Zgłoś najaktywniejszego Wolontariusza Powiatu Iławskiego. Na najlepszych czekają nagrody!

Zgłoś najaktywniejszego Wolontariusza Powiatu Iławskiego. Na najlepszych czekają nagrody!

Do 7 października br. można przesyłać zgłoszenia do konkursu na: „Najaktywniejszego Wolontariusza Powiatu Iławskiego”, edycja za rok 2024. W jego ramach docenione zostaną osoby poświęcające swój wolny czas na wspieranie innych. Na najlepszych czekają nagrody. Konkurs realizowany jest w ramach zadania publicznego pn.: „Działania wspomagające technicznie, szkoleniowo, informacyjnie organizacje pozarządowe oraz podmioty o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”, współfinansowanego ze środków Powiatu Iławskiego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w ramach zadania pn. Centrum Organizacji Pozarządowych Powiatu Iławskiego.



pasek

Konkurs skierowany jest do wolontariuszy, osób korzystających z ich pomocy, przedsiębiorstw, które realizują program wolontariatu pracowniczego, organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych współpracującymi z wolontariuszami i wspierającymi działalność wolontarystyczną. Do konkursu może zostać zgłoszona osoba, która:

a) działa wolontarystycznie w organizacji / instytucji zgłaszającej,
b) udziela się na terenie powiatu iławskiego,
c) konsekwentnie – często / systematycznie pomaga potrzebującym,
d) podejmuje działania na rzecz lokalnej społeczności i środowiska,
e) świadczy nieodpłatną pomoc na rzecz innych osób i organizacji, wspierania inicjatyw lokalnych, na rzecz rozwoju powiatu iławskiego,
f) wyróżnia się innymi pozytywnymi cechami, zasługującymi na uznanie w jej działalności wolontarystycznej.

Aktywność społeczna i obywatelska stanowią ważny aspekt życia osób, grup i większych zbiorowości. Bez nich nie może rozwijać się społeczeństwo obywatelskie w nowoczesnym państwie demokratycznym.
Oddolność, współpraca, zaufanie, solidarność i dobro wspólne to niektóre z wartości kształtujących samoorganizujące się społeczności lokalne. Jednym z przejawów tej aktywności jest działalność organizacji pozarządowych, która opiera się na zaangażowaniu obywateli – świadczeniu przez nich pracy społecznej na rzecz organizacji, do których należą i/lub w których organach statutowych (np. zarząd, komisja rewizyjna) pełnią funkcje, a także wolontariat.
Wolontariat oznacza „świadomą, dobrowolną i nieodpłatną pracę wykonywaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzi rodzinno-przyjacielsko-koleżeńskie” . Nie każda praca bez wynagrodzenia mieści się w zaproponowanej definicji.
Wolontariatem nie są na przykład obowiązki wykonywane na rzecz własnego gospodarstwa domowego, pomoc członkom rodziny czy przyjaciołom. Nie są nim również praktyki studenckie czy bezpłatne staże w firmach. Należy zarazem podkreślić, że osoba angażująca się w wolontariat powinna być ochotnikiem oraz rozumieć charakter wykonywanej przez siebie pracy.


Konkurs na Najaktywniejszego wolontariusza w roku 2024, realizowany jest w ramach zadania publicznego pn.: „Działania wspomagające technicznie, szkoleniowo, informacyjnie organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie” współfinansowanego ze środków Powiatu Iławskiego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach zadania pn. Centrum Organizacji Pozarządowych powiatu iławskiego.


Szczegóły dotyczące zgłoszeń znajdują się w regulaminie i załącznikach:

regulamin konkursu najaktywniejszy wolontariusz 2024

załącznik nr 1 do regulaminu formularz zgłoszeniowy najaktywniejszy wolontariusz 2024

załącznik nr 2 do regulaminu konkursu najaktywniejszy wolontariusz 2024


Powiatowy Urząd Pracy w Iławie zaprasza na dzień otwarty! [SOBOTA 28 WRZEŚNIA]

Powiatowy Urząd Pracy w Iławie zaprasza na dzień otwarty! [SOBOTA 28 WRZEŚNIA]

W sobotę 28 września Powiatowy Urząd Pracy w Iławie otworzy swoje drzwi dla mieszkańców. To wyjątkowa okazja, aby w kameralnej atmosferze spotkać się z pracownikami urzędu i skorzystać z szerokiej gamy usług, jakie oferuje instytucja. Na pierwsze 25 osób, które tego dnia spotkają się z pracownikami urzędu, czekają praktyczne zestawy gadżetów.



 Dzień otwarty został zorganizowany przede wszystkim z myślą o osobach, które nie mogą odwiedzić urzędu w standardowych godzinach pracy w ciągu tygodnia. Wydarzenie jest skierowane do osób bezrobotnych, poszukujących pracy, młodzieży i osób do 30 roku życia, a także do tych, którzy rozważają założenie własnej firmy.

Na uczestników dnia otwartego będą między innymi czekać doświadczeni pośrednicy pracy, którzy pomogą znaleźć oferty zatrudnienia dopasowane do kwalifikacji i oczekiwań. Uczestnicy wydarzenia będą mogli również skorzystać z pomocy specjalistów w tworzeniu profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych, w tym CV i listu motywacyjnego.

Podczas dnia otwartego pracownicy urzędu pokażą także, jak założyć konto na platformie Pr@ca wNet. Aktywni użytkownicy platformy, którą stworzył urząd pracy, mają ułatwiony kontakt z pracodawcami a tym samym większe szanse na znalezienie zatrudnienia. Na osoby do 30 roku życia czekać będzie pracownik Punktu doradztwa dla młodzieży. W punkcie będzie można zapoznać się z możliwościami wsparcia kierowanymi do osób do 30. roku życia, a także zapisać się na warsztaty z kompetencji cyfrowych, które pomagają zwiększyć konkurencyjność na rynku pracy.

