4 września 2023 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił wypożyczalnie technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnościami. Można zatem składać wnioski o wypożyczenie różnych technologii – chociażby: urządzenia do sterowania komputerem za pomocą wzroku, oprogramowania wspierającego komunikację alternatywną, powiększalników, aparatów słuchowych, drukarek brajlowskich czy notesów dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Dotyczy to także podnośników, wózków i skuterów. Jak to zrobić?  W poniższym felietonie wyjaśnia to Wojciech Kaniuka. Dostępny jest także film.FELIETON WOJCIECHA KANIUKI:

W „Życiu Powiatu Iławskiego” (czerwiec 2023 roku) na pewno czytaliście (bo przecież nie mogło być inaczej 😉) mój felieton na temat technologii wspierających niezależne życie osób z niepełnosprawnościami. Mogliście (i nadal możecie) dowiedzieć się z niego chociażby o okularach GlassOuse, które pozwalają korzystać bez użycia rąk z komputera, smartfona czy tabletu. Jak się okazuje, tego typu (i inny) sprzęt jest teraz w zasięgu naszej ręki – i to zupełnie za darmo plus VAT! Żartuję z tym VAT-em oczywiście… 😉

A jest to możliwe dzięki wypożyczalni technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnościami, którą Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił 4 września 2023 roku. Możemy zatem składać wnioski o wypożyczenie różnych technologii – chociażby: urządzenia do sterowania komputerem za pomocą wzroku, oprogramowania wspierającego komunikację alternatywną, powiększalników, aparatów słuchowych, drukarek brajlowskich czy notesów dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Dotyczy to także podnośników, wózków i skuterów.

Potrzebujemy dostępu do technologii

Zdaniem Pawła Wdówika, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, potrzebujemy jeszcze większego dostępu do technologii wspomagających, które opierają się na zaawansowanych rozwiązaniach. W zaspokojeniu naszych potrzeb ma dzisiaj pomóc wspomniana wypożyczalnia. Dzięki niej – bez konieczności płacenia – możemy korzystać z najnowocześniejszych technologii, które nas wspierają i podnoszą naszą niezależność.

Aby otrzymać sprzęt, którego potrzebujesz, musisz złożyć wniosek poprzez System Obsługi Wsparcia (SOW – sow.pfron.org.pl). Odbywa się to tak samo jak w przypadku innych programów i projektów realizowanych przez PFRON. Najważniejsze jest to, abyś dobrze dobrała/dobrał sprzęt do swoich potrzeb. W tym celu możesz skonsultować się z doradcami, którzy pomogą Ci wybrać odpowiednią technologię.

Kiedy i jak możesz złożyć wniosek o wypożyczenie potrzebnego i odpowiedniego dla Ciebie sprzętu?

Wniosek możesz złożyć, jeśli:

  • masz ważne orzeczenie o niepełnosprawności (mam tutaj ma myśli orzeczenie, które jest wydawane dzieciom do 16 roku życia) bądź orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne;
  • w ciągu roku przed dniem od momentu złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymałaś/nie otrzymałeś ze środków PFRON lub NFZ dofinansowania na zakup sprzętu, który chcesz wypożyczyć.

W jaki sposób możesz złożyć wniosek?

Zrobisz to w formie elektronicznej przez dobrze już Ci znany System Obsługi Wsparcia (SOW – sow.pfron.org.pl). Wystarczy, że wejdziesz na wymienioną stronę (klikniesz na widoczny link). Jeśli chcesz uzyskać pomoc przy złożeniu wniosku lub otrzymać więcej informacji, skontaktuj się z najbliższym oddziałem CIDON.

Czym są CIDON?

Centra Informacyjno-Doradcze dla Osób z Niepełnosprawnością (CIDON) są instytucjami lub organizacjami, które oferują wsparcie, poradnictwo i informacje dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. Są to miejsca, gdzie możemy uzyskać pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z naszą sytuacją życiową, prawami, dostępem do usług i świadczeń oraz integracją społeczną. CIDON mają na celu poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami i wspieranie nas w pełnym uczestnictwie w społeczeństwie.

