Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Iławie w październiku zaprasza na III edycję przedsięwzięcia pn. „Sadzenie drzew miododajnych sposobem na ochronę bioróżnorodności w powiecie iławskim”. Akcja startuje już w najbliższy poniedziałek, 2 października, a organizatorzy będą czekać na mieszkańców na parkingu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Iławie w godzinach od 10.00 do 14.00.Akcja ma za zadanie przyczynić się m.in. do poprawy bioróżnorodności w powiecie i wpłynąć na wzrost pożytków dla pszczół oraz innych owadów zapylających.Ponadto celem akcji w wymiarze edukacyjnym jest przekazanie mieszkańcom podstawowych wiadomości o ekosystemach oraz ukształtowanie nawyków kultury ekologicznej.

Jak mówi Mateusz Szauer, dyrektor Wydziału i koordynator akcji: – Wzorem ubiegłego roku mieszkańcy powiatu iławskiego będą mieli okazje by otrzymać sadzonki najbardziej miododajnych drzew gatunku klon pospolity oraz lipa drobnolistna. W tym roku chcemy jeszcze skuteczniej dotrzeć z naszą akcją do mieszkańców, dlatego od 2 do 13 października pojawimy się we wszystkich pięciu miastach położonych na terenie naszego powiatu.

Akcja startuje już w najbliższy poniedziałek, 2 października, a organizatorzy będą czekać na mieszkańców na parkingu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Iławie w godzinach od 10.00 do 14.00.

We wtorek 3 października podobne wydarzenie odbędzie się przy Zespole Szkół w Lubawie  (ul. Gdańska). Od 10.00 do 14.00 mieszkańcy Lubawy i okolic będą mieli okazję odebrać swoje sadzonki.

W kolejnym tygodniu zawitamy także do Kisielic (10 października), Susza (11 października) i Zalewa (12 października). Szczegółowy harmonogram dostępny będzie na stronie   www. powiat-ilawski.pl  oraz w mediach społecznościowych.

Zaplanowano posadzenie 1500 sztuk drzew, które rozdawane będą mieszkańcom. Dodatkowo dla 100 pierwszych osób, które na adres e-mail: ochrona@powiat-ilawski.pl prześlą fotografie dokumentujące posadzenie otrzymanych sadzonek, tak jak w ubiegłym roku przygotowaliśmy specjalne eko-zestawy: budkę dla owadów oraz 1kg nasion łąki kwietnej.

Dodatkową atrakcją będą także po raz kolejny edukacyjne stoiska Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich oraz Magdaleny Rudnickiej ze Stowarzyszenia „Dzika Iława”. Partnerami akcji są firmy: Rolimpex S.A. oraz POL-MAK, które przekazały część nagród dla najbardziej aktywnych uczestników akcji.

– Naszą inicjatywą chcemy zachęcić wszystkich mieszkańców powiatu do indywidualnego dbania o pożytki dla owadów zapylających, poprzez sadzenie drzew oraz wsiewki innych roślin miododajnych w ogrodach przydomowych. Przygotowana broszurka edukacyjna pomoże w wyborze odpowiednich gatunków. – dodaje Mateusz Szauer.

W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy!

plakat


GALERIA ZDJĘĆ Z UBIEGŁOROCZNEJ POWIATOWEJ AKCJI SADZENIA DRZEW MIODODAJNYCH:

 

 


www.powiat-ilawski.pl (Fot. M. Rogatty)