Podczas wydarzenia nie zabraknie również przedstawicieli Inkubatora Technologicznego w Iławie, który jest częścią urzędu pracy. Będą oni udzielać porad na temat zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Uczestnicy dnia otwartego będą mogli dowiedzieć się, jakie formalności są związane z zakładaniem firmy, jakie formy wsparcia finansowego są dostępne oraz jak prowadzić działalność zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dla pierwszych 25 osób, które tego dnia odwiedzą Powiatowy Urząd Pracy w Iławie, przygotowano specjalne zestawy praktycznych gadżetów.

Dzień otwarty Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie odbędzie się w sobotę 28 września w siedzibie urzędu przy ulicy 1 Maja 8B w Iławie, w godzinach od 9:00 do 12:00.


 

Powiatowe ćwiczenie pod kryptonimem „JEZIORAK – 24”

Powiatowe ćwiczenie pod kryptonimem „JEZIORAK – 24”

W środę i czwartek  (18 -19 września) pod kierownictwem Starosty Powiatu Iławskiego odbyło się powiatowe ćwiczenie obronne, pod kryptonimem: „JEZIORAK – 24”.



W czasie ćwiczenia doskonalono funkcjonowanie Stałego Dyżuru Starosty, proces uruchamiania i funkcjonowania systemu wykrywania skażeń i alarmowania, działanie służb po wykryciu skażenia radiacyjnego oraz  działanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Iławie.

Ćwiczenie odbyło się z udziałem Wicestarosty Powiatu Iławskiego Macieja Rygielskiego, Franciszka Jerzego Małka, reprezentującego Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Iławie, pracowników Starostwa Powiatowego w Iławie wraz z wydzielonymi siłami podległych jednostek organizacyjnych, gmin powiatu iławskiego oraz w ograniczonym zakresie powiatowych instytucji, służb i inspekcji. Prowadzone ćwiczenie doskonaliło kadrę administracji publicznej szczebla powiatowego i gminnego oraz przedstawicieli powiatowych służb, straży i inspekcji w zakresie  rozwiązywania zadań wynikających z realizacji zadań obronnych, a zwłaszcza w zakresie zapewnienia ochrony mieszkańcom powiatu iławskiego.

123456

56


Fot. www.powiat-ilawski.pl (Fot. M.Rogatty)

V Sesja Rady Powiatu Iławskiego odbędzie się w czwartek, 26 września 2024 r.

V Sesja Rady Powiatu Iławskiego odbędzie się w czwartek, 26 września 2024 r.

26 września 2024 roku (czwartek) o godz. 1100 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Iławie odbędzie się V Sesja Rady Powiatu Iławskiego.



Proponowany porządek posiedzenia obejmuje m. in.:

  1. Sprawozdania kierowników nadzorów wodnych z działań podejmowanych na terenie powiatu iławskiego w 2023 roku.
  2. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie aktywów trwałych przez Powiatowy Szpital im. Władysława Biegańskiego w Iławie.
  3. Podjęcie uchwały w sprawie pozbawienia kategorii drogi powiatowej drogi Nr 2872N ul. Warmińska w Suszu.
  4. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych oraz szkół specjalnych mających siedzibę na obszarze powiatu iławskiego.
  5. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatków i innych składników wynagrodzenia nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Iławski.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia zadań z zakresu administracji rządowej.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej powiatu na 2024 rok.
  8. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Iławskiego na lata 2024-2036.
  9. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia składów osobowych stałych komisji Rady Powiatu.
  10. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powołania Komisji Skarg, Wniosków i Petycji i określenia jej składu osobowego.
  11. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru Przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.
  12. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powołania Komisji Rewizyjnej i określenia jej składu osobowego.
  13. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji.

 

Zbiórka darów dla poszkodowanych w powodzi. Informacje z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego

Zbiórka darów dla poszkodowanych w powodzi. Informacje z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Iławie przekazuje informacje z Wydziału Bezpieczeństwa Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie, dotyczące pomocy poszkodowanym w powodzi na południu Polski.  Apelujemy o wsparcie, które pomoże w zaspokojeniu pilnych potrzeb poszkodowanych. WCZK nie wskazuje jednego rozwiązania, forma pomocy może być dowolna. Informuje natomiast o magazynie zbiórki darów, która jest do dyspozycji mieszkańców całego województwa. Magazyn znajduje się w Olsztynie. KONTAKT: Magazyn, zbiórka darów: Adrian Piotrowicz: 662 243 186.



Wśród najpotrzebniejszych artykułów znajdują się:

  • Konserwy, produkty instant, żywność energetyczna, sucha żywność
  • Woda pitna
  • Artykuły chemiczne i kosmetyki
  • Latarki, baterie, powerbanki
  • Śpiwory, koce, ręczniki
  • Narzędzia do usuwania skutków powodzi (m.in. szpadle, łopaty, łomy)
  • Płyny dezynfekujące, duże worki na śmieci
  • Słodycze
  • Karma dla zwierząt

PROSZĘ NIE PRZEKAZYWAĆ:

  • Zabawek
  • Produktów wymagających przechowywania w lodówkach
  • Używanych ubrań.

Zebrane dary zostaną przekazane bezpośrednio do najbardziej potrzebujących rejonów, dotkniętych powodzią.

Magazyn, zbiórka darów: Adrian Piotrowicz: 662 243 186

Kolejne informacje już niebawem.

 

Informacja o możliwości zgłaszania uwag do oferty realizacji zadania publicznego

Informacja o możliwości zgłaszania uwag do oferty realizacji zadania publicznego

Informujemy o możliwości zgłaszania uwag do oferty realizacji zadania publicznego  z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.



Stowarzyszenie Gospel nad Jeziorakiem z siedzibą w Iławie, 12 września 2024 r. złożyło uproszczoną ofertę realizacji zadania publicznego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego pod nazwą „Dobry wieczór z muzyką gospel – koncert dla mieszkańców powiatu iławskiego”.

17 września 2024 r. Zarząd Powiatu Iławskiego podjął uchwałę w sprawie uznania celowości realizacji powyższego zadania.

Na podstawie art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 571 ze zm.) ww. oferta zostaje umieszczona na okres 7 dni w Biuletynie Informacji Publicznej, na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego w Iławie oraz na stronie internetowej powiatu iławskiego. Zgodnie
z art. 19a ust. 4 ww. ustawy każdy, w terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty
tj. do 24.09.2024 r., może zgłosić uwagi dotyczące oferty.

Uwagi można składać pisemnie we wskazanym terminie na adres: Starostwo Powiatowe, ul. Gen. Wł. Andersa 2a, 14-200 Iława lub elektronicznie za pośrednictwem skrzynki e-PUAP Starostwa Powiatowego w Iławie (decyduje data wpływu do Starostwa).

Uproszczona oferta Stow. Gospel nad Jeziorakiem


 

Już wkrótce rusza kolejna Powiatowa Akcja Sadzenia Drzew Miododajnych. Zaplanowano posadzenie 1500 gatunków drzew i krzewów

Już wkrótce rusza kolejna Powiatowa Akcja Sadzenia Drzew Miododajnych. Zaplanowano posadzenie 1500 gatunków drzew i krzewów

Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Iławie zaprasza na kolejną, IV edycję Powiatowej Akcji Sadzenia Drzew Miododajnych pn. „Sadzenie drzew miododajnych sposobem na ochronę bioróżnorodności w powiecie iławskim”. W ramach tegorocznej akcji zaplanowano posadzenie 1500 sztuk drzew i krzewów miododajnych, które będą rozdawane mieszkańcom powiatu iławskiego. Na pierwsze spotkanie zapraszamy 10 października, w Dniu Święta Drzewa, na parking główny Starostwa Powiatowego w Iławie. Początek godz. 10:00. W kolejnych dnia akcja zawita do Lubawy, Kisielic, Zalewa i Susza.



baner

KIEDY?

10.10.2024 r. –  Iława

11.10.2024 r. – Lubawa

16.10.2024 r. – Kisielice

17.10.2024 r. – Zalewo

18.10.2024 r. – Susz

Nasze stoisko czynne będzie w godzinach od 10.00 do 14.00 lub do wyczerpania sadzonek, z wyjątkiem 17 października (czwartek) w Zalewie, gdzie jesteśmy od 9.00 do 13.00 lub do wyczerpania sadzonek.


NAGRODY SPECJALNE

ODBIERZ SADZONKĘ – POSADŹ DRZEWO NA SWOJEJ POSESJI – WYŚLIJ E-MAIL Z POTWIERDZENIEM – ODBIERZ NAGRODY

UWAGA ! Dla pierwszych 60 osób, które na adres: ochrona@powiat-ilawski.pl prześlą fotografie dokumentujące posadzenie na swojej nieruchomości otrzymanych sadzonek, czekają specjalne eko-zestawy złożone z domku dla zapylaczy i nasion łąki kwiatowej – miododajnej.


Wpływ zadrzewień i zakrzewień na środowisko naturalne

Drzewa i krzewy odgrywają ogromną rolę dla życia na Ziemi. Drzewa jako największe rośliny, dzięki prowadzonemu na wielką skalę procesowi fotosyntezy, najskuteczniej produkują tlen w atmosferze. Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie dla ponad 2500 ludzi. Jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen dla 10 osób. Krzewy również produkują tlen, filtrują powietrze z zanieczyszczeń, chronią przed hałasem. Zadrzewienia  i zakrzewienia mają ogromny wpływ na kształtowanie środowiska. Mnogość funkcji, jakie spełniają  w ekosystemie jest niezliczona. W zależności od tego, w jakim celu nasadzono drzewa lub krzewy,  ta funkcja przeważa nad pozostałymi, co jednak nie ogranicza dobroczynnego wpływu w pozostałych aspektach. W kontekście sadzenia młodych drzew warto pamiętać o tych wiekowych zadrzewieniach oraz lasach naturalnych, które są ogromnym magazynem węgla. Im starsze drzewa, tym lepsza absorpcja dwutlenku węgla, a co za tym idzie, większy potencjał do spowolnienia zmian klimatycznych, których jesteśmy świadkami. Należy zatem chronić drzewa i krzewy przed nadmierną wycinką, gdyż poprawiają one jakość życia. Są miejscem występowania, a także drogą przemieszczania się wielu gatunków zwierząt, ptaków czy owadów.

Zbadane i mierzalne oddziaływania na środowisko:

  • Budowanie bazy pożytkowej dla pszczół oraz schronienia dla zwierząt, ptactwa i owadów.
  • Wspomaganie systemu retencyjnego oraz spowalnianie procesu erozji gleb.
  • Tworzenie osłon przed wiatrem na otwartych przestrzeniach.
  • Redukowanie stresu i zachęcanie do aktywności fizycznej.
  • Obniżanie temperatury i ocienianie.
  • Oczyszczanie powietrza.
  • Ograniczanie hałasu.

Drzewa, krzewy i łąki kwiatowe jako pożytek dla pszczół

Coraz częściej mówi się o masowym ginięciu pszczół. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest kurcząca się  z roku na rok baza pożytkowa, z której mogą korzystać owady. Jest to wynik między innymi intensywnej chemizacji rolnictwa i monokultur w uprawach. Z tego względu każde działanie, które powoduje wzrost pożytków dla pszczół jest bardzo cenne. Pożytki pszczele to rośliny potencjalnie mogące dostarczyć nektaru i pyłku kwiatowego. Nektar zawiera cukry i jest pokarmem węglowodanowym dla pszczół, z kolei pyłek kwiatowy zawiera aminokwasy i jest pokarmem białkowym. To właśnie z nektaru kwiatów różnych roślin powstaje miód. W naszej strefie klimatycznej występuje około trzech tysięcy roślin nasiennych, które mogą być dobrym pożytkiem dla pszczół. Wśród nich możemy wyróżnić tzw. główne rośliny pożytkowe, które dostarczają najwięcej pyłku i nektaru, umożliwiając obfite zbiory miodu. Występowanie pożytków determinuje wydajność pasieki – nawet najsilniejsza i najlepsza rodzina pszczela nie wytworzy wiele miodu, jeśli nie będzie miała wokół ula dobrych pożytków. Idealnie byłoby, gdyby rośliny pożytkowe na jednym terenie były zróżnicowane pod względem czasu kwitnienia. Ważne jest, by zbiory trwały przez cały sezon – od wczesnej wiosny  aż do późnej jesieni. Do roślin pożytkowych zaliczamy także drzewa liściaste i iglaste, na których bytują mszyce i czerwce wytwarzające spadź. Jedną z możliwości wspomagania naszego pszczelarstwa jest właśnie sadzenie drzew i krzewów miododajnych oraz wysiewanie łąk kwiatowych.

W ramach tegorocznej powiatowej akcji posadzonych zostanie 1500 szt. miododajnych gatunków drzew i krzewów.

 Dobrą bazę pożytkową dla zapylaczy, obok drzew i krzewów, stanowią łąki kwiatowe. W ich skład wchodzą barwne, kwitnące rośliny jednoroczne, jak i wieloletnie, których wygląd zmienia się dynamicznie wraz z porami roku, dzięki czemu otoczenie nabiera charakteru. Jedną z ważnych zalet łąki kwiatowej jest wspomaganie bioretencji. Złożony system korzeniowy roślin wchodzących w skład łąki kwiatowej wiąże wodę deszczową w glebie, zmniejsza ich powierzchniowy spływ i ogranicza ryzyko podtopień, co często obserwujemy na powierzchniach szczelnych. Dla porównania rośliny te mogą mieć nawet 25 razy głębsze korzenie i lepszą zdolność wchłaniania wody niż trawnik. Łąki kwiatowej nie musimy regularnie podlewać, kosić (co ogranicza emisje spalin do środowiska) oraz nawozić. Tworzy ona lepszy mikroklimat na terenach miejskich, filtruje wody opadowe i powietrze, jak również obniża temperaturę powietrza i zapobiega nagrzewaniu się powierzchni ziemi, szczególnie w upalne dni. Łąka kwiatowa wzbogaca bioróżnorodność dzięki temu, że daje schronienie nawet dla 300 gatunków zwierząt: małych ssaków, gadów, płazów, owadów oraz zapylaczy, w tym pszczół, które zbierają pyłek  i pełnią pożyteczną rolę w ekosystemie. Należy zauważyć, że łąka kwiatowa jest tańsza i mniej wymagająca w założeniu i utrzymaniu niż trawnik. Możemy ją wysiewać przez niemal cały rok, chociaż najlepiej robić to wiosną – od marca do maja lub jesienią – od września do listopada. Zaletą łąki kwiatowej może być też fakt lepszej prezentacji w porównaniu z zielonymi, nudnymi „dywanami”. Łąki kwiatowe to obszary pełne życia i kolorów.

Domki dla zapylaczy i łąki kwiatowe

domek

Jest wiele powodów, dla których warto umieścić w swoim ogrodzie domki dla owadów. Owady  to podstawa równowagi ekologicznej. Tworząc im bezpieczne miejsca do gniazdowania, rozmnażania  i zimowania, nie tylko uatrakcyjnimy ogród, ale także zwiększymy bioróżnorodność ekosystemową,  co zapewni odpowiednią liczbę zapylaczy  i prawidłowy cykl składników pokarmowych. Dzięki tym działaniom ogród będzie bardziej niezależny, trwały i naturalny. Owady są kluczowe dla prawidłowego działania ekosystemu. Owady zapylające (głównie pszczoły) przyczyniają się do zwiększenia plonów krzewów i drzew owocowych oraz innych upraw. Ale równie ważne jest zwabienie do naszego ogrodu także naturalnych drapieżników takich jak biedronki, złotooki czy owady z rodziny bzygowatych (np. muchówki), co będzie właściwą odpowiedzią na atak mszyc, przędziorków, mączlików, wciornastków, a także niektórych gąsienic i mięczaków. Zwalczanie szkodników przy użyciu metod naturalnych jest skuteczniejsze, zdrowsze i tańsze niż wszystkie chemiczne środki ochrony roślin. Umieszczanie domków dla owadów oraz wysiew łąk kwiatowych w naszych ogrodach to świetna lekcja przyrody dla każdego, a także nasz skromny wkład w ochronę owadów pożytecznych i zachowanie bioróżnorodności oraz równowagi w otaczającym nas środowisku.


Plakat

 

 

 


ulotka 1

ulotka 2

Felieton: Będą większe dopłaty do pensji pracowników z niepełnosprawnościami

Felieton: Będą większe dopłaty do pensji pracowników z niepełnosprawnościami

Czyż to nie jest wspaniała wiadomość? Większe dopłaty do pensji pracowników z niepełnosprawnościami – to kolejny krok w kierunku bardziej sprawiedliwego społeczeństwa, gdzie każdy, bez względu na swoje ograniczenia, ma szansę na niezależne i godne życie. Jest to niewątpliwie istotna wiadomość dla nas – osób z niepełnosprawnościami, które codziennie pokonują własne bariery, by móc pracować i być częścią społeczności.



O ile wzrosną dopłaty?

Nowe regulacje zapowiadają wzrost dopłat nawet do 2 760 zł miesięcznie – w przypadku osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. To niebagatelna kwota, która może stanowić znaczącą pomoc dla osób z niepełnosprawnościami, często zmierzających się z dodatkowymi kosztami związanymi z leczeniem czy rehabilitacją.

Ale jest jeden warunek. Wystarczy być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, a także spełniać określone kryteria dotyczące stopnia niepełnosprawności. To sprawia, że nowe przepisy nie tylko wspierają osoby z niepełnosprawnościami, ale także zachęcają do formalnego zatrudnienia, co jest kluczowe dla integracji społecznej.