Jakie są zadania i funkcje typowe dla Centrów Informacyjno-Doradczych dla Osób z Niepełnosprawnością (CIDON)? Na pewno należy do nich poradnictwo. CIDON dostarczają indywidualne porady i wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami w zakresie prawa, edukacji, zatrudnienia, opieki zdrowotnej, rehabilitacji i innych kwestii związanych z niepełnosprawnością. Innym zadaniem CIDON jest dostarczanie informacji na temat dostępnych świadczeń i programów wsparcia, praw osób z niepełnosprawnościami, a także dostosowanych usług i pomocy technicznej. To także pomoc w uzyskiwaniu świadczeń, która jest oferowana osobom z niepełnosprawnościami w procesie ubiegania się o różnego rodzaju świadczenia, renty, zasiłki i inne wsparcie finansowe. CIDON dbają także o dostępność i dostosowanie. Informują o dostępności infrastruktury publicznej, budynków, środków transportu i innych udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami oraz doradzają w kwestiach dostosowań. Do ich zadań należy również wspieranie edukacji. Pomagają rodzicom dzieci z niepełnosprawnościami w znalezieniu odpowiednich placówek edukacyjnych i programów nauczania, a także doradzają nauczycielom i szkołom w zakresie integracji uczniów z niepełnosprawnościami. To także promocja praw osób z niepełnosprawnościami. CIDON organizują działania mające na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat praw osób z niepełnosprawnościami i przeciwdziałanie dyskryminacji. CIDON pełnią ważną rolę we wspieraniu społeczności osób z niepełnosprawnościami i pomagają im w osiągnięciu pełnej niezależności i równości w społeczeństwie. Ich działalność może różnić się w zależności od kraju i regionu, ale celem jest zawsze poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami oraz wsparcie nas i naszych rodzin w radzeniu sobie z wyzwaniami związanymi z niepełnosprawnością. Więcej informacji na temat Centrów Informacyjno-Doradczych dla Osób z Niepełnosprawnościami – w tym dane kontaktowe – znajdziecie na stronie: cidon.pfron.org.pl. Myślę, że warto skorzystać z ich pomocy, jeżeli oczywiście jest taka potrzeba. A jak znam życie – swoje i nie tylko – to przeważnie częściej ona jest niż jej nie ma. Prawda?

Wypożyczalnia technologii wspomagających jest zatem doskonałą alternatywą dla zakupu sprzętu specjalistycznego, który – jak zapewne doskonale wiecie – jest kosmicznie drogi. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego tak właśnie jest? Dlaczego wózek inwalidzki dopasowany do nas, do naszych potrzeb potrafi kosztować kilka, a niekiedy i kilkanaście tysięcy złotych? A ceny bardziej zaawansowanych technologii? Niejednokrotnie bywają one porównywane z cenami bardzo dobrych, niemal luksusowych samochodów.

Dlaczego sprzęt dla osób z niepełnosprawnościami jest taki drogi?

Jest kilka czynników, które usprawiedliwiają wysokie ceny specjalistycznego sprzętu, który ma ułatwiać nam – osobom z niepełnosprawnościami – życie. Przyjrzyjmy się nim.

Pierwszy z nich to niska produkcja masowa. Wiele urządzeń i narzędzi dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami jest produkowanych na znacznie mniejszą skalę niż popularne produkty masowe. To oznacza, że koszty produkcji są wyższe, ponieważ nie ma takiej samej skali ekonomicznej, która pomaga obniżyć koszty jednostkowe.

Drugi czynnik to specjalistyczne materiały i technologie. Produkty dostosowane do naszych potrzeb często wymagają zastosowania specjalistycznych materiałów i technologii, które są droższe niż standardowe rozwiązania. Na przykład, elektroniczne urządzenia dla osób z niepełnosprawnością wzroku często wykorzystują zaawansowane technologie tekst-to-speech, które są kosztowne.

Ważnym czynnikiem są tutaj także badania i rozwój. Tworzenie nowych technologii i urządzeń dostosowanych do różnych rodzajów niepełnosprawności wymaga znaczących inwestycji w badania i rozwój. Koszty tych prac często przekładają się na wyższą cenę końcowego produktu.

Musimy zwrócić również uwagę na dostosowywanie do naszych indywidualnych potrzeb. Wielu z nas wymaga niestandardowych rozwiązań, które muszą być odpowiednio dostosowane To może wiązać się z dodatkowymi kosztami projektowania i produkcji.

Niezwykle istotne są też regulacje i normy bezpieczeństwa. Produkty dla osób z niepełnosprawnościami często muszą spełniać surowe regulacje i normy bezpieczeństwa, co może zwiększać koszty produkcji.

I w końcu pamiętajmy, że jest to niewielki rynek docelowy. Jest on stosunkowo niewielki w porównaniu do rynku masowego, co może wpływać na wyższe ceny z powodu mniejszej konkurencji.

Są to niewątpliwie argumenty za tym, aby korzystać z wypożyczalni technologii wspomagających. Po złożeniu przez Ciebie wniosku zostanie on formalnie sprawdzony. Gdy zostanie rozpatrzony pozytywnie, będziesz mieć możliwość skorzystania z profesjonalnego doradztwa w zakresie wybranych technologii w jednym z 19 Ośrodków Wsparcia i Testów w całej Polsce. Po zatwierdzeniu technologii wniosek będzie przekazywany do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS).

Gdy złożycie już wniosek i będziecie chcieli sprawdzić stan jego realizacji, możecie zrobić to na dwa sposoby: dzwoniąc na infolinię RARS – 22 899 89 22 lub wysyłając maila na adres: infolinia.wypozyczalnia-pfron@rars.gov.pl.

Więcej informacji uzyskacie na stronie: wypozyczalnia.pfron.org.pl. Jej program znajdziecie tutaj, Jeżeli natomiast chcecie obejrzeć film instruujący, jak skorzystać z wypożyczalni, kliknijcie w ten link.

Czy zdecydujecie się na taką formę wsparcia? Jestem ciekawy, jakie macie opinie na ten temat. Czekam na Wasze maile. 😊

Wojciech Kaniuka, wojciech.kaniuka@powiat-ilawski.pl