W minioną sobotę 8 lipca odbyła się druga wycieczka w ramach projektu pn. „Szlakiem legend znad Jezioraka”, organizowana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej, przy wsparciu Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA. Patronat nad projektem objął Starosta Powiatu Iławskiego. Uczestnicy spotkali się na polanie na Wyspie Łąkowej, w życzliwym otoczeniu gościnnych krakowskich żeglarzy, ale także łodzian, iławian, zajezierzanek i pasjonatów z innych miast. Najbliższa wycieczka odbędzie się w sobotę 15 lipca, zbiórka w Borecznie. Zapraszamy!Podczas sobotniej, drugiej wycieczki wysłuchano nagrania legendy o Kochankach z Lipowej, czytanej przez łódzkiego aktora Piotra Rogósza oraz historycznych już nagrań: prof. Lecha Kobylińskiego o Lipowej Wyspie z późnych lat 40. XX w. i autora legendy – Wiesława Niesiobędzkiego (obaj już niestety nieżyjący). Potem były opowieści o gwiazdach, planetach, nawigacji itp. olsztyńskiego astronoma – Macieja Grzemskiego. Wszystkim smakowały kiełbaski z ogniska, czerwony barszczyk – dar Letniska z Chmielówki i łąkowy bigos według tajnej receptury babci Artura – bohatera legendy. Gdy zapadła noc, udano się na inną, rozległą polanę – na dalszy ciąg opowieści astronoma połączony z obserwacją nieba profesjonalnym teleskopem.

– Żeglarzom, bywalcom wyspy oraz buchtajeziorak.pl serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc – mówi Krystyna Kacprzak, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej, które to stowarzyszenie jest organizatorem cyklu wycieczek.  – Dziękujemy także ośrodkowi Chmielówka Letnisko  za gar pysznego barszczu oraz Anicie Czarnieckiej za filmiki, fotografie i pomoc! Tradycyjnie dziękujemy też aurze, że obdarowała nas przepiękną pogodą z bezchmurnym nocnym niebem.

Kiedy i gdzie kolejne spotkanie?

Kolejne, trzecie już spotkanie miłośników legend odbędzie się w Borecznie, w Gminie Zalewo i najbliższych okolicach. Wycieczka rozpocznie się od zwiedzania barokowego kościoła.

ZBIÓRKA W SOBOTĘ 15 LIPCA O GODZ. 11:00 PRZED WEJŚCIEM DO KOŚCIOŁA W BORECZNIE.

Szczegóły znajdują się na plakacie.