„Zdrowe Życie” to pierwszy ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej.  W najbliższą sobotę i niedzielę (15-16 lipca), na parkingu przy Centrum Turystyczno-Rekreacyjnym w Iławie, przy ul. Biskupskiej 2, mieszkańcy powiatu mogą skorzystać z  Mobilnej Strefy Zdrowia. Do dyspozycji będą trucki, busy i namioty PZU, Ministerstwa Zdrowia, NFZ, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz towarzyszących instytucji, udostępnią one bezpłatne, nie wymagające skierowania badania, specjalistyczne konsultacje i inne usługi prozdrowotne. Na osoby zainteresowane swoim stanem zdrowia będzie czekać kilkudziesięciu ekspertów, pielęgniarek i lekarzy specjalistów.Dostępny będzie szereg badań, konsultacji ze specjalistami, m.in. analiza składu ciała wraz z krótką poradą dietetyczną ekspertki z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, spotkanie z kariologiem z Narodowego Instytutu Kardiologii, przegląd dentystyczny dla dzieci i młodzieży, badania EKG, profilaktyka nowotworów skóry, czy porady fizjoterapeuty. W trakcie wydarzenia dostępne będą także inne usługi, między innymi możliwość bezpłatnego wyrobienia karty EKUZ i wydanie jej od ręki. Na stoiskach NFZ będzie można także potwierdzić profil zaufany, czy zapoznać się z aplikacją moje IKP oraz jej korzyściami.

Medyczny konwój rozpoczął swoją podróż przez Polskę w Skierniewicach. Iława jest trzynastym przystankiem dla Mobilnej Strefy Zdrowia. Tylko w pierwszych dwunastu lokalizacjach wykonano już blisko 55 tysięcy usług, badań i konsultacji. – PZU  od lat zwraca szczególną uwagę na znaczenie prozdrowotnej profilaktyki w codziennym życiu Polaków, podejmując szereg działań prewencyjnych, wśród których jest również wsparcie mobilnych stref zdrowia programu „Zdrowe Życie” – mówi Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU SA. – Prewencja jest jednym z filarów naszej strategii, która zakłada między innymi, większy nacisk na dbanie o stan zdrowia, w tym przez wdrażanie nowych form świadczenia usług medycznych oraz współpracę z systemem publicznym. To dla nas podstawa zaangażowania społecznego. – Dzięki regularnej kontroli swojego stanu zdrowia jesteśmy w stanie szybciej wykryć schorzenia i odpowiednio je leczyć, dlatego serdecznie zachęcam do poświęcenia czasu i skorzystania z bezpłatnych badań oferowanych przez naszych specjalistów – dodaje Aleksandra Agatowska, prezes PZU Życie.

Czym jest „Zdrowe Życie”?

„Zdrowe Życie” to przede wszystkim zachęta do prowadzenia zdrowego stylu życia i podkreślenie znaczenia profilaktyki Wprowadzając w życie słowa Hipokratesa „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, ważne jest regularne dbanie o siebie i wpajanie dobrych nawyków już od najmłodszych lat. Zdrowie to nie tylko brak objawów choroby – to także dobre samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Mimo, że jesteśmy świadomi jego wartości, to zapominamy, że zwykłe zaniedbanie może szybko stan naszego zdrowia pogorszyć. Podstawą zdrowego życia jest także poczucie bezpieczeństwa możliwe dzięki działaniom prewencyjnym. Dlatego do organizowanych przy strefach „Zdrowego Życia” dodatkowych inicjatyw zaprasza także straż pożarna, policja i wojsko. W ramach projektu „Zdrowe Życie” zostały zaplanowane działania, które mają zachęcić dorosłych i dzieci do prowadzenia zdrowego stylu życia. Jednym z nich jest zaproszenie do wykonania badań w ogólnodostępnych mobilnych strefach zdrowia. Z analiz prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że choroby niezakaźne, zwane cywilizacyjnymi, są obecnie głównymi przyczynami zgonów na świecie. Wśród nich prym wiodą schorzenia kardiologiczne. Dane GUS wskazują z kolei, że w Polsce choroby układu krążenia odpowiadają za 35% zgonów, wyprzedzając choroby nowotworowe i choroby układu oddechowego.

