Sezon wakacyjny właśnie się rozpoczął.  Na pewno Was to bardzo martwi… Znowu trzeba szukać tych noclegów w górach czy nad morzem… Męczyć się w tych kurortach, pensjonatach, domkach, namiotach czy gdzie tam jeszcze. A jeszcze wymyślili Ci urlop w ciepłych krajach i musisz tłuc się tym samolotem… Przecież to wszystko możesz zobaczyć w Internecie, bez wychodzenia z domu. Żartowałem… 😊 Każdej i każdemu z nas bezwzględnie należy się wypoczynek. I to w takiej formie, jaką najbardziej lubimy. Dotyczy to także osób z niepełnosprawnościami. Wakacje dla osób z niepełnosprawnością ruchową mogą wyglądać różnorodnie, w zależności od preferencji, zasobów i dostępności. Poniżej podam Wam kilka propozycji, z których być może będziecie chcieli i mogli skorzystać.

Wycieczki turystyczne dla osób z niepełnosprawnością ruchową – czym podróżować

Żyjąc z niepełnosprawnością ruchową możemy korzystać z wakacji w różnych miejscach turystycznych. Ważne jest, aby upewnić się, że wybrane miejsce jest dostępne dla osób na wózkach inwalidzkich i ma udogodnienia, takie jak podjazdy, windy czy toalety przystosowane do naszych potrzeb. Istotny jest także wybór środka komunikacji, którym zamierzamy podróżować.

Prywatny samochód nie zawsze musi być jedynym i możliwym rozwiązaniem. Możemy podróżować pociągiem. Jeżeli zdecydujecie się na ten wariant, pamiętajcie o zamówieniu asysty, która pomoże Wam dostać się z dworca kolejowego wprost do pociągu i z powrotem, a także poruszać się po samym dworcu. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie na stronie Informacje dla pasażerów niepełnosprawnych lub o ograniczonej sprawności ruchowej – Polskich Kolei Państwowych S.A. Z doświadczenia (może nawet bardziej mojego asystenta niż własnego) wiem, że bywa to uciążliwe, gdyż system informatyczny PKP (i chyba także trochę tzw. czynnik ludzki) lubi płatać różne figle. W ostateczności jednak da się to załatwić – przez telefon i Internet.

Podobne wsparcie możecie otrzymać także w sytuacji, gdy zdecydujecie się podróżować samolotem. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że linie lotnicze nie mają prawa odmówić zabrania na swój pokład osoby z niepełnosprawnością ruchową, mentalną czy sensoryczną. Podczas podróży samolotem przysługuje nam szereg praw. Gwarantują je przepisy zawarte w rozporządzeniu UE 1107/2006 z dnia 5 lipca 2006 r. o prawach pasażerów niepełnosprawnych i ograniczonej mobilności.

Udzielana nam zarówno na lotnisku, jak i w samolocie pomoc jest całkowicie bezpłatna. W jej ramach możecie liczyć na:

 • pomoc w przemieszczeniu się z wyznaczonego punktu do miejsca odprawy;
 • pomoc przy dokonywaniu odprawy i nadawaniu bagażu;
 • pomoc podczas przemieszczania się z miejsca odprawy do samolotu wraz z wypełnieniem procedury celnej, emigracyjnej i bezpieczeństwa;
 • dostanie się na pokład samolotu dzięki windom, wózkom inwalidzkim lub innej potrzebnej pomocy;
 • pomoc w przemieszczeniu się od drzwi samolotu do konkretnego miejsca na lotnisku;
 • pomoc przy pobieraniu i przechowywaniu bagażu w samolocie;
 • asystę przy zejściu z pokładu samolotu z wykorzystaniem wind, wózków inwalidzkich lub innej potrzebnej pomocy;
 • pomoc w przemieszczeniu się z samolotu do hali bagażowej i przy odbiorze bagażu wraz z dopełnieniem procedury celnej, imigracyjnej i bezpieczeństwa;
 • pomoc w przemieszczeniu się z hali bagażowej do konkretnego punktu;
 • pomoc przy lotach tranzytowych oraz
 • pomoc przy przemieszczeniu się do toalety.

Potrzebę takiej asysty musicie zgłosić u przewoźnika, u którego wykupiliście lot. Najłatwiej jest to zrobić za pośrednictwem jego strony internetowej, co ma najczęściej miejsce przy zakupie biletów.

