Do 7 października br. można przesyłać zgłoszenia do konkursu na: „Najaktywniejszego Wolontariusza Powiatu Iławskiego”, edycja za rok 2024. W jego ramach docenione zostaną osoby poświęcające swój wolny czas na wspieranie innych. Na najlepszych czekają nagrody. Konkurs realizowany jest w ramach zadania publicznego pn.: „Działania wspomagające technicznie, szkoleniowo, informacyjnie organizacje pozarządowe oraz podmioty o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”, współfinansowanego ze środków Powiatu Iławskiego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w ramach zadania pn. Centrum Organizacji Pozarządowych Powiatu Iławskiego.

pasek

Konkurs skierowany jest do wolontariuszy, osób korzystających z ich pomocy, przedsiębiorstw, które realizują program wolontariatu pracowniczego, organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych współpracującymi z wolontariuszami i wspierającymi działalność wolontarystyczną. Do konkursu może zostać zgłoszona osoba, która:

a) działa wolontarystycznie w organizacji / instytucji zgłaszającej,
b) udziela się na terenie powiatu iławskiego,
c) konsekwentnie – często / systematycznie pomaga potrzebującym,
d) podejmuje działania na rzecz lokalnej społeczności i środowiska,
e) świadczy nieodpłatną pomoc na rzecz innych osób i organizacji, wspierania inicjatyw lokalnych, na rzecz rozwoju powiatu iławskiego,
f) wyróżnia się innymi pozytywnymi cechami, zasługującymi na uznanie w jej działalności wolontarystycznej.

Aktywność społeczna i obywatelska stanowią ważny aspekt życia osób, grup i większych zbiorowości. Bez nich nie może rozwijać się społeczeństwo obywatelskie w nowoczesnym państwie demokratycznym.
Oddolność, współpraca, zaufanie, solidarność i dobro wspólne to niektóre z wartości kształtujących samoorganizujące się społeczności lokalne. Jednym z przejawów tej aktywności jest działalność organizacji pozarządowych, która opiera się na zaangażowaniu obywateli – świadczeniu przez nich pracy społecznej na rzecz organizacji, do których należą i/lub w których organach statutowych (np. zarząd, komisja rewizyjna) pełnią funkcje, a także wolontariat.
Wolontariat oznacza „świadomą, dobrowolną i nieodpłatną pracę wykonywaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzi rodzinno-przyjacielsko-koleżeńskie” . Nie każda praca bez wynagrodzenia mieści się w zaproponowanej definicji.
Wolontariatem nie są na przykład obowiązki wykonywane na rzecz własnego gospodarstwa domowego, pomoc członkom rodziny czy przyjaciołom. Nie są nim również praktyki studenckie czy bezpłatne staże w firmach. Należy zarazem podkreślić, że osoba angażująca się w wolontariat powinna być ochotnikiem oraz rozumieć charakter wykonywanej przez siebie pracy.

Konkurs na Najaktywniejszego wolontariusza w roku 2024, realizowany jest w ramach zadania publicznego pn.: „Działania wspomagające technicznie, szkoleniowo, informacyjnie organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie” współfinansowanego ze środków Powiatu Iławskiego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach zadania pn. Centrum Organizacji Pozarządowych powiatu iławskiego.

Szczegóły dotyczące zgłoszeń znajdują się w regulaminie i załącznikach:

regulamin konkursu najaktywniejszy wolontariusz 2024

załącznik nr 1 do regulaminu formularz zgłoszeniowy najaktywniejszy wolontariusz 2024

załącznik nr 2 do regulaminu konkursu najaktywniejszy wolontariusz 2024