Warto mieć na uwadze, że dbając o swoje zdrowie i kondycję, dbamy pośrednio także o naszych bliskich, zwłaszcza dzieci, wyrabiając w rodzinie i wśród znajomych zdrowe nawyki oraz minimalizując troskę o nasz stan zdrowia. „Zdrowe Życie” to przede wszystkim wybory, które podejmujemy codziennie, decydując między innymi o tym, co zjemy, a także czy wieczór spędzimy na kanapie przed telewizorem czy jednak pójdziemy na spacer. Na te dość oczywiste kwestie zwracają uwagę organizatorzy programu, gdyż na przykład z prowadzonych przez PZU badań wynika, że 78 proc. Polaków wprawdzie wie, jak duże znaczenie ma właściwe odżywianie się, ale tylko 47 proc. z nich deklaruje, że stara się przestrzegać prawidłowej diety.

Co oferujemy?

W Mobilnej Strefie Zdrowia będzie dostępny cały szereg bezpłatnych konsultacji i badań lekarskich. Oprócz podstawowych badań, takich jak pomiar poziomu glukozy i cholesterolu czy pomiar ciśnienia krwi będzie można wykonać spirometrię i USG płuc, zapoznać się z profilaktyką powikłań pocovidowych konsultując wyniki badań z pulmonologiem, wykonać badanie mammograficzne, czy uzyskać porady z zakresu samobadania piersi. Pogoda sprzyja opalaniu, dlatego zachęcamy także do konsultacji dermatologicznych i badań dermatoskopem.

Ponadto dostępne będą między innymi; analiza składu ciała wraz z krótką poradą dietetyczną ekspertki z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, spotkanie z kariologiem z Narodowego Instytutu Kardiologii, przegląd dentystyczny dla dzieci i młodzieży, badania EKG, profilaktyka nowotworów skóry, czy porady fizjoterapeuty. W trakcie wydarzenia dostępne będą także inne usługi, między innymi możliwość bezpłatnego wyrobienia karty EKUZ i wydanie jej od ręki. Na stoiskach NFZ będzie można także potwierdzić profil zaufany, czy zapoznać się z aplikacją moje IKP oraz jej korzyściami.

Mobilna Strefa Zdrowia jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

Po wizycie w Iławie, Mobilne Strefy Zdrowia staną w najbliższych tygodniach między innymi w Wieluniu i Sochaczewie. „Zdrowe Życie” to pierwszy ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, przygotowany we współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia, PZU oraz pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta, Agaty Kornhauser–Dudy. Bieżące informacje na temat projektu i wydarzeń towarzyszących odbywających się w jego ramach są dostępne na stronie internetowej www.zdrowezycie.org.pl oraz stronach internetowych KPRP, MZ, MAP, NFZ i PZU, a także w mediach społecznościowych wszystkich współorganizatorów.

W ciągu tegorocznej edycji Mobilne Strefy Zdrowia odwiedzą 25 miast w całej Polsce.

Założenia kampanii:

 • Projekt profilaktyki zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Narodowego Funduszu Zdrowia i PZU, pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej.
 • „Zdrowe Życie” zostało zainaugurowane 3 czerwca 2022 r. w Pałacu Prezydenckim.
 • Przewodnim celem projektu jest podkreślenie znaczenia profilaktyki i zachęcenie całego społeczeństwa do prowadzenia zdrowego stylu życia
 • Szczególnie ważne po pandemii koronawirusa i w ramach walki z jej następstwami jest uświadamianie znaczenia badań profilaktycznych, zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej. W każdej strefie dostępne będą bezpłatne świadczenia lekarzy i pielęgniarek PZU Zdrowie: USG płuc, profilaktyka powikłań pocovidowych; Pulmonolog, interpretacja wyników spirometrii i USG płuc; Gabinet pielęgniarski, badania spirometrii, EKG, pomiar poziomu cukru, cholesterolu, ciśnienia krwi; Specjalista chorób wewnętrznych, interpretacja wyników poziomu cholesterolu, EKG, poziomu glukozy, ciśnienia krwi; Dermatolog, badania dermatoskopem, profilaktyka nowotworów skóry; Gabinet z fizjoterapeutą konsultacje w zakresie schorzeń układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego (ból pleców, urazy kręgosłupa, urazy sportowe, zapalenie stawów oraz inne dolegliwości ortopedyczne); Badania mamograficzne będzie można przeprowadzić w mammobusie;  W dentobusie będzie można wykonać podstawowy przegląd stomatologiczny; Zachęcamy także do oddawania krwi w specjalnie w tym celu przygotowanym krwiobusie.

 

GDZIE I KIEDY?

 • Mobilna Strefa Zdrowia jest otwarta w sobotę i niedzielę od godziny 10.00 do 19.00
 • Mobilna Strefa Zdrowia jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.
 • Zakres badań i konsultacji jest przeznaczony dla osób w każdym wieku – dzieci i młodzież także mają podwyższony poziom cukru, wysoki cholesterol czy pozanormatywne wyniki badania spirometrycznego. Im wcześniej zostanie zauważony problem, tym łatwiej (i taniej) można go wyleczyć.
 • W tym czasie możliwe jest wykonanie od kilkudziesięciu nawet do kilkuset badań i konsultacji dziennie.
 • Konsultacje i badania mają za zadanie ocenić stan zdrowia. Lekarze nie wypisują recept i nie prowadzą dokumentacji medycznej. Wynik badania może być podstawą do podjęcia decyzji o rozpoczęciu leczenia w placówkach NFZ.
 • Przykładowo w Skierniewicach wykonano w ciągu dwóch dni blisko 4000 badań i konsultacji, w tym 696 pomiarów ciśnienia tętniczego, 694 pomiary poziomu glukozy, 92 badania poziomu cholesterolu oraz 90 badań EKG. Udzielono 140 porad kardiologicznych i 152 internistycznych. Badania i konsultacje były prowadzone zarówno przez lekarzy i pielęgniarki PZU Zdrowie jak i lekarzy i pielęgniarki Ministerstwa Zdrowia.
 • Będzie również możliwość konsultacji z farmaceutą w sprawie stosowanych leków, aby uniknąć polipragmazji (nieracjonalnego stosowania wielu leków równocześnie)
 • Z listą usług dostępnych w Mobilnej Strefie Zdrowia można zapoznać się na stronie programu: https://www.pzu.pl/zdrowe-zycie/dla-doroslych
 • Łącznie we wszystkich miastach, w których w 2022 roku pojawiła się Mobilna Strefa Zdrowia, zrealizowano w ramach całego programu 34.481 usług, w tym 14.587 badań i konsultacji lekarskich. W tym roku, w dwunastu pierwszych miejscowościach Polacy skorzystali z 56.649 usług, w tym 209 badań i konsultacji. Dane te wskazują na rosnące zainteresowanie projektem promującym bezpłatne badania wśród Polaków, co skłania nas do uznania skuteczności podjętych działań i stanowi rekomendację do kontynuowania programu oraz rozszerzania go o kolejne miejscowości.

Projekt „Zdrowe Życie” przygotowany został we współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia, PZU oraz pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta, Agaty Kornhauser–Dudy. Przewodnim celem projektu jest podkreślenie znaczenia profilaktyki i zachęcenie całego społeczeństwa do prowadzenia zdrowego stylu życia.

Ulotka DL 198×210