Dopłaty do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami będą uzależnione od stopnia tych niepełnosprawności. Przewidywane kwoty dopłat są następujące:

  1. w przypadku stopnia lekkiego będzie to kwota 575 zł miesięcznie;
  2. w przypadku stopnia umiarkowanego będzie to kwota 1 550 zł miesięcznie;
  3. jeżeli chodzi natomiast o stopień znaczny dopłata, ta ma wynosić 2 760 zł miesięcznie.

Te kwoty stanowią znaczące wsparcie dla pracowników z niepełnosprawnościami, a ich wysokość zależy od stopnia ograniczeń, jakich doświadczają. Takie podejście uwzględnia różnorodność sytuacji, w jakiej się znajdujemy i stara się dostosować wsparcie do naszych potrzeb. Ma być to także zachęta dla pracodawców, którzy wciąż mają spore obawy i widzą liczne przeszkody, jeżeli chodzi o powierzanie nam obowiązków pracowniczych.

Dlaczego pracodawcy nadal obawiają się zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami?

Istnieje wiele powodów, dla których pracodawcy mogą obawiać się zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, chociaż sytuacja ta stopniowo się poprawia. Poniżej podam kilka potencjalnych przyczyn, które sprawiają, że nadal nie jest ona idealna – a przynajmniej zbliżona do naszych oczekiwań.

Pierwszą z nich jest brak świadomości. Niektórzy pracodawcy mogą po prostu nie być świadomi korzyści z zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. Mogą obawiać się, że będą potrzebować specjalnych dostosowań lub że osoby te będą mniej wydajne.

Za drugą przyczynę należy uznać obawy dotyczące kosztów. Niektórzy pracodawcy – pomimo dopłat, o których napisałem kilka akapitów wcześniej – mogą obawiać się dodatkowych obciążeń finansowych związanych z zapewnieniem odpowiednich udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Mogą to być zarówno koszty dostosowania miejsca pracy, jak i dodatkowe koszty związane z obsługą.

Problemem jest także często brak odpowiednich udogodnień w miejscu pracy. Niektóre miejsca pracy mogą nie być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, co może sprawić, że pracodawcy unikają zatrudniania nas z obawy przed koniecznością przeprowadzenia dużych zmian infrastrukturalnych.

Kolejnym wyzwaniem, a w ogromnej ilości przypadków niemal mitem, są także obawy dotyczące wydajności. Istnieje nieprawdziwe przekonanie, że jako osoby z niepełnosprawnościami jesteśmy mniej wydajnymi pracownicami i pracownikami niż osoby, które nie są nimi doświadczone. Jednakże wiele badań i przypadków praktycznych wykazuje, że możemy pracować równie wydajnie i być kompetentnymi przy wykonywaniu swoich zadań.

Należy zwrócić także uwagę na brak zrozumienia potrzeb i umiejętności. Pracodawcy mogą po prostu nie rozumieć, jakie umiejętności i talenty potrafią wnosić osoby z niepełnosprawnościami do zespołu oraz jak mogą one przyczynić się do różnorodności i innowacyjności w miejscu pracy.

Niezwykle są też obawy prawne. Niektórzy pracodawcy mogą obawiać się ryzyka związanego z ewentualnymi roszczeniami pracowników z niepełnosprawnościami, zwłaszcza jeśli nie są pewni, jakie są ich obowiązki i prawa związane z naszym zatrudnieniem.

Warto podkreślić, że wiele organizacji podejmuje wysiłki w celu zmniejszenia tych barier poprzez edukację pracodawców, promowanie świadomości oraz zapewnianie wsparcia i narzędzi do integracji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Dlatego też istotne jest podkreślanie, innych niż finansowe, korzyści, które daje zatrudnienie pracowników, którzy z nimi żyją.

Jakie są pozafinansowe korzyści z zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością?

Zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami przynosi wiele korzyści, także pozafinansowych. Poniżej postaram się wymienić dla Was kilka z nich, które uznałem za najważniejsze.

Pierwszą korzyścią, którą należy tutaj wymienić, jest z całą pewnością zwiększenie różnorodności i włączenie społeczne. Zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami zwiększa różnorodność w miejscu pracy, co może prowadzić do lepszej dynamiki zespołu i pomaga w budowaniu bardziej włączającej kultury organizacyjnej.

Dobrym argumentem jest również poprawa wizerunku firmy. Przedsiębiorstwa, które aktywnie angażują się w zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, mogą budować pozytywny wizerunek jako społecznie odpowiedzialne i otwarte na swoją różnorodność.

Zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością może przyczynić się do zwiększenia lojalności wśród pozostałych pracowników. Pracownicy, którzy widzą, że ich firma angażuje się w sprawy społeczne i troszczy się o ich różnorakie potrzeby, mogą być bardziej lojalni wobec takiej firmy.

Możliwa jest także dzięki temu lepsza reputacja przedsiębiorstwa jako pracodawcy. Firma, która jest otwarta na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, może przyciągać lepszych kandydatów, którzy cenią wartości społeczne i równość szans.

I tutaj pojawia się dodatkowa korzyść w postaci CSR – społecznej odpowiedzialności biznesu. Jest to podejście, w ramach którego firmy biorą pod uwagę społeczne, ekologiczne i ekonomiczne aspekty swojej działalności, dążąc do generowania pozytywnych wpływów na społeczeństwo i środowisko naturalne, nie tylko osiągając zyski dla siebie i swoich udziałowców.

Społeczna odpowiedzialność biznesu staje się coraz ważniejsza z perspektywy konsumentów, inwestorów oraz społeczeństwa. Firmy, które skutecznie integrują CSR w swoją strategię, mogą czerpać korzyści z większej lojalności klientów, lepszego wizerunku marki oraz większego zaangażowania pracowników.

Decyzja o zatrudnieniu osoby z niepełnosprawnością to również szansa na poprawę kreatywności i innowacyjności. Różnorodność perspektyw i doświadczeń, jakie przynoszą osoby z niepełnosprawnościami do zespołu, może prowadzić do bardziej kreatywnych i innowacyjnych rozwiązań. Takim wyrazem kreatywności i innowacyjności może być chociażby wdrożenie w firmie pracy zdalnej – na czym mogą skorzystać nie tylko pracownicy z niepełnosprawnościami – czy technologii wspomagających.

