Osoby, które  zgłoszą się do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie (gabinet nr 303 dyrektora Mateusza Szauera) przygotowaliśmy bezpłatne egzemplarze kalendarza. Serdecznie zapraszamy!


Pierwszy plakatowy kalendarz o tematyce ekologicznej został wydany przez Powiat Iławski w grudniu 2003 r. W ciągu dwudziestu lat wiele zmieniło się w grafice i stylu publikacji, ale niezmienny jest ich edukacyjny charakter i wyjątkowość. Być może dlatego tak wiele osób każdego roku dopytuje i czeka właśnie na kalendarz Powiatu Iławskiego.Jak mówi Mateusz Szauer, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa od początku koordynującego wydawanie kalendarza, tematyka w poszczególnych latach nigdy nie była przypadkowa i zawsze głównym celem było przekazanie mieszkańcom powiatu możliwie jak największej dawki wiedzy związanej z szeroko pojęta ochroną i pięknem otaczającej nas przyrody. Tak będzie również w 2024 roku, a tytuł kalendarza brzmi „Motyle powiatu iławskiego”. Jak podkreśla Mateusz Szauer: – Ten kalendarz z założenia ma pełnić rolę swoistego katalogu motyli występujących w naszym regionie. Piękno tych owadów zachwyca i jest z pewnością wdzięcznym tematem tego typu publikacji.    

 Motyle dzienne należą do najbardziej znanych i lubianych zwierząt bezkręgowych. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim pięknym barwom na skrzydłach. Motyle fascynują nie tylko swoim ubarwieniem, formą skrzydeł, ale także cyklem życiowym, podczas którego z maleńkiego jaja wykluwa się robakowata gąsienica, następnie powstaje dziwaczna poczwarka, z której ostatecznie wyłania się zachwycający owad dorosły. Zubożenie środowiska wywołane szybkim rozwojem cywilizacji i chemizacja rolnictwa, to główne przyczyny braku, bądź obniżenia się liczebności motyli w wielu rejonach naszego kraju. Zatem można pokusić się o stwierdzenie, że liczba i różnorodność tych stworzeń może być wyznacznikiem bioróżnorodności danego obszaru. Wszystkie motyle przedstawione w naszym kalendarzu można spotkać spacerując po pięknym i zróżnicowanym obszarze powiatu iławskiego. Miejmy nadzieję, że zmieniający się świat wokół nas nie będzie pozbawiony tych zachwycających klejnotów przyrodniczego świata.

Efektowne zdjęcia, które zdobią kalendarz wykonało ośmioro fotografów:

– Maciej Rodziewicz,

– Ferdynand Sosnowski,

– Beata Szlezynger-Jagielska,

– Stanisław Blonkowki,

– Hubert Jasionowski,

– Jan Olchówka,

– Magdalena Rudnicka

– Piotr Targoński.

Większość fotografów zrzeszona jest w Okręgu Warmińsko Mazurskim Związku Polskich Fotografów Przyrody. Opisy poszczególnych gatunków motyli wykonał pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich Tadeusz Markos. Za projekt i wydruk odpowiadała firma MKK Sp. z o.o. z Golubia Dobrzynia, której oferta okazała się najkorzystniejsza. – Wszystkim bardzo dziękuję za współpracę przy tworzeniu naszego kolejnego, tym razem jubileuszowego dzieła, które tradycyjnie trafi m. in. do placówek oświatowych znajdujących się na terenie powiatu iławskiego.  – dodaje Mateusz Szauer.

www.powiat-ilawski.pl


01 –  Rusałka pawik (Fot. Maciej Rodziewicz)

1


02 – Bielinek bytomkowiec  (Fot. Ferdynand Sosnowski)


03 – Czerwończyk nieparek (Fot. Beata Szlezyngier-Jagielska)


04 –  Rusałka admirał (Fot. Stanisław Blonkowski)


05 – Rusałka Kratkowiec (Fot. Hubert Jasionowski)


06 – Czerwończyk dukacik (Fot. Jan Olchówka)

6


07 – Przeplatka atalia (Fot. Jan Olchówka)

7


08 – Polowiec szachownica (Fot. Stanisław Blonkowski)


09 – Dostojka malinowiec (Fot. Magdalena Rudnicka)

9


10- Listkowiec cytrynek (Fot. Beata Szlezyngier-Jagielska)


11- Modraszek ikar (Fot. Beata Szlezyngier-Jagielska)


12 – Rusałka osetnik (Fot. Piotr Targoński)


Okładka – Okładkę kalendarza zdobi przepiękny Paź królowej (Fot. Jan Olchówka)