Informacje o Powiecie Iławskim

POWIAT IŁAWSKI z Pojezierzem Iławskim i historyczną Ziemią Lubawską pod względem przyrodniczym należy bez wątpienia do najciekawszych i najpiękniejszych regionów naszego kraju. Bogactwo tutejszej fauny i flory, ciekawa rzeźba terenu i bezmiar wód stanowią o dużej atrakcyjności tego miejsca. Powiat Iławski jest subregionem położonym w północno – zachodniej części Warmii i Mazur. Terytorium jego stanowi siedem gmin, na terenie których znajdują się miasta: Iława, Lubawa, Kisielice, Susz i Zalewo oraz ponad setka większych i mniejszych wsi. Tereny powiatu iławskiego szczycą się bogatą historią i kulturą, różnorodną przyrodą, bogactwem kultury, atrakcyjnymi terenami, rozmaitością krajobrazów, ciszą , spokojem i nieskażoną naturą.

Wszystkie te elementy sprzyjają turystyce aktywnej, wypoczynkowi i rekreacji. Zróżnicowanie regionu sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Dla lubiących aktywny wypoczynek – lasy, jeziora i walory naturalne, polecamy sporty wodne, turystykę rowerową, konną, pieszą, kajakową, żeglarstwo i windsurfing. 

 

Tu wita turystów jedno z największych jezior Polski – Jeziorak. Tędy przepływa niezwykle urokliwa rzeka Drwęca. Tu biegnie znaczna część Kanału Elbląskiego. Powiat Iławski zaprasza!

Spędź z nami swój wolny czas!

 

(fot. A. Musiński, S. Blonkowski, arch. Urząd Miasta Iławy)

 Dla koneserów historii – zwiedzania ciekawych zabytków budowli. To właśnie tu poza licznymi obiektami dawnej kultury mieszczańskiej i dworskiej znajdują się pamiętające średniowiecze, obiekty sakralne oraz ruiny warowni i pałaców dawnej arystokracji pruskiej. Dla osób lubiących cichy i spokojny wypoczynek proponuje się spędzenie czasu w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach i domkach położonych nad licznymi jeziorami, gdzie można rozkoszować się krajobrazami, przyrodą, spacerami i sprzyjającym klimatem.

Lasy stanowią ponad 27 % powierzchni powiatu iławskiego. Tereny te sprzyjają turystyce pieszej, rowerowej oraz konnej. Uroda i naturalne zasoby lasów to gratka dla grzybiarzy, myśliwych oraz miłośników wycieczek leśnych. Przez teren powiatu przechodzą liczne oznakowanie szlaki turystyczne piesze i rowerowe, biegnące atrakcyjnymi terenami leśnymi, wśród ciekawych kompleksów przyrodniczych i miejsc związanych z bogatą historią i kulturą regionu. Niewątpliwie urok terenu i dostępność komunikacyjna sprawia, że powiat iławski jest miejscem wymarzonego wypoczynku dla wielu turystów.

Starostwo Powiatowe w Iławie

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Iławie

ul. Andersa 2a, 14-200 Iława,

tel. (89) 649 07 00
fax. (89) 649 66 00

e-mail: starostwo[@]powiat-ilawski.pl
            sekretariat[@]powiat-ilawski.pl

Godziny otwarcia urzędu

poniedziałek – piątek: 7:15 – 15:15

KASA:
poniedziałek: 7:45 – 15:40
wtorek – piątek: 7:45 – 14:30

Facebook