Kolejną korzyścią jest wzrost morale pracowników. Zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami może przyczynić się do poprawy mentalności całego zespołu poprzez promowanie empatii, szacunku i współpracy. Dla wielu osób jest to bardzo często pierwsza okazja do „kontaktu z niepełnosprawnością” i być może szansa na pozbycie się lęku, zakłopotania, a przede wszystkim szkodliwych stereotypów.

Jest to także ogromna szansa na zwiększenie dostępności produktów i usług. Jako osoby z niepełnosprawnościami często posiadamy unikalne spostrzeżenia na temat produktów i usług, co może pomóc firmom w tworzeniu bardziej dostępnych i użytecznych rozwiązań dla różnych grup klientów.

Bez wątpienia korzystne jest też uczynienie miejsca pracy bardziej dostępnym. Dążenie do zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami często prowadzi do dostosowania miejsca pracy i procedur, co może uczynić je bardziej przyjaznymi dla wszystkich pracowników.

Wszystkie te korzyści mogą mieć pozytywny wpływ na kulturę organizacyjną, zaangażowanie pracowników oraz wizerunek firmy, co przekłada się na sukces zarówno w wymiarze społecznym, jak i biznesowym.

Wymiar społeczny

Warto podkreślić, że większe dopłaty to nie tylko wsparcie finansowe, ale też sygnał społeczny. Pokazują one, że społeczeństwo dostrzega trudności, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami, i stara się w jakiś sposób im pomóc. To również zachęta dla pracodawców do zatrudniania nas, pokazując, że państwo wspiera takie działania.

Jednak, mimo wszystkich pozytywnych aspektów, nie można zapominać o wyzwaniach, jakie stoją przed osobami z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Nadal istnieją bariery i uprzedzenia, które uniemożliwiają nam pełne uczestnictwo w życiu zawodowym. Kilka z nich wymieniłem w niniejszym felietonie. Dlatego potrzebujemy nie tylko dobrych przepisów, ale także edukacji społeczeństwa i działań mających na celu zmianę mentalności.

Nowe dopłaty do pensji pracowników z niepełnosprawnościami to krok w dobrą stronę, ale to dopiero początek drogi. Musimy kontynuować działania, aby stworzyć naprawdę włączające społeczeństwo, w którym każdy ma szansę na realizację swoich marzeń i talentów, niezależnie od tego, czy przykładowo porusza się na wózku czy nie, albo też żyje z innym rodzajem niepełnosprawności.

A Waszym zdaniem, co jeszcze – poza dopłatami do pensji i innymi wyżej wymienionymi korzyściami – mogłoby zachęcić pracodawców do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami? Jestem ciekawy, co na ten temat sądzicie. Czekam więc na Wasze maile. 😊


Wojciech Kaniuka, adres e-mail: wojciech.kaniuka@powiat-ilawski.pl

Terenowy Punkt Paszportowy w Starostwie Powiatowym w Iławie oficjalnie otwarty!

Terenowy Punkt Paszportowy w Starostwie Powiatowym w Iławie oficjalnie otwarty!

Na zdjęciu osoby, które przyczyniły się do otwarcia Terenowego Punktu  Paszportowego w Powiecie Iławskim: I Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Mateusz Szauer, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Sekretarz Stanu Tomasz Szymański, Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski oraz Wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król (Fot. M.Rogatty)


W poniedziałek 2 września 2024 r. rozpoczął pracę  Terenowy Punkt Paszportowy w Starostwie Powiatowym w Iławie. Z tej okazji do urzędu powiatowego przybyli goście, by ten moment zaakcentować. Briefing prasowy odbył się przed budynkiem urzędu a brali w nim udział: Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Sekretarz Stanu Tomasz Szymański, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król, I Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Mateusz Szauer oraz gospodarz urzędy Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski.



W dniu otwarcia, do godz. 14:00, wnioski o paszport złożyło już 50 osób. Przypomnijmy, Terenowy Punkt Paszportowy wchodzi w skład Oddziału Paszportów Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego. Obsługiwać będzie mieszkańców Powiatu Iławskiego, ale także powiatów ościennych i nie tylko. W przypadku wyrabiania paszportów nie obowiązuje rejonizacja. Podczas spotkania Starosta Bartosz Bielawski zaznaczył, że otwarcie punktu to efekt zabiegów, które poczynili samorządowcy na przestrzeni ostatnich lat. Minister Tomasz Szymański poinformował natomiast, że punkt paszportowy w powiecie Iławskim był naturalną koleją rzeczy, gdyż jak mówił, wystarczyła najprostsza analiza potrzeb w kontekście liczby mieszkańców powiatu i powiatów okolicznych, z której jasno wynikało, że taka obsługa jest absolutnie koniczna.

Terenowy Punkt Paszportowy czynny jest od poniedziałku do piątku.

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godzinach 8:00-15:00

Środa w godzinach 9:00- 16:50.


1

4

 

 

85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Powiatowa uroczystość 1 września już za nami

85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Powiatowa uroczystość 1 września już za nami

Wieniec złożyli przedstawiciele Samorządu Powiatu Iławskiego – Starosta Bartosz Bielawski, Wicestarosta Maciej Rygielski oraz Andrzej Buk, Przewodniczący Rady Powiatu Iławskiego

Fot. INFOILAWA


Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski był gospodarzem powiatowej uroczystości 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystość odbyła się w niedzielę 1 września, na Cmentarzy Miejskim w Iławie. Wzięli w niej  udział zaproszeni goście, m.in. stowarzyszenia kombatanckie, samorządowcy reprezentujący województwo warmińsko-mazurskie, miasta i gminy z terenu Powiatu Iławskiego, przedstawiciele służb mundurowych, jednostek powiatowych oraz szkół.



