Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Iławie zaprasza na kolejną, IV edycję Powiatowej Akcji Sadzenia Drzew Miododajnych pn. „Sadzenie drzew miododajnych sposobem na ochronę bioróżnorodności w powiecie iławskim”. W ramach tegorocznej akcji zaplanowano posadzenie 1500 sztuk drzew i krzewów miododajnych, które będą rozdawane mieszkańcom powiatu iławskiego. Na pierwsze spotkanie zapraszamy 10 października, w Dniu Święta Drzewa, na parking główny Starostwa Powiatowego w Iławie. Początek godz. 10:00. W kolejnych dnia akcja zawita do Lubawy, Kisielic, Zalewa i Susza.
KIEDY?
10.10.2024 r. – Iława
11.10.2024 r. – Lubawa
16.10.2024 r. – Kisielice
17.10.2024 r. – Zalewo
18.10.2024 r. – Susz
Nasze stoisko czynne będzie w godzinach od 10.00 do 14.00 lub do wyczerpania sadzonek, z wyjątkiem 17 października (czwartek) w Zalewie, gdzie jesteśmy od 9.00 do 13.00 lub do wyczerpania sadzonek.
NAGRODY SPECJALNE
ODBIERZ SADZONKĘ – POSADŹ DRZEWO NA SWOJEJ POSESJI – WYŚLIJ E-MAIL Z POTWIERDZENIEM – ODBIERZ NAGRODY
UWAGA ! Dla pierwszych 60 osób, które na adres: ochrona@powiat-ilawski.pl prześlą fotografie dokumentujące posadzenie na swojej nieruchomości otrzymanych sadzonek, czekają specjalne eko-zestawy złożone z domku dla zapylaczy i nasion łąki kwiatowej – miododajnej.
Wpływ zadrzewień i zakrzewień na środowisko naturalne
Drzewa i krzewy odgrywają ogromną rolę dla życia na Ziemi. Drzewa jako największe rośliny, dzięki prowadzonemu na wielką skalę procesowi fotosyntezy, najskuteczniej produkują tlen w atmosferze. Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie dla ponad 2500 ludzi. Jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen dla 10 osób. Krzewy również produkują tlen, filtrują powietrze z zanieczyszczeń, chronią przed hałasem. Zadrzewienia i zakrzewienia mają ogromny wpływ na kształtowanie środowiska. Mnogość funkcji, jakie spełniają w ekosystemie jest niezliczona. W zależności od tego, w jakim celu nasadzono drzewa lub krzewy, ta funkcja przeważa nad pozostałymi, co jednak nie ogranicza dobroczynnego wpływu w pozostałych aspektach. W kontekście sadzenia młodych drzew warto pamiętać o tych wiekowych zadrzewieniach oraz lasach naturalnych, które są ogromnym magazynem węgla. Im starsze drzewa, tym lepsza absorpcja dwutlenku węgla, a co za tym idzie, większy potencjał do spowolnienia zmian klimatycznych, których jesteśmy świadkami. Należy zatem chronić drzewa i krzewy przed nadmierną wycinką, gdyż poprawiają one jakość życia. Są miejscem występowania, a także drogą przemieszczania się wielu gatunków zwierząt, ptaków czy owadów.
Zbadane i mierzalne oddziaływania na środowisko:
- Budowanie bazy pożytkowej dla pszczół oraz schronienia dla zwierząt, ptactwa i owadów.
- Wspomaganie systemu retencyjnego oraz spowalnianie procesu erozji gleb.
- Tworzenie osłon przed wiatrem na otwartych przestrzeniach.
- Redukowanie stresu i zachęcanie do aktywności fizycznej.
- Obniżanie temperatury i ocienianie.
- Oczyszczanie powietrza.
- Ograniczanie hałasu.
