Przed nami XXIII edycja Akcji Czyste Jeziora i Rzeki organizowanej przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie, pod patronatem Starosty Powiatu Iławskiego. Tegoroczna akcja będzie trwać od 8 kwietnia do 12 maja pod hasłem: Zielone Myślenie – Czyste Środowisko!

Akcja Czyste Jeziora i Rzeki to fantastyczna przygoda, do której kolejny raz zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu iławskiego. To nasza wspólna lekcja poszanowania środowiska, której celem jest promowanie dbania o czystość naszej okolicy, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Dołącz do nas! Sprzątając pozostawione odpady zatroszczysz się o otoczenie! Weź za nie odpowiedzialność! Stań się ambasadorem czystego środowiska!

Wzorem ostatnich lat zbiórka odpadów prowadzona będzie w sposób selektywny, dlatego wychodząc w teren nie zapomnijcie zabrać ze sobą worków w odpowiednich kolorach, określających rodzaj odpadów. Niebieski to papier! Zielony to szkło! Żółty to tworzywa sztuczne i metale! Czarny to odpady zmieszane! Pamiętajmy, że prawidłowo segregując odpady, przyczyniamy się do ich ponownego wykorzystywania, zmniejszania zapotrzebowania na wydobycie surowców oraz ograniczenia nadmiernej eksploatacji środowiska. Wielu z nas już wie jak segregować odpady, jednak dla utrwalenia tej wiedzy dołączamy do ulotki zasady klasyfikacji odpadów do poszczególnych frakcji.

Materiały niezbędne do sprzątania tj., worki i rękawice możecie odbierać w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie. Na odwrocie ulotki znajdziecie wykaz numerów telefonów do firm, które wspierają naszą akcję i odbiorą zebrane odpady ze wskazanego przez Was miejsca. Bardzo prosimy wszystkich uczestników wiosennego sprzątania o zgłaszanie miejsc oraz terminów pozostawienia zapełnionych worków bezpośrednio do wskazanych firm, które podjęły się je odebrać i zapobiec powtórnemu rozprzestrzenianiu się odpadów. Pamiętajcie, że miejsca pozostawienia akcyjnych odpadów powinny zapewniać swobodny dojazd pojazdom.

Wszystkich biorących udział w Akcji Czyste Jeziora i Rzeki prosimy o składanie sprawozdań z uczestnictwa w terminie do 24 maja 2024 r. w Punkcie Obsługi Klienta Starostwa Powiatowego w Iławie znajdującym się na parterze lub bezpośrednio w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa (III piętro pokój 313 i 314). Wszelkich informacji dotyczących akcji udzielają pracownicy wydziału pod nr tel.: (89) 649 07 38, (89) 649 08 41, (89) 649 07 81. Druk sprawozdania oraz inne niezbędne informacje znajdziecie na stronie internetowej: www.powiat-ilawski.pl pod logo akcji. Warto udokumentować swoje zaangażowanie – każda forma jest dozwolona, a dla najbardziej aktywnych przewidziane są statuetki oraz nagrody. Liczy się pomysłowość i kreatywność.

Wspólnie zadbajmy o nasze środowisko, bo Zielone Myślenie plus działanie równa się Czyste Środowisko!
 Z życzeniami dobrej zabawy

ul.  29 Stycznia 16, 14-230 Zalewo

tel. 604 279 707 – Andrzej Brejta i tel. 668 119 261 – Łukasz Brejta

Teren miasta i gminy Kisielice

Wielobranżowy Zakład Usługowo-Produkcyjny i Handlowy „Spomer” Sp. z o.o.

ul. Biskupska 7, 14-200 Iława

tel. (89) 648 82 22, 609 510 231 – Halszka Niewińska