Uroczystość 84. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, która odbyła się w Powiecie Iławskim w piątek 1 września 2023 r., rozpoczęła się mszą świętą w Kościele Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Iławie. Oddano hołd poległym, odmawiano modlitwy, poświęcony został także nowy sztandar Stowarzyszenia Polskie Dzieci Wojny. Gospodarzem uroczystości był Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski.

Starosta przywitał gości, obecny był m.in. marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, przewodnicząca sejmiku Bernadeta Hordejuk, przedstawiciele samorządów lokalnych, organizacji kombatanckich oraz szkół. Odczytano Apel Pamięci Oręża Polskiego, uczczono minutą ciszy ofiary II Wojny Światowej oraz złożono kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Rys historyczny przygotował i odczytał Mateusz Szauer ze Starostwa Powiatowego w Iławie. Tegoroczna uroczystość może poszczycić się wysoką frekwencją.

Fot. www.powiat-ilawski.pl (M. Rogatty)