Drzewa, krzewy i łąki kwiatowe jako pożytek dla pszczół
Coraz częściej mówi się o masowym ginięciu pszczół. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest kurcząca się z roku na rok baza pożytkowa, z której mogą korzystać owady. Jest to wynik między innymi intensywnej chemizacji rolnictwa i monokultur w uprawach. Z tego względu każde działanie, które powoduje wzrost pożytków dla pszczół jest bardzo cenne. Pożytki pszczele to rośliny potencjalnie mogące dostarczyć nektaru i pyłku kwiatowego. Nektar zawiera cukry i jest pokarmem węglowodanowym dla pszczół, z kolei pyłek kwiatowy zawiera aminokwasy i jest pokarmem białkowym. To właśnie z nektaru kwiatów różnych roślin powstaje miód. W naszej strefie klimatycznej występuje około trzech tysięcy roślin nasiennych, które mogą być dobrym pożytkiem dla pszczół. Wśród nich możemy wyróżnić tzw. główne rośliny pożytkowe, które dostarczają najwięcej pyłku i nektaru, umożliwiając obfite zbiory miodu. Występowanie pożytków determinuje wydajność pasieki – nawet najsilniejsza i najlepsza rodzina pszczela nie wytworzy wiele miodu, jeśli nie będzie miała wokół ula dobrych pożytków. Idealnie byłoby, gdyby rośliny pożytkowe na jednym terenie były zróżnicowane pod względem czasu kwitnienia. Ważne jest, by zbiory trwały przez cały sezon – od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Do roślin pożytkowych zaliczamy także drzewa liściaste i iglaste, na których bytują mszyce i czerwce wytwarzające spadź. Jedną z możliwości wspomagania naszego pszczelarstwa jest właśnie sadzenie drzew i krzewów miododajnych oraz wysiewanie łąk kwiatowych.
W ramach tegorocznej powiatowej akcji posadzonych zostanie 1500 szt. miododajnych gatunków drzew i krzewów.
Dobrą bazę pożytkową dla zapylaczy, obok drzew i krzewów, stanowią łąki kwiatowe. W ich skład wchodzą barwne, kwitnące rośliny jednoroczne, jak i wieloletnie, których wygląd zmienia się dynamicznie wraz z porami roku, dzięki czemu otoczenie nabiera charakteru. Jedną z ważnych zalet łąki kwiatowej jest wspomaganie bioretencji. Złożony system korzeniowy roślin wchodzących w skład łąki kwiatowej wiąże wodę deszczową w glebie, zmniejsza ich powierzchniowy spływ i ogranicza ryzyko podtopień, co często obserwujemy na powierzchniach szczelnych. Dla porównania rośliny te mogą mieć nawet 25 razy głębsze korzenie i lepszą zdolność wchłaniania wody niż trawnik. Łąki kwiatowej nie musimy regularnie podlewać, kosić (co ogranicza emisje spalin do środowiska) oraz nawozić. Tworzy ona lepszy mikroklimat na terenach miejskich, filtruje wody opadowe i powietrze, jak również obniża temperaturę powietrza i zapobiega nagrzewaniu się powierzchni ziemi, szczególnie w upalne dni. Łąka kwiatowa wzbogaca bioróżnorodność dzięki temu, że daje schronienie nawet dla 300 gatunków zwierząt: małych ssaków, gadów, płazów, owadów oraz zapylaczy, w tym pszczół, które zbierają pyłek i pełnią pożyteczną rolę w ekosystemie. Należy zauważyć, że łąka kwiatowa jest tańsza i mniej wymagająca w założeniu i utrzymaniu niż trawnik. Możemy ją wysiewać przez niemal cały rok, chociaż najlepiej robić to wiosną – od marca do maja lub jesienią – od września do listopada. Zaletą łąki kwiatowej może być też fakt lepszej prezentacji w porównaniu z zielonymi, nudnymi „dywanami”. Łąki kwiatowe to obszary pełne życia i kolorów.
Domki dla zapylaczy i łąki kwiatowe
Jest wiele powodów, dla których warto umieścić w swoim ogrodzie domki dla owadów. Owady to podstawa równowagi ekologicznej. Tworząc im bezpieczne miejsca do gniazdowania, rozmnażania i zimowania, nie tylko uatrakcyjnimy ogród, ale także zwiększymy bioróżnorodność ekosystemową, co zapewni odpowiednią liczbę zapylaczy i prawidłowy cykl składników pokarmowych. Dzięki tym działaniom ogród będzie bardziej niezależny, trwały i naturalny. Owady są kluczowe dla prawidłowego działania ekosystemu. Owady zapylające (głównie pszczoły) przyczyniają się do zwiększenia plonów krzewów i drzew owocowych oraz innych upraw. Ale równie ważne jest zwabienie do naszego ogrodu także naturalnych drapieżników takich jak biedronki, złotooki czy owady z rodziny bzygowatych (np. muchówki), co będzie właściwą odpowiedzią na atak mszyc, przędziorków, mączlików, wciornastków, a także niektórych gąsienic i mięczaków. Zwalczanie szkodników przy użyciu metod naturalnych jest skuteczniejsze, zdrowsze i tańsze niż wszystkie chemiczne środki ochrony roślin. Umieszczanie domków dla owadów oraz wysiew łąk kwiatowych w naszych ogrodach to świetna lekcja przyrody dla każdego, a także nasz skromny wkład w ochronę owadów pożytecznych i zachowanie bioróżnorodności oraz równowagi w otaczającym nas środowisku.