Gospodarz uroczystości Starosta Bartosz Bielawski powitał gości, szczególnie przedstawicieli organizacji kombatanckich:

– Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych  na czele z Julianem Blankiem, Prezesem Zarządu Oddziału Okręgowego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych, Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Olsztynie, jednocześnie reprezentującym iławskie organizacje kombatanckie; – Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej Oddziału w Iławie  na czele z Prezesem  Eugeniuszem Dębińskim; – Przedstawicieli Stowarzyszenia „Polskich Dzieci Wojny” Oddział Terenowy  w Iławie na czele z Prezesem Oddziału Danutą Jankowską; przedstawicieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kombatantów Dzieci Wojny  i Osób Represjonowanych na czele z Prezesem Antonim Kwaśniewskim.

Obecni byli  przedstawicieli lokalnych samorządów oraz służb, inspekcji i straży:

–  Wicestarosta Powiatu Iławskiego  Pan Maciej Rygielski; – Członek Zarządu Powiatu Iławskiego Jarosław Piechotka i Marcin Bednarczyk;  – Przewodniczący Rady Powiatu Iławskiego  Andrzej Buk; – Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński wraz z zastępcą Andrzejem Brachem; – Burmistrz Miasta Iławy  Dawid Kopaczewskiego wraz z zastępcą Krzysztofem Portjanko, Burmistrz Susza  Marcin Mądry, – Burmistrz Zalewa Piotr Pietrasik;   – Burmistrz Kisielic Beata Lejmanowicz wraz z sekretarz Gminy Barbarą PękaląZastępca Wójta Gminy Lubawa Adam Roznerski; – Przewodniczący Rady Gminy Iława Krzysztof Zieliński;  – Radne Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego  Bernadeta Hordejuk i Ewa Wiśniewska;  – Komendant Powiatowego Policji w Iławie Waldemar Pankowski (młodszy inspektor); – Komendant Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Iławie Marcin Wiśniewski (młodszy brygadier)  Dyrektor Zakładu Karnego w Iławie Gaweł Gałdziński (major), – Elżbieta Piętka, kierownik Oddziału Celnego w Iławie (Warmińsko-Mazurski Urząd Celno Skarbowy); – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Iława Michał Ostrowski; Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Iławie Maciej Mikołajczyk, Starszy Cechu  Stanisław Michalewski (Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Iławie).

Przywitani zostali także radni powiatowi, przedstawicieli powiatowych i miejskich jednostek organizacyjnych, szefowie instytucji państwowych funkcjonujących na terenie powiatu iławskiego oraz młodzież z iławskich szkół podstawowych
i ponadpodstawowych wraz z opiekunami, a także harcerzy z Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Iławie na czele z komendantem Maciejem Marciniakiem.

Podziękowano także za uświetnienie uroczystości Powiatowej Młodzieżowej Orkiestrze Dętej przy Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 r. w Iławie, na czele z kapelmistrzem Michałem Kowalewskim. Podziękowania za pomoc techniczną w zorganizowaniu uroczystości kierujemy do dyrektor Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie Elżbiecie Gościńskiej i pracownikom tej szkoły oraz Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi za zabezpieczenie medyczne.


FOTORELACJA Z POWIATOWEJ UROCZYSTOŚCI 1 WRZEŚNIA 2024 r.

 

 

 


Rys historyczny przedstawił Roman Groszkowski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Powiatu Iławskiego

Zgromadziliśmy się dziś tutaj, aby wspólnie oddać hołd i przypomnieć sobie wydarzenia sprzed 85 lat, które na zawsze zmieniły oblicze naszego kraju, Europy i całego świata.

1 września 1939 roku to data, która wryła się głęboko w pamięć każdego Polaka, a jej echa są odczuwalne do dziś. Tego dnia o świcie, bez wypowiedzenia wojny, niemieckie wojska przekroczyły granice Polski, rozpoczynając konflikt, który stał się największym i najkrwawszym w dziejach ludzkości – II wojnę światową.

Atak na Polskę nie był tylko aktem militarnym – to rezultat wielu lat narastającego napięcia politycznego i konfliktu idei, które stopniowo doprowadziły świat na skraj katastrofy. Po zakończeniu I wojny światowej
w 1918 roku, Europa była kontynentem, który pragnął stabilności i odbudowy. Traktat wersalski z 1919 roku miał na celu utrzymanie pokoju, ale jednocześnie zasiał ziarna przyszłych konfliktów. W upokorzonych i obciążonych ogromnymi reparacjami wojennymi Niemczech, powstał podatny grunt dla radykalnych ideologii, które wkrótce miały wstrząsnąć światem. W latach 30. XX wieku, pod wodzą Adolfa Hitlera, Niemcy zaczęły dążyć do rewizji powojennego porządku i odzyskania swojej pozycji mocarstwa. Wzrost niemieckiego nacjonalizmu
i ekspansjonizmu znalazł swoje odzwierciedlenie w serii agresywnych działań, które były lekceważone przez społeczność międzynarodową. Aneksja Austrii
w 1938 roku, a następnie rozbiór Czechosłowacji, pokazały, że polityka ustępstw, realizowana przez mocarstwa zachodnie, była nieskuteczna. Zamiast powstrzymać Hitlera, pozwoliła mu na dalsze poszerzanie terytorialnych ambicji.

W obliczu tych wydarzeń, Polska znalazła się w trudnym położeniu, które pogorszyło podpisanie 23 sierpnia 1939 roku paktu Ribbentrop-Mołotow, porozumienia między Trzecią Rzeszą a Związkiem Radzieckim. Dołączony do niego tajny protokół przewidywał rozbiór naszego kraju i podział Europy Środkowo-Wschodniej na strefy wpływów. Podjęcie współpracy przez agresywne i totalitarnych reżimy – nazistowskie Niemcy i stalinowski Związek Radziecki przesądziło o losie naszego kraju.

