Sobotni Festyn Edukacyjny BEZPIECZNY POWIAT jest jedną z ulubionych atrakcji letnich, co udowodnili mieszkańcy, którzy tłumnie odwiedzili przygotowane w tym roku stoiska. Wszystkie nawiązywały do bezpieczeństwa, bawiły ale i edukowały. Były quizy, nagrody i dużo uśmiechu. JUŻ ZAPRASZAMY ZA ROK!Kilka minut po godzinie 12 uczestników Festynu przywitał gospodarz –  Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski, który zachęcił do korzystania z atrakcji, zwrócił uwagę na przesłanie całego przedsięwzięcia, którym było szeroko pojęte bezpieczeństwo. Moment otwarcia festynu to także wyjątkowi goście, których przedstawił Starosta. A byli to: Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego w Olsztynie, Irena Kierzkowska, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, który to szpital był po raz pierwszy gościem naszego eventu. Obecny był także Jacek Zachariasz, dyrektor Powiatowego Szpitala im. Wł. Biegańskiego w Iławie, Maciej Mikołajczyk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Iławie, Bogdan Grzymowicz, zastępca komendanta PSP Iława.

11

Głos zabrała przewodnicząca Bernadeta Hordejuk, która jest gościem festynu każdego roku oraz dyrektor Irena Kierzkowska, która podziękowała za zaproszenie oraz poruszyła istotny temat transplantacji, który był przybliżany na stoisku szpitala specjalistycznego. Pani dyrektor zwróciła także uwagę, że jako pierwszy i jedyny powiat w województwie zainteresowaliśmy się temat transplantacji i zaprosiliśmy szpital specjalistyczny do udziału w festynie. Zaprezentowano niesłychanie ciekawe podejście do tematu trudnego, jakim jest transplantologia – wszystko dzięki inwencji twórczej pracowników tej placówki. Dzieci z wielką ciekawością zapoznawały się z anatomią na szpitalnym fantomie, do dyspozycji odwiedzających był także duży pluszowy miś, któremu za pomocą zamka błyskawicznego można było zajrzeć do brzuszka i rozpoznać poszczególne narządy. Przy tej okazji pracownicy szpitala omawiali temat przeszczepów, oswajali go, tłumaczyli jak przeszczepy ratują życie ludzkie.

Stali bywalcy Festynu i zupełnie nowi goście

W inicjatywę, jak co roku, aktywnie włączyły się służby mundurowe i ratownicze: Policja, Straż Pożarna, Służba Więzienna, Nadleśnictwo Iława, WOPR Iława, PCK Iława. W tym roku  pojawiły się także nowe jednostki, 42. Batalion Lekkiej Piechoty z Morąga, który zaprezentował całe spektrum tematów związanych z Wojskami Obrony Terytorialnej, żołnierze ugotowali dla gości festynu pyszną grochówkę. Po raz pierwszy obecna była Straż Ochrony Kolei (SOK) wraz z reprezentacją Zakładu Linii Kolejowych w Olsztynie PKP PLK S.A.  i Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP).

Wspomniany już Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie przygotował arcyciekawe stoisko. Uczestnicy mogli samodzielnie dokonać przeszczepu nerek na specjalnie przygotowanych misiach, wziąć udział w quizie z nagrodami, sprawdzić i zgłębić swoją wiedzę z anatomii na szpitalnym fantomie czy też uzyskać informacje na temat przeszczepów i transplantologii. Misie i fantom były prawdziwym hitem zwłaszcza wśród najmłodszych – organy tak często przechodziły z rąk do rąk, że rzadko kiedy wracały na swoje miejsce. Niemniej ciekawe stoisko przygotował w sobotę Powiatowy Szpital im. Wł. Biegańskiego w Iławie. Uczestnikom przygotowano moc atrakcji. Przy stoisku można było zbadać poziom cukru oraz ciśnienie tętnicze. Zespół Ratownictwa Medycznego zaprezentował natomiast pełny przegląd technik ratunkowych z możliwością ćwiczeń na specjalistycznych fantomach. Przy stoisku stanęła nowoczesna karetka, która wzbudzała zainteresowanie szczególnie wśród najmłodszych. Szpital przygotował także niespodziankę w postaci vouchera na badania w kierunku nowotworów dla jednego uczestnika festynu, który odpowiedział na pytanie, w którym roku oddano do użytku szpital w Iławie.

Stanowisko edukacyjno-informacyjne Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Iławie cieszyło się także ogromnym powodzeniem. Rozmawiano o szczepieniach ochronnych, znaczeniu mycia rąk w profilaktyce chorób, rozsądnym korzystaniu z promieni słonecznych, roli właściwego nawodnienia organizmu, profilaktyce chorób odkleszczowch, profilaktyce palenia papierosów oraz używania e-papierosów. Z młodzieżą rozmawiano natomiast o profilaktyce zażywania substancji psychoaktywnych. Dla najmłodszych były quizy oraz wspólna nauka mycia rąk. Natomiast strażacy z powiatu iławskiego na swoim stoisku przekazywali wiedzę na temat bezpieczeństwa nad wodą w okresie wakacyjnym oraz informacje na temat pracy strażaka. Nie zabrakło atrakcji w postaci hydronetek i nalewaków oraz pokazów sprzętu strażackiego. Każde dziecko otrzymało podarunek w postaci elementów odblaskowych, a dla wszystkich chętnych strażacy przygotowali modele wozów strażackich do samodzielnego sklejania.

Jak co roku każda chętna osoba otrzymywała kartkę, dzięki której była aktywnym uczestnikiem festynu. Na czym to polegało?  Na każdej kartce było miejsce na pieczątki, które przystawiane były na każdym ze stoisk. Warunkiem było jednak odwiedzenie danego stanowiska i wzięcie udziału w drobnej zabawie edukacyjnej. Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pieczątek odbywało się losowanie oraz quiz, w którym do wygrania były upominki przygotowane przez organizatora festynu, Starostwo Powiatowe w Iławie. Zainteresowanie quizami było ogromne, podobnie jak radość z upominków.

Coroczne atrakcje niezmiennie cieszyły gości festynu – mobilne miasteczko ruchu drogowego z rondem i przejściem dla pieszych, ponadto event pod nazwą zwariowane rowery, na których dzieci uczyły się jazdy, równowagi na nietypowych rowerach/pojazdach, np. na rowerze przeciwskrętnym, na rowero-hulajnogo-deskorlce, rowerze poziomym, monocyklu, bicyklu itp. Do dyspozycji był także Slot Car napędzany 2 energorowerami. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Olsztynie zadbał o edukację motoryzacyjną udostępniając symulator dachowania i zderzeń. Warsztat Terapii Zajęciowe w Iławie tradycyjnie zadbał o podniebienia najmłodszych, którzy chętnie zajadali watę cukrowa i popcorn. Iławski oddział Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy  i Pracowników Więziennictwa udostępnił zjeżdżalnię dla dzieci – dmuchany zamek. Festyn uświetnił występ Powiatowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 R. w Iławie.

Organizatorem Festynu Edukacyjnego BEZPIECZNY POWIAT było Starostwo Powiatowe w Iławie – Wydział Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji.

Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!

Projekt „Razem bezpieczniej w Powiecie Iławskim” realizowany w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań RAZEM BEZPIECZNIEJ im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024 (2023 r.).


FOTORELACJA Z FESTYNU EDUKACYJNEGO BEZPIECZNY POWIAT:

 

 

Fot. www.powiat-ilawski.pl (M. Rogatty), Powiatowy Szpital im. Wł. Biegańskiego w Iławie, Sanepid Iława