Grupa wolontariuszy z Powiatu Iławskiego w towarzystwie Marszałka Gustawa Marka Brzezina oraz Starosty Bartosza Bielawskiego

Grupa Nieformalna Wolontariuszy z Powiatu Iławskiego została zaproszona przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina  na uroczystą Galę Wolontariatu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w związku z nominacją do konkursu regionalnego pt. Barwy Wolontariatu”.  7-osobowa ekipa reprezentowała podczas Gali grupę wolontariuszy z powiatu iławskiego. Obecny był także Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski. Wniosek do udziału w tym konkursie złożyło Starostwo Powiatowe w Iławie, dziękując tym samym za nieocenioną wręcz pomoc obywatelom Ukrainy, którzy mieszkają w ośrodku prowadzonym przez Samorząd Powiatu Iławskiego. Konkurs zorganizowany został przez  Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu i była to XXII edycja. Wszystkim nominowanym GRATULUJEMY!

2

7-osobowa reprezentacja Grupy Nieformalnej Wolontariuszy Powiatu Iławskiego (Marcin Bednarczyk, Bartosz Bielak, Malwina Albowicz, Ewa Jackowska, Anna Wnuk, w drugim rzędzie Marta Szuflitowska i Jowita Muszyńska)  podczas Gali w Olsztynie

Grupę Nieformalną Wolontariuszy z Powiatu Iławskiego tworzą:

Anna Murdzek, Dagmara Muszyńska, Agnieszka Mackiewicz, Marzena Furmanek, Bartosz Bielak, Iwona Lewandowska, Jolanta Gancarz, Marta Szuflitowska, Jowita Muszyńska, Marcin Bednarczyk (NIEFORMALNY LIDER GRUPY), Ewa Jackowska, Michał Młotek, Cezary Pawłowski, Monika Banacka, Monika Tomaszewska, Malwina Albowicz, Przemek Ulatowski, Anna Wnuk, Łucja Szuflitowska, Dominik Szuflitowski.

Grupa wolontariuszy z Powiatu Iławskiego od początku wojny w Ukrainie, tj. od lutego 2022 r. aktywnie, skutecznie, z ogromną otwartością i empatią pomaga uchodźcom, którzy zamieszkują m.in. ośrodek administrowany i prowadzony przez Starostwo Powiatowe w Iławie. Aktualnie w ośrodku mieszka grupa około 100 uchodźców z Ukrainy To głównie kobiety, dzieci, w tym także osoby chore i potrzebujące wsparcia medycznego i psychologicznego, ale też logistycznego. Wolontariusze są do dyspozycji uchodźców niezmiennie od lutego 2022 r. Niosą pomoc całą dobę, rozwiązują bieżące problemy, pomagają Ukraińcom znaleźć pracę, uzyskać pomoc medyczną, rozwiązywać wiele innych bieżących problemów związanych z życiem codziennym. Stworzyły się z tej pomocy autentyczne, prywatne więzi, przyjaźnie, które trwają i rozkwitają.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy wolontariusze z Powiatu Iławskiego zorganizowali w ośrodku Święta Wielkanocne – wolontariusze wspólnie z mieszkańcami ośrodka przygotowywali posiłki, pomagali w zakupach i dekorowaniu sali, w czerwcu z myślą o najmłodszych wolontariusze zorganizowali Piknik z okazji Dnia Dziecka, zadbali o atrakcje dla dzieci, konkursy, ale też upominki, słodkości. W październiku natomiast odbyła się zabawa Halloween, gdzie wszyscy wymienieni wolontariusze zaangażowani byli w przygotowywanie sali, strojów halloweenowych, konkursów i zabaw podczas imprezy. Ale to jedynie ułamek tego, co się dzieje każdego niemal dnia.

Mieszkańcy ośrodka mogą liczyć na wolontariuszy, są oni obecni w życiu uchodźców, jeśli jest potrzeba, to bez względu na okoliczności, porę dnia lub nocy. Wolontariat to nie tylko realna pomoc, działanie ale też po prostu bycie, wspólny posiłek, kawa, rozmowa o dzieciach i planach na przyszłość i o tym co się aktualnie dzieje za wschodnią granicą. To jest nieraz wysłuchanie bardzo dramatycznych historii wojennych, o utracie kogoś bardzo bliskiego, ojca, syna lub dziecka. To także wspólne wyjście na koncert poświęcony bohaterstwu ukraińskich żołnierzy. To właśnie dzięki empatii i prawdziwemu zainteresowaniu tymi historiami ludzkimi, wolontariat jest najpiękniejszą i prawdziwą formą pomocy. Nieformalna Grupa Wolontariuszy z Powiatu Iławskiego zasługuje na uwagę, ogromne słowa uznania i na pokazanie światu, jak można cudownie pomagać, nie oczekując niczego w zamian i po prostu dawać siebie innym. Serdecznie gratulujemy nominacji i życzymy wszystkiego najlepszego!

34

5

6

www.powiat-ilawski.pl (Fot. Archiwum prywatne wolontariuszy)