Kończąc wątek środków transportu, dodam jeszcze, że są dostępne także autokary z podnośnikami. Być może niektórych z Was zaskoczę, jeżeli napiszę, iż coraz częściej pojawiają się także kampery przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Przyznacie, że jest to także fajna opcja na spędzenie wakacji. 😉

Można też wyskoczyć za granicę

Wiecie już jak podróżować samolotem, więc dlaczego nie polecieć sobie do dowolnego miejsca na świecie? Prawda? 😊Coraz więcej biur podróży dostrzega potrzeby osób z niepełnosprawnościami. W ich ofertach znajdziecie specjalnie wybrane hotele, które są dla nas odpowiednio przystosowane. Standardem są w nich windy, rampy, podjazdy oraz pokoje pozbawione progów, które najczęściej znajdują się na parterze.

Biura te specjalizują się w zapewnianiu swoim klientom wszechstronnych i kompleksowych usług niezależnie od ich wieku i rodzaju niepełnosprawności. Kładą one duży nacisk na to, aby być w stanie zaspokoić potrzeby turystów z niepełnosprawnością ruchową oraz intelektualną. Ich celem jest zorganizowanie w komfortowych warunkach podróży, która będzie obfitowała w przygody i niezapomniane doznania.

Na jakie formy wypoczynku warto jeszcze zwrócić uwagę?

Są to na pewno obozy letnie. Większość z nich raczej jest organizowana specjalnie dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami ruchowymi. Mogą oferować one różne aktywności, takie jak sporty wodne, wspinaczka, jazda na rowerze przystosowanym dla osób z niepełnosprawnościami, zajęcia artystyczne i wiele innych. Niekiedy jednak takie obozy są też oferowane osobom dorosłym. Dobrym przykładem niech będą moje wyjazdy w latach 2017 – 2019 na obozy aktywnej rehabilitacji organizowane przez znaną Wam z artykułu o książce „Niezależne życie jest w Twoich rękach” Monikę Rozmysłowicz. Ostatni z nich miałem możliwość opisać na łamach „Życia Powiatu Iławskiego” i stronie Starostwa Powiatowego w Iławie. Ukazał się on w sierpniu 2019 roku i nosi tytuł: „Wojtek Kaniuka: To już mój trzeci obóz w Centrum Niezależnego Życia Sajgon w Ciechocinku”.

I muszę w tym miejscu przyznać się Wam do jednej rzeczy… Czasami nachodzą mnie myśli, że taki obóz warto byłoby zorganizować na terenie Powiatu Iławskiego. Kreatywne i kompetentne kadry na pewno by się znalazły, nie wspominając już o chętnych uczestniczkach i uczestnikach. A walory turystyczne mamy przecież przeogromne. Co Wy na to? 😊

Niewątpliwie także latem warto jest postawić na kulturę i sztukę. Jako osoby z niepełnosprawnością ruchową możemy również korzystać z wakacji, uczestnicząc w wydarzeniach kulturalnych, takich jak festiwale, koncerty, wystawy czy przedstawienia teatralne. Ważne jest, aby upewnić się, że miejsce, w którym odbywa się wydarzenie, jest dla nas dostępne i posiada odpowiednie udogodnienia.

Wypoczynek nad wodą jest także jedną z głównych atrakcji letnich, z których niewątpliwie warto skorzystać. Dla osób z niepełnosprawnością ruchową dostępne są plaże i ośrodki wypoczynkowe, które są przystosowane do naszych potrzeb. Niektóre plaże posiadają podjazdy do wody, specjalne leżaki i platformy umożliwiające osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z kąpieli. Dobrym przykładem jest tutaj „Dzika” plaża w Iławie.

A kto z Was czytał lub słyszał o turystyce barierowej? Wiele miejsc turystycznych na całym świecie stara się zapewnić dostępność dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi poprzez tworzenie infrastruktury przyjaznej dla wózków inwalidzkich, takich jak podjazdy, windy czy przystosowane toalety. Istnieje wiele organizacji i stron internetowych, które specjalizują się w informowaniu osób z niepełnosprawnościami o dostępności miejsc turystycznych.

Rekreacja na świeżym powietrzu jest czymś, na co zawsze warto postawić. Nie potrzebujemy na nią zbyt wielu zasobów. Możemy cieszyć się wakacjami poprzez udział w aktywnościach, takich jak spacerowanie, pikniki, wycieczki rowerowe przy użyciu rowerów przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami lub jazda na wózkach elektrycznych.

Ważne jest, aby przed planowaniem wakacji skonsultować się z organizacjami lub specjalistami ds. dostępności, którzy mogą pomóc w znalezieniu odpowiednich miejsc i udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

A Wy jak lubicie wypoczywać latem? Macie jakieś ulubione sposoby i miejsca? Zechcecie się nimi podzielić? Czekam na Wasze maile – w tej i każdej innej sprawie. 😊

 

Wojciech Kaniuka, wojciech.kaniuka@powiat-ilawski.pl