Oczywiście Rzeczpospolita przygotowywała się na wypadek konfliktu, zarówno pod względem militarnym, jak również dyplomatycznym. Naszym sojusznikiem była Francja, a od 25 sierpnia 1939 r. także Wielka Brytania.
Na wojsko Polska przeznaczała całkiem pokaźny odsetek budżetu. Co zatem zadecydowało o  klęsce militarnej i upadku państwa ? Polski plan wojny
z Niemcami obwarowany był dwoma założeniami: Związek Radziecki zachowa neutralność i wojna będzie miała charakter koalicyjny – wojska polskie wezmą na siebie odparcie agresji niemieckiej tylko do czasu mobilizacji i rozpoczęcia ofensywy przez naszych sojuszników. Żaden z warunków nie został spełniony. Pakt niemiecko – radziecki przesądził o ataku Armii Czerwonej, a koalicjanci Rzeczypospolitej nie byli przygotowani do udzielenia jej pomocy i preferowali koncepcję wojny obronnej. Zarówno Rzesza Niemiecka, jak i Związek Radziecki przygotowania do wojny rozpoczęły dużo wcześniej i, jak się niestety okazało, gdy wojna wybuchła, znacznie skuteczniej. Wojsko polskie stanęło naprzeciw wroga przeważającego liczbą żołnierzy, ilością i jakością uzbrojenia, górującego również nowocześniejszą doktryną wojenną. Atak Wehrmachtu boleśnie zweryfikował polskie hasła propagandowe: „silni, zwarci, gotowi”,
czy „nie oddamy ani guzika”. Polski plan obrony załamał się już w pierwszym tygodniu wojny, a po napaści Związku Radzieckiego 17 września 1039 r., armia polska nie stanowiła zorganizowanej całości, walczyły izolowane zgrupowania, bez planu, klarownych rozkazów i nadziei na zwycięstwo. Trwające ponad miesiąc walki zakończyły się militarną porażką i podziałem naszego państwa pomiędzy totalitarnych najeźdźców.

Dzieje II wojny światowej nie sprowadzają się jedynie do analizy działań militarnych, posunięć dyplomatycznych i świata wielkiej polityki, ale są również opowieścią o niezwykłym bohaterstwie ludności cywilnej i żołnierzy polskich na frontach wojennych.

Już od pierwszych godzin wojny, polscy żołnierze wykazali się niezłomnym duchem walki. Westerplatte, Hel, Wizna, czy bitwa pod Mławą – to miejsca, które stały się symbolami oporu i heroizmu polskiego wojska.
Mimo przeważających sił wroga, nasi żołnierze stawiali zacięty opór, broniąc nie tylko granic państwa, ale także wartości, które były i są fundamentem naszej tożsamości: wolności, honoru i niepodległości. Walczyliśmy na wszystkich frontach Europy. Polskie oddziały brały udział w kluczowych bitwach tej wojny – od mroźnych fiordów Narwiku, gdzie polscy żołnierze walczyli ramię w ramię z aliantami, przez powietrzną bitwę o Anglię, gdzie polscy piloci odegrali istotną rolę w obronie brytyjskiego nieba, aż po słoneczne wzgórza Monte Cassino, gdzie po krwawych walkach polska flaga została wzniesiona
na gruzach klasztoru, symbolizując zwycięstwo nad niemieckimi siłami.

Wojna toczyła się także w sercu naszej okupowanej ojczyzny.
Na ziemiach polskich, pod niemieckim jarzmem, zorganizowano największą
w Europie konspiracyjną armię – Armię Krajową. To dzięki ich odwadze
i poświęceniu, pomimo brutalnych represji, Polacy stawiali opór okupantowi na każdym kroku.

Wojna to także codzienna walka o przetrwanie. Miliony Polaków angażowało się w działania mające na celu zachowanie tożsamości narodowej
i kultury. W okupowanym kraju działały tajne komplety, dzięki którym młodzież mogła kontynuować naukę. Organizowano podziemne wydawnictwa, które drukowały książki, gazety i ulotki, podtrzymując ducha narodowego
i wiarę w ostateczne zwycięstwo. Na emigracji, w Londynie czy w Stanach Zjednoczonych, polskie władze niestrudzenie pracowały na rzecz naszej sprawy, przypominając światu o losie okupowanego kraju i walcząc o wsparcie dla naszych żołnierzy oraz cywilów.

Dziś, kiedy patrzymy wstecz na te tragiczne wydarzenia, musimy zadać sobie pytanie: co II wojna światowa znaczyła dla Polski? Dla nas była to przede wszystkim walka o przetrwanie. Straciliśmy miliony obywateli – ofiary wojen, Holocaustu, zbrodni katyńskiej, syberyjskich deportacji i brutalnych przesiedleń. Zrujnowane zostały nasze miasta, nasza gospodarka, nasze społeczeństwo. Jednak mimo tych strat, nie zginęła wola przetrwania i nadzieja na lepszą przyszłość.

Wojna, która miała na celu zniszczenie naszego narodu, pokazała jednak coś zupełnie innego – pokazała siłę i determinację Polaków. Choć nasz kraj został podzielony i zniszczony, duch narodu przetrwał.

Drodzy Państwo, upamiętniając dziś wybuch II wojny światowej, oddajemy hołd wszystkim, którzy zginęli w jej wyniku. Pamiętamy
o bohaterach, którzy walczyli za naszą wolność, o ofiarach cywilnych, które straciły życie w wyniku bombardowań, represji i prześladowań. Pamiętamy także o tych, którzy przeżyli, niosąc w sobie traumę wojenną, ale także nadzieję na lepsze jutro.

Niech ten dzień będzie dla nas wszystkich momentem refleksji nad wartością pokoju, jedności i solidarności. Musimy pamiętać, że wolność i pokój nie są dane raz na zawsze- wymagają nieustannej troski, jedności i gotowości do działania. Dziś, w czasach kiedy świat ponownie zmaga się z licznymi wyzwaniami– konfliktami zbrojnymi, terroryzmem, kryzysami humanitarnymi- musimy być świadomi lekcji, jaką pozostawiła nam historia.


www.powiat-ilawski.pl (Fot. M. Rogatty), (Fot. Infoilawa)