Nagrodę w imieniu Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie odebrał zastępca dyrektora Michał Młotek (trzeci z lewej), który koordynował realizację „Kadr nowoczesnej gospodarki” (Fot. Arch. PUP Iława)


Choć minął już niemal rok od zakończenia projektu „Kadry nowoczesnej gospodarki”, który wsparł rozwój branży IT w powiecie iławskim, inicjatywa Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie wciąż wzbudza zainteresowanie i ciekawość. Niedawno wyróżniono ją główną nagrodą w konkursie „PRO Warmia Mazury” na najlepsze działania samorządów w obszarze promocji gospodarczej.Nagroda została wręczona 16 października podczas Festiwalu Promocji Gospodarczej Warmii i Mazur, który w tym roku odbył się w Ostródzie. Od wielu lat nieodłączną częścią festiwalu jest gala, podczas której, w obecności przedstawicieli biznesu, nauki, samorządu, mediów i ekspertów branżowych, pokazywane są dobre przykłady działań urzędów i instytucji z województwa warmińsko-mazurskiego w obszarze gospodarki. Podczas gali wyróżnia się też najlepsze działania samorządów w dwóch kategoriach: promocja ogólna i promocja gospodarcza.

W tym roku w kategorii promocja ogólna nagroda główna trafiła do Gminy Gołdap za organizację „Regionalnego Festiwalu Pogranicza Kartaczewo”. Wyróżnienie otrzymało z kolei Starostwo Powiatowe w Ostródzie za kampanię „Zdrowe Lato”. W kategorii promocja gospodarcza wyróżnienie przyznano Gminie Olsztynek za projekt „Punkt Obsługi Inwestora”. Nagroda główna trafiła natomiast do Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie za projekt „Kadry nowoczesnej gospodarki”.

O co chodziło w „Kadrach nowoczesnej gospodarki”?

„Kadry nowoczesnej gospodarki” to pilotażowe działanie, które umożliwiło grupie mieszkańców powiatu iławskiego zdobycie w krótkim czasie nowych kwalifikacji i umiejętności zawodowych. W 2022 roku grupa kilkudziesięciu osób wzięła udział w intensywnej nauce programowania w języku Java. Szkolenie zakończyło się egzaminem, uzyskaniem oceny, rekomendacji i certyfikatu, który umożliwił wykonywanie pracy na stanowisku młodszego programisty, czyli junior developera.

Szkolenie prowadzili doświadczeni eksperci i trenerzy, a ukończyło je łącznie 36 osób, w tym 30 mężczyzn i 6 kobiet, 23 osoby z Iławy i 13 osób spoza Iławy. Najmłodszy uczestnik szkoleń miał 19 lat, najstarszy – 68. Średnia wieku uczestników „Kadr nowoczesnej gospodarki” wyniosła 28 lat.

Uczestnicy projektu, poza możliwością odbycia intensywnego szkolenia, otrzymali także stypendia a do osób, które podjęły pracę w IT, trafiły dodatkowo „bony na szybki start”, czyli dodatkowe 10 tys. zł na otwarcie własnej firmy, opłacenie wynajmu mieszkania, przedszkola lub kolejnych szkoleń. Warunkiem otrzymania tych środków była rezydencja podatkowa, czyli opłacanie podatków na terenie powiatu iławskiego.

Projekt, który trwał do końca 2022 roku, koordynował Inkubator Technologiczny w Iławie, będący częścią urzędu pracy. Był on dofinansowany z rezerwy Funduszu Pracy w ramach projektu „Nowe spojrzenie – nowe możliwości”. Wartość projektu wynosiła 861 tys. zł. Urząd pracy pozyskał na jego realizację 856 tys. zł.

Urząd pomaga wejść do branży IT

Wsparcie dla mieszkańców powiatu iławskiego, którzy chcieliby wejść do dobrze wynagradzanej branży IT, trafiło na stałe do oferty Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie. Każda osoba, która chciałaby dowiedzieć się, jak rozpocząć swoją przygodę z sektorem technologicznym, może zgłosić się do Inkubatora Technologicznego w Iławie.

Pracownicy Inkubatora, który jest częścią urzędu pracy, powiedzą, jak zdobyć odpowiednią wiedzę, jak zdobyć pierwsze doświadczenia w branży oraz jak zbudować profesjonalne portfolio. Należy tutaj podkreślić, że branża IT to nie tylko programowanie. Dlatego Inkubator Technologiczny w Iławie oferuje różnorodne wsparcie, które obejmuje wiele aspektów tej dynamicznej dziedziny.

Warto też dodać, że w chwili obecnej Powiatowy Urząd Pracy w Iławie realizuje kolejny projekt ukierunkowany na wsparcie młodych osób. W ramach „Programu wsparcia zawodowego dla osób do 30 roku życia w powiecie iławskim” realizowane są warsztaty z kompetencji cyfrowych. Każda osoba, która chciałaby zdobyć cenne informacje i umiejętności w zakresie wyszukiwania informacji w Internecie, komunikacji zdalnej, mediów społecznościowych, obsługi programów biurowych, Canvy i bezpieczeństwa w Internecie, powinna skontaktować się z „Punktem doradztwa dla młodzieży” pod numerem telefonu 89 644 32 23 lub adresem e-mail: punkt@pup.ilawa.pl.


Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przygotował film, który pokazał „Kadry nowoczesnej gospodarki” jako projekt ukierunkowany na zatrzymanie młodych osób w regionie. Film można zobaczyć w serwisie YouTube: