Fotopułapkę przekazał przedstawicielom Społecznej Straży Rybackiej, na czele z komendantem Jackiem Czychewiczem, Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski (Fot. www.powiat-ilawski.pl (M. Rogatty)


Społeczna Straż Rybacka działająca na terenie powiatu iławskiego w kwietniu otrzymała od Starostwa Powiatowego w Iławie nową fotopułapkę, która pozwoli jeszcze skuteczniej walczyć z kłusownictwem na wodach regionu.Przekazanie sprzętu strażnikom z komendantem Jackiem Czychewiczem na czele, odbyło się w starostwie, a uczestniczyli w nim przedstawiciele Powiatu Iławskiego: Starosta Bartosz Bielawski, członek zarządu Marian Golder oraz dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie Mateusz Szauer.

Jak podkreślał podczas spotkania Starosta Bartosz Bielawski: – Samorząd powiatowy regularnie wspiera Społeczną Straż Rybacką doceniając jej służbę. W styczniu ubiegłego roku strażnikom została przekazana już druga nowa łódź o wartości ponad 40 tys. zł, oprócz tego wcześniej powiat sfinansował również noktowizor, lornetki oraz odzież ochronną. Oby ta nowoczesna fotopułapka pomogła w walce z kłusownictwem i  nielegalnym połowem ryb na wodach naszego powiatu.     

Społeczna Straż Rybacka zajmuje się czynnościami kontrolno – prewencyjnymi w zakresie przestrzegania ustawy o rybactwie śródlądowym i przepisów wydanych na jej podstawie. Terenem działania straży są wody śródlądowe położone na terenie powiatu iławskiego. Strażnicy przede wszystkim kontrolują wędkarzy i pilnują jezior przed kłusownictwem. Oprócz tego dbają także o czystość i porządek nad wodami. Co najważniejsze robią to społecznie, poświęcając swój czas i środki.

Jak mówi komendant Jacek Czychewicz: W imieniu całej Społecznej Straży Rybackiej chcielibyśmy serdecznie podziękować Starostwu Powiatowemu w Iławie, a w szczególności panu staroście Bartoszowi Bielawskiemu za przekazany sprzęt. Cieszę się, że samorządowcy powiatu iławskiego widzą dobre efekty naszej pracy i wspierają nas, pomagając w zakupie niezbędnych urządzeń.

Fotopułapka z modułem GSM i funkcją lokalizacji w przypadku kradzieży, pozwala na całodobowy monitoring miejsc najbardziej zagrożonych kłusownictwem, przesyłanie oraz archiwizację zdjęć i filmów z monitoringu. Z takim wyposażeniem strażnicy skuteczniej wytropią kłusowników. Fotopułapka pracuje w trybie dziennym oraz nocnym, co pozwala rejestrować obraz niezależnie od ilości dostępnego światła. Co ważne, dzięki szyfrowaniu, dane zapisane na karcie nie są dostępne osobom postronnym, nawet w przypadku kradzieży urządzenia. Dostęp do  danych ma tylko osoba upoważniona, znająca hasło do odszyfrowania zapisu z karty pamięci.

– To jedna z najlepszych fotopułapek dostępnych na rynku. Zakupione urządzenie pomoże lepiej monitorować miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do nielegalnego połowu ryb czy też zanieczyszczania wody  – podkreśla Mateusz Szauer, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie.


Lodz

Od stycznia ubiegłego roku strażnicy mają do dyspozycji także nową łódź

Fot. Arch.