Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Agata Steiner-Dembińska oraz Michał Młotek, jej zastępca z nagroda dla PUP Iława (Fot. Regionalny Portal Informacyjny Wrota Warmii i Mazur)


Laur „Najlepszym z Najlepszych” stworzono z myślą, by uhonorować tych spośród nas – mieszkańców Warmii, Mazur i Powiśla – którzy osiągają sukcesy na arenie ogólnopolskiej, europejskiej i światowej. Otrzymują je osoby, instytucje lub firmy z regionu, które w minionym roku wyróżniły się na forum krajowym lub międzynarodowym, osiągnęły sukces i zostały docenione przez niezależne gremia. Przyczyniły się również do promocji regionu w kraju i na świecie. Jednym z laureatów jest Powiatowy Urząd Pracy w Iławie, którego praca na rzecz społeczności lokalnej została dostrzeżona i wyróżniona. Gratulujemy!Od 2003 roku Laurami nagrodzono już blisko 450 osób, zespołów, instytucji, organizacji czy przedsiębiorstw. Obok tegorocznych laureatów gościliśmy również laureatów wszystkich poprzednich edycji. W tym roku wyróżnienie przyznano w dziesięciu kategoriach za osiągnięcia w roku 2022. Są to m.in.: innowacje i rozwój, gospodarka, kultura, nauka, turystyka czy zdrowie. Wybór tych kategorii nie jest przypadkowy. To sfery działania najważniejsze dla dalszego rozwoju regionu. Podobne dziedziny, m.in. gospodarka i cyfryzacja, środowisko i klimat, transport, edukacja, rynek pracy, zdrowie, kultura czy turystyka znalazły się wśród priorytetowych kierunków wsparcia w nowym programie regionalnym Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027. Do zainwestowania jest 1 miliard 800 milionów euro z funduszy europejskich. Środki przyczynią się to do dalszego rozkwitu Warmii i Mazur.

Myślę, że tym, co Państwa wyróżnia, co sprawia, że jesteście „najlepsi z najlepszych” jest wizjonerstwo, odwaga w realizacji marzeń, determinacja w dążeniu do celu i pewność, że ten cel uda się osiągnąć – mówił podczas spotkania Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Wiara w to, że czymkolwiek się zajmujecie, robicie to najlepiej, jak potraficie. Szukacie nowych wyzwań i nowych rozwiązań i wciąż chcecie – jak głosi olimpijskie motto – „szybciej, wyżej, mocniej”. Państwa sukcesy nie tylko promują Warmię i Mazury na arenie ogólnopolskiej czy międzynarodowej, ale też w sposób bezpośredni przyczyniają się do społecznego i gospodarczego rozwoju regionu.

Na liście znajdują się także laureaci, którzy na tę statuetkę zapracowali już kilkukrotnie. W tym roku są to firmy ERKO Sp z o.o. sp.k. i Corab S.A. oraz Bank Żywności.

Wydarzenie zwieńczył koncert tenorów Tre Voci.

LAURY NAJLEPSZYCH Z NAJLEPSZYCH 2023:

 1. INNOWACJE I ROZWÓJ:– Regalia Polska Manufaktura – niepowtarzalne meble ze starego drewna. Bez płyt mdf i szkodliwych substancji chemicznych. Dziedzictwo natury traktuje się tu po królewsku – stąd pomysł na nazwę firmy, bo regalia to nic innego jak królewskie insygnia.
  – Saxdor Shipyard – produkcja łodzi odbywa się w stoczni w Ełku, a siedziba znajduje się w Helsinkach w Finlandii. Ambicją firmy jest produkowanie łodzi przy użyciu nowoczesnych metod przy najwyższym poziomie wydajności i jakości procesu produkcyjnego.
  – prof. dr hab. n. med. Marek Roslan – specjalizuje się w leczeniu nowotworów uroonkologicznych i w operacjach – innowacyjnych nie tylko na skalę kraju, ale również świata. Z powodzeniem wprowadza metody, które są zarazem nowoczesne i pionierskie.2. GOSPODARKA:- OSM w Olecku – produktem Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Olecku są sery typu holenderskiego. Produkuje też masło, mleko spożywcze, twaróg, śmietanę, maślankę i cukierki Krówka.
  – Tymbark – zdecydowany lider na rynku soków, nektarów, musów i napojów w Polsce. Buduje swoją pozycję poprzez innowacyjność i elastyczność w reagowaniu na nowe wyzwania rynkowe. Firma stara się wychodzić poza schematy w myśleniu i działaniu.
  – Agapit – producent i największy niezależny importer maszyn i technologii utrzymania czystości w Polsce oraz producent chemii profesjonalnej, a także wyłączny importer maszyn wiodących producentów. Działa na rynku od 26 lat.
 2. KULTURA:- Iława Gospel Singers – zespół popularyzuje muzykę gospel i promuje region tworząc i publikując autorki repertuar. Zorganizował IV edycję Warsztatów Gospel nad Jeziorakiem z udziałem Mietka Szcześniaka i Colina Williamsa.
  – Robert Zbigniew Wasilewski – muzyk i scenarzysta oraz kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, twórca Teatru Chochół, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru. Jego słuchowisko „Brama” zdobyło nagrodę za najlepszy scenariusz.
  – Milena Gauer i Irena Telesz-Burczyk (aktorki) i Anna Karasińska (reżyserka) – „Łatwe rzeczy” Anny Karasińskiej kameralny spektakl Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie z udziałem Ireny Telesz-Burczyk i Mileny Gauer otrzymał jednogłośnie Grand Prix konkursu Boska Komedia od siódemki zagranicznych jurorek i jurorów.
 3. OSOBOWOŚĆ:- Elżbieta Lendo – to jedna z najbardziej dynamicznych postaci polskiego hotelarstwa. W 2022 roku została „Człowiekiem Roku Polskiego Hotelarstwa” według branżowego pisma „Hotelarz”. Zarządza hotelami i wyznacza nowe trendy.
  Łukasz Grabarczyk – doktor Łukasz Grabarczyk z Olsztyna był jedynym polskim neurochirurgiem operującym w wojennych szpitalach Ukrainy. Wraz z ukraińskim personelem ratował życie setkom rannych, okaleczonych żołnierzy we Lwowie oraz w Kijowie.
  Barbara Cały-Jabłońska – jest pasjonatką szydełkowania i mistrzynią w swoim fachu. W Dubaju zaprojektowała specjalną kolekcję, która została wystawiona na targach EXPO w pawilonie polskim. Na 2023 rok planuje Fashion Week m.in. w Paryżu.
 4. NAUKA:

  – lek. Wojciech Zdanowski i dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski
  – pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych na świecie udowodnili przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2. Tym samym potwierdzili możliwość uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży.
  JAĆWIEŻ Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne – pasjonaci odkryli ok. 680 monet z XVII wieku na ełckim osiedlu Konieczki. To bardzo cenne i wartościowe historyczne odkrycie. W dziejach Ełku i regionu nie było do tej pory takiego znaleziska.
  – Sergiusz Nawrocki – stworzenie innowacyjnego pierwszego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej ośrodka radiochirurgii żyroskopowej „ZAP-X”, który oferuje najnowszy postęp w nieinwazyjnym leczeniu m.in. guzów mózgu i przerzutów.
 5. SPORT:- Aleksandra Lisowska – polska lekkoatletka specjalizująca się w biegach długich. Mistrzyni Europy w biegu maratońskim w Monachium 2022. Medalistka mistrzostw Polski seniorów. Ma w dorobku 5 złotych medali.
  – Agata Barwińska – iławianka, która po raz drugi z rzędu została mistrzynią Europy w olimpijskiej żeglarskiej klasie ILCA 6. Jest wieloletnią reprezentantką Polski i medalistką mistrzostw Europy. W 2022 roku otrzymała tytuł „Zasłużony dla Miasta Iławy”.
  – Olsztyńska Szkoła Cherrleaders „Soltare” – aż 8 zawodniczek olsztyńskiego zespołu zostało powołanych do kadry narodowej. Razem z reprezentacją Polski zdobyły III miejsce na mistrzostwa świata ICU Worlds 2022 w Orleanie oraz IV miejsce na mistrzostw Europy Cheerleaders.7. SZTUKA KULINARNA:– Natalia Kwiatkowska – zdobywczyni tytułu mistrz Polski Baristów w najbardziej prestiżowych zawodach organizowanych przez Specialty Coffee Association oraz World Coffee Events. Formuła skupia się na promowaniu doskonałej kawy, profesjonalizmu oraz kunsztu pracy baristy.
  – Flis Pol – zakład wędliniarski specjalizujący się w produkcji wyrobów swojskich. Produkty są oparte o naturalne metody wytwarzania i wędzenia. Starannie wyselekcjonowane mięso użyte do produkcji pochodzi z małej, lokalnej ubojni.
  – Gospodarstwo Pasieczne Jabłońscy – pasieka rodzinna z tradycjami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, działająca od 1937 roku. Gospodarstwo posiada pasieki stałe i wędrowne. Poszerza od niedawna działalność o przetwórstwo roślin oleistych i produkcję węzy pszczelej.
 6. ZDROWIE:– Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce – szpital z projektem „Opieka Zorientowana na Osobę” został Laureatem 5. miejsca w kategorii „Nowatorskie produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia i dostęp do usług” w Konkursie „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje Bezpieczny Szpital Przyszłości”.
  – Zespół Opieki Zdrowotnej w Nidzicy – do marca 2022 roku szpital pełnił funkcję Szpitala Tymczasowego. Działalność związana z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, nadała placówce w Nidzicy status lidera w regionie.
  – dr hab. n. med. Radosław Grabysa – w trosce o pacjentów onkologicznych Oddział Chorób Wewnętrznych, Gastroenterologii i Kardiologii Onkologicznej Szpitala MSWiA w Olsztynie pod kierunkiem dr. hab. n. med. Radosława Grabysy stworzył wyjątkowy program „Cardio-Onco Team”.
 7. DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ SPOŁECZNOŚCI LOKALNYCH:– Zakład Aktywności Zawodowej w Giżycku – jest jednostką organizacyjną powiatu giżyckiego. Prowadzi działalność usługowo-wytwórczą w ramach działów: pralniczego, krawieckiego, rękodzieła artystycznego, stolarsko-tapicerskiego i metaloplastyki.
  – Powiatowy Urząd Pracy w Iławie – od lat znajduje się w gronie najwyżej ocenianych instytucji rynku pracy w północno-wschodniej Polsce. Na ocenę tę wpływa rzetelna praca na rzecz promocji zatrudnienia i aktywizacji lokalnego rynku pracy.
  – Sebastian Cichocki (wójt gminy Iłowo-Osada) – gmina otrzymała certyfikat „Wzorowa Gmina” dla najlepszych samorządów w Polsce. Tytuł przyznawany jest przez Forum Ekspertów i „Życie Regionów” przy współudziale urzędów marszałkowskich i wojewódzkich.9. TURYSTYKA:- Starostwo Powiatowe w Olsztynie – zdobywca Grand Prix konkursu „Kryształy PR” 2022 w kategorii „Najlepsza kreatywna kampania promocyjna – Szlak Świętej Warmii”. To pierwszy kompleksowy, multimedialny projekt promocyjny regionu realizowany od 1 czerwca 2020 rok.
  Stowarzyszenie „Polskie Zamki Gotyckie” – laureat konkursu na „Najlepszy Produkt Turystyczny w 2022 roku” – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej 2022 w uznaniu za przybliżenie turystom i mieszkańcom gmin Szlaku Zamków Gotyckich historii zamków i miejsc z nimi związanych.
  Małgorzata Kowalewicz, Kamil Kowalewicz – Robi MyPodróże – małżeństwo pełnosprawnej kobiety i niepełnosprawnego mężczyzny, które pokazuje, że niepełnosprawność nie uniemożliwia odkrywania świata i cieszenia się pełnią życia. Wspólnie od blisko 10 lat prowadzą bloga robimypodroze.pl.

  10. LAUR DIAMENTOWY:

  – Corab S.A. – jeden z czołowych producentów i dystrybutorów rozwiązań dla energetyki odnawialnej działających na polskim rynku. Jest wiodącym polskim producentem systemów fotowoltaicznych oraz dystrybutorem urządzeń renomowanych marek.
  – Marek Borowski (Bank Żywności – Kuźnia społeczna) – Bank Żywności w Olsztynie to organizacja pozarządowa. Specjalizuje się w pozyskiwaniu żywności i jej dystrybucji na rzecz potrzebujących mieszkańców Warmii i Mazur. Ratuje żywność przed zmarnowaniem, edukuje w zakresie prawidłowego odżywiania.
  – ERKO – wielopokoleniowa firma rodzinna z Jonkowa pod Olsztynem. Oprócz złączek kablowych i sprzętu elektrotechnicznego ERKO produkuje m.in. części do najnowszych turbowentylatorowych silników lotniczych, takich gigantów jak Boeing i Airbus.


 

laur 2


W PONIŻSZYM LINKU ZNAJDUJE SIĘ M.IN. FOTORELACJA Z GALI

https://warmia.mazury.pl/rozwoj-regionu/aktualnosci/8411-wizjonerstwo-i-odwaga-w-realizacji-marzen


Źródło: Regionalny Portal Informacyjny Wrota Warmii i Mazur