W czwartek 10 października, przed Starostwem Powiatowym w Iławie, odbyła się pierwsza odsłona Powiatowej Akcji Sadzenia Drzew Miododajnych pn. „Sadzenie drzew miododajnych sposobem na ochronę bioróżnorodności w powiecie iławskim”. Mieszkańcy  tłumnie odbierali sadzonki drzew i odwiedzali przyrodnicze stoiska: Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich oraz Stowarzyszenia Dzika Iława.



 Przypomnijmy, to IV edycja Powiatowej Akcji Sadzenia Drzew Miododajnych pn. „Sadzenie drzew miododajnych sposobem na ochronę bioróżnorodności w powiecie iławskim”. W ramach tegorocznej akcji zaplanowano posadzenie 1500 sztuk drzew i krzewów miododajnych, które były rozdawane mieszkańcom powiatu iławskiego na parkingu przed Starostwem Powiatowym w Iławie. W kolejnych dnia akcja zawita do Lubawy, Kisielic, Zalewa i Susza.

KIEDY?

11.10.2024 r. – Lubawa

16.10.2024 r. – Kisielice

17.10.2024 r. – Zalewo

18.10.2024 r. – Susz

Nasze stoisko czynne będzie w godzinach od 10.00 do 14.00 lub do wyczerpania sadzonek, z wyjątkiem 17 października (czwartek) w Zalewie, gdzie jesteśmy od 9.00 do 13.00 lub do wyczerpania sadzonek.


NAGRODY SPECJALNE

ODBIERZ SADZONKĘ – POSADŹ DRZEWO NA SWOJEJ POSESJI – WYŚLIJ E-MAIL Z POTWIERDZENIEM – ODBIERZ NAGRODY

UWAGA ! Dla pierwszych 60 osób, które na adres: ochrona@powiat-ilawski.pl prześlą fotografie dokumentujące posadzenie na swojej nieruchomości otrzymanych sadzonek, czekają specjalne eko-zestawy złożone z domku dla zapylaczy i nasion łąki kwiatowej – miododajnej. Na fotografie czekamy od dnia 21.10.2024 r., po zakończeniu Akcji we wszystkich wymienionych miejscowościach.

W ramach tegorocznej powiatowej akcji posadzonych zostanie 1500 szt. miododajnych gatunków drzew i krzewów.

 Dobrą bazę pożytkową dla zapylaczy, obok drzew i krzewów, stanowią łąki kwiatowe. W ich skład wchodzą barwne, kwitnące rośliny jednoroczne, jak i wieloletnie, których wygląd zmienia się dynamicznie wraz z porami roku, dzięki czemu otoczenie nabiera charakteru. Jedną z ważnych zalet łąki kwiatowej jest wspomaganie bioretencji. Złożony system korzeniowy roślin wchodzących w skład łąki kwiatowej wiąże wodę deszczową w glebie, zmniejsza ich powierzchniowy spływ i ogranicza ryzyko podtopień, co często obserwujemy na powierzchniach szczelnych. Dla porównania rośliny te mogą mieć nawet 25 razy głębsze korzenie i lepszą zdolność wchłaniania wody niż trawnik. Łąki kwiatowej nie musimy regularnie podlewać, kosić (co ogranicza emisje spalin do środowiska) oraz nawozić. Tworzy ona lepszy mikroklimat na terenach miejskich, filtruje wody opadowe i powietrze, jak również obniża temperaturę powietrza i zapobiega nagrzewaniu się powierzchni ziemi, szczególnie w upalne dni. Łąka kwiatowa wzbogaca bioróżnorodność dzięki temu, że daje schronienie nawet dla 300 gatunków zwierząt: małych ssaków, gadów, płazów, owadów oraz zapylaczy, w tym pszczół, które zbierają pyłek  i pełnią pożyteczną rolę w ekosystemie. Należy zauważyć, że łąka kwiatowa jest tańsza i mniej wymagająca w założeniu i utrzymaniu niż trawnik. Możemy ją wysiewać przez niemal cały rok, chociaż najlepiej robić to wiosną – od marca do maja lub jesienią – od września do listopada. Zaletą łąki kwiatowej może być też fakt lepszej prezentacji w porównaniu z zielonymi, nudnymi „dywanami”. Łąki kwiatowe to obszary pełne życia i kolorów.


drzewo 4

5
6
6
7

9

10

 

11