Lekarki z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Katedry i Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Droga Płciową i Immunologii Klinicznej, które badały w sobotę pacjentów z Powiatu Iławskiego podczas Białej Soboty poświęconej profilaktyce czerniaka

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się akcja pod nazwą „Biała Sobota” w Powiecie Iławskim  zorganizowana przez samorząd Powiatu Iławskiego w sobotę 20 sierpnia 2022 r. w Iławie. Około 250 osób skorzystało z bezpłatnych badań profilaktycznych skóry zapobiegających nowotworom.

Organizatorem i koordynatorem „Białej Soboty” był Zarząd  Powiatu Iławskiego we współpracy z  Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim – Katedrą i Kliniką Dermatologii, Chorób Przenoszonych Droga Płciową i Immunologii Klinicznej.  Akcja odbywała się w godzinach 10:00-14:00 w Poradni Specjalistycznej Szpitala Powiatowego im. Wł. Biegańskiego w Iławie. Nie była konieczna rejestracja. Zainteresowanie badaniami przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów, w związku z czym Starosta  Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski już podjął działania, by akcję powtórzyć w najbliższym czasie.

Prof. Agnieszka Owczarczyk – Saczonek z Katedry i Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową UWM w Olsztynie wraz z zespołem pięciu lekarek  przeprowadziły nieodpłatne badania profilaktyczne w zakresie zapobiegania nowotworom skóry.  Pacjenci byli zadowoleni z jakości przeprowadzonych badań oraz ich sprawnej organizacji. Przychodziły całe rodziny, osoby starsze, dzieci  oraz młodzież. Jak zaznaczyła pani profesor, Powiat Iławski okazał się wyjątkowy na tle innych miast województwa. W Olsztynie przy okazji organizacji Białych Sobót przychodzi około stu pacjentów. Powiat Iławski jest zatem niekwestionowanym liderem.

Lekarki, które badały w sobotę pacjentów z Powiatu Iławskiego:

• Dr hab. n. med. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek, prof. UWM – Kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej, Wydziału Lekarskiego, Collegium Medicum UWM, lekarz specjalista dermatolog, wenerolog;
  • Anna Surus-Hyla – lekarz specjalista onkologii klinicznej
  • Beata Wańczyk-Dręczewska – lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z dermatologii i wenerologii
  • Joanna Chojnacka-Purpurowicz- lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z dermatologii i wenerologii
  • Anna Płaszczyńska – lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z dermatologii i wenerologii