W czwartek 22 września odbędzie się w Iławie kolejna konferencja dla osób zainteresowanych podjęciem pracy w branży IT. Po tym, jak w styczniu udowodniono, że powiat iławski to doskonałe miejsce dla pracy zdalnej dla branży IT, zapotrzebowanie na programistów cały czas rośnie a bezrobocie w całej branży praktycznie nie istnieje, teraz organizatorzy wydarzenia pójdą o krok dalej – pokażą na konkretnych przykładach, w jaki sposób wejść do IT bez konieczności wyjazdu do dużych miast. Udowodnią też, że programowanie to nie jedyna droga, aby zaistnieć w branży.Konferencja „Jak zacząć pracę w branży IT?” odbędzie się w czwartek 22 września w Iławie. Gośćmi wydarzenia, które będzie transmitowane na żywo w Internecie, będą przedsiębiorcy, osoby zajmujące się na co dzień rekrutacją i budowaniem marki osobistej w IT, trenerzy programowania, samorządowcy i osoby związane z edukacją. Na sali pojawią się też świeżo upieczeni programiści – uczestnicy projektu „Kadry nowoczesnej gospodarki”, którzy ukończyli złożone i intensywne szkolenia z programowania w języku Java i są gotowi do podjęcia pracy w branży IT. Organizatorami konferencji są samorząd powiatu iławskiego, w tym Powiatowy Urząd Pracy w Iławie i Inkubator Technologiczny w Iławie.

Podczas konferencji organizatorzy wspólnie z ekspertami podpowiedzą mieszkańcom powiatu iławskiego, jak rozpocząć swoją przygodę z IT i jak znaleźć pracę w branży, bez konieczności wyjazdu do dużych miast. W Iławie będzie można zobaczyć między innymi Karolinę Kołosowską, związaną na co dzień z portalem rekrutacyjnym justjoinit.pl https://justjoin.it/ (Start dla juniora. Gdzie warto szukać pracy w IT?) oraz Doris Maklewską, trenerkę LinkedIn która projektowała w przeszłości strategie rekrutacji dla Microsoft i Whirlpool (LinkedIn w praktyce. Najczęstsze błędy, których należy unikać).

Wśród prelegentów znaleźli się również Agnieszka Pietrowicz z Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku (Własny pomysł na start-up. Jak rozkręcić dobry biznes w IT?), Rafał Rybnik z Fundacji Cadmus (Zrozum zanim usiądziesz do kodu. Krótko o analizie biznesowej projektów IT) i Daniel Maczurek z testuj.pl (Praca w IT to nie tylko programowanie).

Konferencję zamkną wystąpienia Damiana Wojtczaka, iOS Developera, który od niedawna prowadzi swoją firmę z Inkubatora Technologicznego (Z Londynu do Iławy. Dlaczego wybrałem Warmię i Mazury na miejsce pracy zdalnej?), Danuty Turkowskiej, uczestniczki projektu „Kadry nowoczesnej gospodarki”, która porzuciła dotychczasową pracę na rzecz branży IT (Przebranżowienie na IT. W jaki sposób zaczęłam pracę jako programistka?) oraz Agaty Steiner-Dembińskiej, która opowie o zachętach dla nowo powstających firm IT (Dlaczego wspieramy tworzenie nowych firm IT w powiecie iławskim?).

Konferencja zbiega się w czasie z ukończeniem przez uczestników projektu „Kadry nowoczesnej gospodarki” szkoleń z programowania w języku Java. Od czerwca tego roku grupa 36 osób z powiatu iławskiego poznawała pod okiem trenerów i ekspertów TestArmy Group z Wrocławia tajniki programowania i pracy w branży IT. Uczestnicy projektu zakończyli szkolenia egzaminem i uzyskaniem certyfikatów potwierdzających nabycie kompetencji umożliwiających pracę na stanowisku Junior Java Developera.

Konferencja, którą organizujemy, będzie więc też okazją dla firm z branży IT, które poszukują do swoich zespołów młodszych programistów, do nawiązania nowych kontaktów i relacji – mówi Michał Młotek, koordynator „Kadr nowoczesnej gospodarki”. – Po zakończeniu konferencji przedstawiciele firm będą mieli szansę, by porozmawiać z uczestnikami projektu i zaprosić ich do współpracy – dodaje.

Konferencja „Jak zacząć pracę w branży IT?” będzie transmitowana na żywo w Internecie na fan-page’u Inkubatora Technologicznego w Iławie pod adresem:

facebook.com/inkubatortechnologicznyilawa.

Początek transmisji przewidziano na godzinę 17:00.

Podobna konferencja odbyła się w Iławie już 27 stycznia. Wtedy, w związku z rozpoczęciem realizacji projektu „Kadry nowoczesnej gospodarki”, omawiano perspektywy rozwoju branży IT w powiecie iławskim. Konferencja transmitowana była na żywo w Internecie, a jej zapis cały czas można obejrzeć pod adresem https://fb.watch/fuKNzimrSh/. Do tej chwili obejrzało ją już ponad 7 tysięcy osób, a – jak pokazują statystyki – są to nie tylko mieszkańcy powiatu iławskiego, ale też osoby zainteresowane rozwojem zawodowym z całego kraju i zapewne także pracodawcy, którzy dzięki temu zwrócili uwagę na powiat iławski i klimat sprzyjający branży IT. Relacja z konferencji dostępna jest także na stronie www.inkubator.ilawa.pl.

Czym jest projekt „Kadry nowoczesnej gospodarki”?

„Kadry nowoczesnej gospodarki” to pilotażowe działanie, które ma umożliwić grupie mieszkańców powiatu iławskiego zdobycie w krótkim czasie nowych kwalifikacji i umiejętności zawodowych istotnych dla rozwoju lokalnego rynku pracy. W tym roku grupa mieszkańców powiatu wzięła udział w intensywnej 3-miesięcznej nauce programowania w języku Java. Szkolenie zakończyło się egzaminem, uzyskaniem oceny, rekomendacji i certyfikatu, który umożliwi wykonywanie pracy na stanowisku młodszego programisty, czyli junior developera. Szkolenie prowadzili oświadczeni eksperci i trenerzy z TestArmy Group z Wrocławia.

Uczestnicy projektu, poza możliwością odbycia intensywnego szkolenia, otrzymali także stypendia a do osób, które podejmą teraz pracę w IT trafią dodatkowo „bony na szybki start”, czyli dodatkowe 10 tys. zł na otwarcie własnej firmy, opłacenie wynajmu mieszkania, przedszkola lub kolejnych szkoleń. Warunkiem otrzymania tych środków jest rezydencja podatkowa, czyli opłacanie podatków na terenie powiatu iławskiego.

Realizację projektu koordynuje Inkubator Technologiczny w Iławie, który jest częścią urzędu pracy. Koordynatorem projektu jest Michał Młotek. Pytania dotyczące „Kadr nowoczesnej gospodarki” kierować można na e-mail kontakt@inkubator.ilawa.pl. Można też zgłosić się bezpośrednio do pracowników inkubatora, który mieści się w Iławie przy ul. Andersa 12.

Projekt pilotażowy „Kadry nowoczesnej gospodarki” Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie został dofinansowany z rezerwy Funduszu Pracy w ramach projektu „Nowe spojrzenie – nowe możliwości”. Wartość projektu wynosi 861 tys. zł. Urząd pracy pozyskał na jego realizację 856 tys. zł.


KONFERENCJA 2


konferencja 3