W październiku minie rok od uruchomienia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Iławie specjalnego punktu informacyjno-doradczego dla osób młodych. Punkt ten, działając na zasadzie „jednego okienka”, oferuje kompleksowe wsparcie dla osób do 30. roku życia.



Młode osoby mogą tu z jednej strony uzyskać wsparcie w zakresie aktywizacji zawodowej i poradnictwa zawodowego, a z drugiej otrzymać informację o możliwych formach pomocy społecznej oraz o ofercie edukacyjnej powiatu. Cały czas mogą też brać udział w bezpłatnych warsztatach z kompetencji cyfrowych czy korzystać ze wsparcia finansowego punktu. Na specjalną pomoc mogą liczyć między innymi osoby młode mające pod opieką dziecko do 7. roku życia. Do tej pory ze wsparcia punktu skorzystało już ponad 1 000 osób!

Przypomnijmy, że Punkt doradztwa dla młodzieży to jedno z działań „Programu wsparcia zawodowego dla osób do 30. roku życia w powiecie iławskim”. Autorski program urzędu pracy, który powstał na początku 2023 roku, umożliwia osobom młodym z terenu powiatu iławskiego podjęcie aktywności zawodowej i zdobycie doświadczenia zawodowego. Środki na jego realizację w wysokości prawie 600 tysięcy złotych Powiatowy Urząd Pracy w Iławie pozyskał z rezerwy Funduszu Pracy w ramach projektu „Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży”. Choć program, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, będzie realizowany na terenie powiatu tylko do końca 2024 roku, wiadomo już, że sam punkt będzie działać w urzędzie dalej. Warto dodać, że iławski urząd pracy jest jednym z zaledwie dwóch urzędów pracy w województwie warmińsko-mazurskim, który testuje obecnie własny pomysł na wsparcie osób młodych na rynku pracy.

Kto może skorzystać z oferty punktu informacyjno-doradczego? Każda osoba do 30. roku życia, niezależnie od swojego statusu na rynku pracy. Pracownicy punktu podpowiedzą jej, jak znaleźć pracę, przygotują do rozmów kwalifikacyjnych, część osób skierują na darmowe warsztaty z kompetencji cyfrowych, w tym na zajęcia z obsługi programów biurowych, komunikacji zdalnej, mediów społecznościowych, cyberbezpieczeństwa, a nawet sztucznej inteligencji. Na wsparcie mogą też liczyć osoby z pomysłem na własny biznes. Wszystkie spotkania i warsztaty prowadzone są przez doświadczonych doradców i trenerów, a część z nich kończy się uzyskaniem specjalnego certyfikatu.

To jednak nie wszystko. Pracownicy punktu dysponują kompleksowymi i na bieżąco aktualizowanymi informacjami o dostępnych formach pomocy społecznej oraz ofercie edukacyjnej, mieszkaniowej i zdrowotnej powiatu. Znają także ofertę jednostek i instytucji w zakresie doradztwa psychologicznego, prawnego, ekonomiczno-finansowego oraz zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Celem urzędu pracy jest zapewnienie młodym osobom z terenu powiatu iławskiego kompleksowego wsparcia w jednym miejscu, eliminując tym samym konieczność odwiedzania wielu różnych urzędów i instytucji.

Poza wsparciem informacyjnym i doradczym osoby młode mogą też skorzystać ze wsparcia finansowego. Program wprowadził na terenie powiatu iławskiego między innymi system płatnych praktyk absolwenckich, który spotkał się z dużym zainteresowaniem osób do 30. roku życia. Odbycie praktyki w miejscach, które pomogły w zdobyciu doświadczenia zgodnie z własnymi predyspozycjami i planami zawodowymi, ułatwiło wielu osobom późniejsze znalezienie pracy. Osoby, które skorzystały z praktyk, otrzymały premię stażową w wysokości 2 500 złotych za każdy miesiąc praktyki. Mogły też starać się o zwrot kosztów dojazdu w sytuacji, gdy praktyka odbywała się poza miejscem zamieszkania. W chwili obecnej, z uwagi na duże zainteresowanie praktykami, urząd pracy zabiega o możliwość uruchomienia kolejnej puli środków, dzięki czemu jeszcze więcej osób będzie miało szansę na lepsze przygotowanie do wejścia na rynek pracy.

Na pomoc urzędu pracy cały czas mogą liczyć młode osoby mające pod opieką dziecko do 7. roku życia. Do takiej osoby, w przypadku znalezienia pracy, trafi specjalny „bon na opiekę”. To 1 000 złotych, które będą wypłacane przez sześć kolejnych miesięcy z przeznaczeniem na opłacenie żłobka, przedszkola lub opiekunki. W programie cały czas są do dyspozycji środki na dojazdy do samego punktu.

Z uwagi na duże zainteresowanie ofertą punktu pracownicy urzędu pracy rekomendują wcześniejsze umówienie terminu spotkania, kontaktując się pod numerem telefonu 89 644 32 23 lub wysyłając e-mail na adres punkt@pup.ilawa.pl. Wiadomo, że już od sierpnia z pomocy punktu będzie można korzystać dodatkowo w jedną wybraną sobotę w miesiącu. Z ofertą punktu będzie można zapoznać się w sierpniu i wrześniu także podczas wydarzeń plenerowych organizowanych na terenie powiatu iławskiego. Pracownicy urzędu pracy odwiedzą Kisielice, Lubawę, Susz i Zalewo.

Pełna oferta punktu jest dostępna na stronie www.ilawa.praca.gov.pl/oferta30. Materiały informacyjne opisujące „Program wsparcia zawodowego dla osób do 30. roku życia w powiecie iławskim” dostępne są także w filiach urzędu pracy w Kisielicach, Lubawie, Suszu i Zalewie.

Warto podkreślić, że stworzenie specjalnej oferty dla osób młodych w żaden sposób nie ograniczyło innych działań Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie. Na wsparcie urzędu mogą liczyć wszystkie osoby, niezależnie od wieku i statusu na rynku pracy.

Źródło: PUP Iława


Projekt pilotażowy „Program wsparcia zawodowego dla osób do 30. roku życia w powiecie iławskim” Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie jest dofinansowany z rezerwy Funduszu Pracy w ramach projektu „Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży”. Partnerami projektu są ośrodki pomocy społecznej i szkoły ponadpodstawowe z terenu powiatu iławskiego oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Wartość projektu to 565 800 złotych.


Punkt, który znajduje się w urzędzie pracy, ma też swój mobilny odpowiednik. Niedawno charakterystyczny zielony namiot urzędu stanął w Ząbrowie podczas „Ząbrowiady”

PUP 2