Port Śródlądowy w Iławie wraz z Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej, który przypomnijmy należy do jednostek Samorządu Powiatu Iławskiego, tętni wakacyjno-żeglarskim życiem. Przygotowania do sezonu trwały od wczesnej wiosny. Przy portowych pomostach zostały zamontowane Y- bomy, które podnoszą bezpieczeństwo ale także ułatwiają cumującym jednostkom dobijanie do pomostów. To znacząca inwestycja sfinansowana z budżetu Powiatu Iławskiego. Port zaprasza już dziś na sztandarowe wydarzenie sezonu, czyli „Szanty w Porcie Iława”, które odbędzie się 29 lipca (piątek), o godzinie 19.00.Już od wczesnej wiosny trwały prace przygotowawcze do sezonu letniego w Porcie Iława, które jest także Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej. Do dyspozycji gości i klientów w sezonie oddajemy wszystko co jest niezbędne do żeglarskiego funkcjonowania. Port Śródlądowy stał się ważnym miejscem w zachodniej części Warmii i Mazur, a turyści często rozpoczynają swój pobyt i żeglarską przygodę nad Jeziorakiem właśnie od naszego portu.

Wzrost zainteresowania żeglarstwem jest widoczny również na wodach najdłuższego w Polsce jeziora. Jeziorak przyciąga pasjonatów żeglarstwa oraz tych, którzy chcą wypocząć korzystając z naturalnych walorów powiatu iławskiego. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom żeglarzy w tym roku zostały zamontowane przy portowych pomostach Y- bomy, które uzupełniły infrastrukturę już istniejącą. Ta znacząca inwestycja sfinansowana z budżetu powiatu iławskiego bezwzględnie podnosi bezpieczeństwo ale także ułatwia cumującym jednostkom dobijanie do pomostów. Jak co roku Port Iława jest miejscem skupiającym służby odpowiadające za bezpieczeństwo na wodach Jezioraka. Stacjonują u nas łodzie policji, straży pożarnej oraz karetki wodnej, której załoga pełni dyżury całodobowe niosąc pomoc potrzebującym.

Przed sezonem zostało wykonanych wiele prac porządkowych takich jak mycie i odpajęczenie budynków oraz odnowienie portowej infrastruktury (ławki, pomosty). Na bieżąco wykonywane są usługi szkutnicze. Wszystko to dla utrzymania i ciągłego poprawiania standardów, które przyciągają klientów do Portu. Jak się okazuje Port Iława odwiedzają nie tylko „zewnętrzni” goście ale także uczniowie lokalnych szkół oraz przedszkoli. Praktyczne zajęcia prowadzone przez obsługę Portu pozwalają poznać historię samego  miejsca ale również zdobyć wiedzę związaną z zachowaniem nad wodą. Ścisła współpraca z iławskim WOPR-em to podstawa do uniknięcia niebezpiecznych zdarzeń dla młodych ludzi.

W ramach interesujących spotkań dla żeglarzy jeszcze przed sezonem zorganizowaliśmy cieszące się dużym zainteresowaniem bezpłatne szkolenie z zakresu „Żagle: materiały i pomiary” – zapraszając na nie specjalistów, którzy przekazali fachową wiedzę dotyczącą ożaglowania jachtowego.

Ważnym elementem funkcjonowania Portu jest życie kulturalne. Zorganizowany w marcu dzień św. Patryka rozpoczął cykl spotkań i koncertów szantowych oraz otwartej sceny dla występów osób śpiewających piosenki żeglarskie i turystyczne. 24 czerwca na portowym dziedzińcu podczas występu Wodnego Duetu Szantowego z Olsztyna powitano wakacje.

Sztandarowym wydarzeniem sezonu są „Szanty w Porcie Iława”. 29 lipca o godzinie 19.00 odbędzie się koncert prawdziwych gwiazd muzyki szantowej. Wystąpi zespół The Nierobbers, który w tym roku podbił podczas tournée Stany Zjednoczone oraz formacja Wodny Patrol – ulubieńcy portowej publiczności. W tym dniu nie zabraknie także zabaw dla dzieci oraz atrakcji  dla dorosłych. Wszystkie atrakcje są bezpłatne. Liczymy na przybycie nie tylko fanów muzyki żeglarskiej ale także miłośników smacznej ryby serwowanej w portowej restauracji Pod Żaglami.

Goście odwiedzający Port Iława mogą skorzystać z fachowej wiedzy pracowników obsługujących Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej. Znajdą tu Państwo liczne wydawnictwa takie jak: mapy, przewodniki, informatory oraz foldery związane z Jeziorakiem. Klienci informacji mogą również skorzystać z bezpłatnych informatorów związanych z wypożyczalniami sprzętu wodnego oraz bazą noclegową okolic Jezioraka. Można też zobaczyć makietę jednej z pochylni Kanału Elbląskiego – Oleśnicę. W portowym kiosku dostępne są gadżety żeglarskie, torby, koszulki etc.

Serdecznie zapraszamy do Portu Iława miejsca, które cieszy się dużą popularnością nie tylko ze względu na swoje położenie i proponowaną ofertę ale także niepowtarzalny klimat i atmosferę w nim panującą.

Autor: Marcin Woźniak, Port Śródlądowy w Iławie


Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom żeglarzy w tym roku zostały zamontowane przy portowych pomostach Y- bomy, które uzupełniły infrastrukturę już istniejącą

y-bomy 1


Jak co roku Port Iława jest miejscem skupiającym służby odpowiadające za bezpieczeństwo na wodach Jezioraka. Stacjonują u nas łodzie policji, straży pożarnej oraz karetki wodnej, której załoga pełni dyżury całodobowe niosąc pomoc potrzebującym

port 4


Dzieci i młodzież szkoli się w Porcie Śródlądowym w Iławie

port 2port 3


Takie piękne  widoki w Porcie Śródlądowym w Iławie to codzienność

port 6 


Sztandarowa impreza „Szanty w Porcie Iława” już 29 lipca 2022 r. Zapraszamy!

port szanty


Źródło: Port Śródlądowy w Iławie