pracownikom mojego wydziału za wspólne przygotowanie i koordynowanie tego przedsięwzięcia oraz wszystkim którzy od lat mocno trzymają kciuki i wspierają naszą akcję. Wspólnie przyczyniamy się do poprawy stanu otaczającej nas przyrody a ten edukacyjny wymiar naszych działań być może sprawi, że przyjdzie taki czas, kiedy tego typu akcje nie będą już potrzebne. Wszyscy na pewno mamy taką nadzieję choć realnie patrząc niestety wygląda na to, że jeszcze wiele wody w naszych rzekach musi upłynąć aby tak się stało. Jednak bardzo nas cieszy i jesteśmy wdzięczni za tak duże zainteresowanie mieszkańców i liczny, aktywny udział w tym przedsięwzięciu. Jak zawsze szczególnie mogliśmy liczyć na uczniów szkół i przedszkoli, ale również stowarzyszenia oraz oddolne inicjatywy mieszkańców wynikające z coraz większej aktywności społecznej w zakresie troski o środowisko.
Tegoroczna akcja w liczbach przedstawia się rekordowo:
Ilość wydanych worków – 3 401
Ilość wydanych rękawic foliowych – 18 600
Ilość wydanych plakatów – 152
Liczba uczestników – 4 945
Liczba zebranych worków – 1 158, w tym
– zmieszane 381,5
– plastik/metal 391,5
– szkło 253
– papier 132
Liczba zlikwidowanych nielegalnych wysypisk – 26
Liczba podmiotów zbierających odpady wielkogabarytowe – 4
Najczęściej sprzątane miejsca
brzegi rzek i jezior, ulice; skwery; parki; lasy; podwórka; tereny szkół; pomniki; cmentarze; tereny kościoła; przystanki; plaże; pobocza drogi;.
W ustalonym terminie składania tj. do 31 maja do Starostwa Powiatowego w Iławie wpłynęły 42 sprawozdania. w tym: 11 od przedszkoli i żłobków, 18 od szkół podstawowych i średnich oraz 13 sprawozdań od pozostałych uczestników. Następnie 07.06.2022 r. zebrała się Komisja Konkursowa dokonała podsumowania i rozstrzygnięcia akcji. Stwierdzono, że na szczególne uznanie zasługują uczestnicy, którzy zebrali duże ilości odpadów oraz złożyli wyczerpujące sprawozdania z załączonymi ciekawymi prezentacjami multimedialnymi, zdjęciami i pracami plastycznymi. Po dokonaniu oceny wszystkich sprawozdań zakwalifikowanych do konkursu wyłoniono 14 laureatów i przydzielono nagrody.
WYRÓŻNIENIA:
– za uprzątniecie trudno dostępnego terenu
IOWA Klub Nurkowy w Iławie
Podwodne sprzątanie iławskich kąpielisk przy 2 miejskich plażach tzw. dzikiej i prawdziwce
Ilość uczestników- 38 osób.
Ilość zebranych worków- 19 worków.
– za uprzątnięcie wyeksponowany terenu – sprzątanie rzek Elszki i Sandeli, w tym odcinka na terenie osiedla mieszkaniowego
Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych wraz z NSZZ Solidarność Ikea Industry Lubawa
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.ZgodaNie wyrażam zgodyPolityka prywatności