W czwartek 4 kwietnia Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski zorganizował konferencję prasową, podczas której przekazał, iż w urzędzie powstanie punkt obsługi paszportowej. Umożliwi on mieszkańcom powiatu iławskiego i nowomiejskiego  złożenie wniosku o paszport RP i odbiór tego dokumentu na miejscu, w urzędzie w Iławie. To bardzo pozytywna i wyczekiwana decyzja, która znacząco ułatwi mieszkańcom formalności związane z wyrobieniem paszportu, co najważniejsze bez potrzeby wyjazdu do Olsztyna.Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski, który był gospodarzem konferencji prasowej wyraził nadzieję, że punkt rozpocznie pracę jeszcze przed tegorocznym sezonem letnim. W czwartkowym spotkaniu uczestniczył także  I Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Mateusz Szauer, członek Zarządu Powiatu Iławskiego Maciej Rygielski, Burmistrz Lubawy Maciej Radtke, Burmistrz Zalewa Marek Żyliński, Burmistrz Kisielic Rafał Ryszczuk, Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński i Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie Michał Młotek. Ci samorządowcy sygnalizowali  potrzebę społeczną, aby taki punkt powstał, zaznaczył Mateusz Szauer, I Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, który jako pierwszy zabrał głos.

czolo 2

– Samorządowcy sygnalizowali mi pewne potrzeby społeczne, a my jako urząd wojewódzki postanowiliśmy na te potrzeby zareagować. Już w lutym podjęliśmy działania w sprawie otwarcia w Iławie punktu obsługi paszportowej, mamy już zielone światło z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – mówił  Mateusz Szauer. – Obecnie na terenie naszego województwa funkcjonuje 7 punktów paszportowych i to właśnie powiaty iławski i nowomiejski są najbardziej wykluczone, jeśli chodzi o dostęp do tego typu usług.

Liczba składanych w regionie wniosków paszportowych znacząco rośnie. Jak mówił wicewojewoda, jeszcze kilka lat temu składano około 30 tysięcy wniosków rocznie, dziś jest to już ponad 65 tysięcy. – Jako urząd musimy na to reagować, aby mieszkańcy naszego województwa byli obsługiwani sprawnie. Z tego miejsca dziękuję Panu staroście Bartoszowi Bielawskiemu za podjęcie bez wahania naszej wspólnej inicjatywy uruchomienia tego punktu podkreślił Mateusz Szauer.

Starosta natomiast poinformował, na jakim etapie są prace przygotowawcze w urzędzie. – Ustaliliśmy szczegóły, po stronie Starostwa Powiatowego w Iławie jest przygotowanie i zabezpieczenie pomieszczeń, a także ich wyposażenie. Koszty dotyczące pracowników i sprzętu teleinformatycznego będą po stronie urzędu wojewódzkiego. Bardzo się cieszę, bo jest to dla nas okazja, by pokazać dobrą współpracę pomiędzy lokalnymi samorządami. Dzisiaj są z nami przedstawiciele tych samorządów, które przez ostatnie 5 lat z nami współpracowały. Za to Wam bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję Panu Michałowi Młotkowi, który był inspiracją, aby ten temat poruszyć już dwa lata temu, jeszcze za poprzedniego wojewody – mówił Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski.

Punkt obsługi paszportowej będzie dwustanowiskowy. Pracowników zatrudni w drodze konkursu Urząd Wojewódzki w Olsztynie. Jego przedstawiciele już odwiedzili Starostwo Powiatowe w Iławie, aby sprawdzić pomieszczenia wytypowane na siedzibę punktu.

– Prace w Starostwie Powiatowym w Iławie rozpoczną się niezwłocznie – mówił Starosta. Przygotowanie pomieszczeń ruszy już w przyszłym tygodniu. O uruchomieniu punktu poinformujemy.


Dziękujemy mediom za udział w konferencji. 

www.powiat-ilawski.pl; Infoilawa.pl (Fot. Powiat Iławski, Urząd Gminy Iława)