Festyn Edukacyjny „Bezpieczny Powiat”, zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Iławie, w niedzielę 5 czerwca wrócił na mapę wydarzeń powiatowych z przytupem. Dopisała pogoda, ale najważniejsi byli uczestnicy, którzy przybyli tłumnie i do ostatnich minut korzystali ze wszystkich dostępnych atrakcji. Wszystkim dziękujemy.Uczestników festynu przywitała Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz  gospodarz imprezy wicestarosta Powiatu Iławskiego, Marek Polański.

Każde stoisko dostępne niosło ze sobą nie tylko zabawę, ale także szeroką wiedzę na temat bezpieczeństwa, gdyż taka była idea organizacji tegoż festynu. Stoiska lokalnych służb mundurowych (Policja, Straż Pożarna, Służba Więzienna, Nadleśnictwo Iława)  i  ratowniczych  (WOPR Iława, PCK Iława) były arcyciekawe, przyciągały uwagę najmłodszych, ale też dorosłych gości festynu. Bezcenne okazało się wejście do radiowozu, założenie kajdanek lub obsługa pompy w wozie strażackim. Najmłodsi uczyli się udzielania pierwszej pomocy (PCK) i tego, jak zachowywać się na wodzie kiedy ktoś tonie (WOPR). Można było spotkać się dosłownie oko w oko z najprawdziwszym wilkiem, za sprawą wystawy pt. O wilku mowa, która przygotowało Nadleśnictwo Iława. Wszystkim służbom bardzo dziękujemy.

Tradycyjnie podczas festynu nie zabrakło Strefy Bezpieczeństwa Jeżdżę Bezpiecznie, którą prowadził Daniel Filipczak, który od kilkunastu lat zajmuje się szkoleniami bezpiecznej jazdy samochodem, jest instruktorem techniki jazdy kat. B, nauki jazdy kat. B i trenerem jazdy defensywnej. Goście bardzo chętnie korzystali z symulatora dachowania, symulatora decyzyjnego czasu reakcji z modułem symulatora drogi hamowania (urządzenie to jest integralne z symulatorem dachowania). Bardzo edukacyjny charakter miało także urządzenie zwane symulatorem zderzeń – uświadamiało korzystającym, jak mocne szarpnięcie następuje w aucie, w momencie gwałtownego hamowania, nawet przy bardzo niewielkiej prędkości np. 10-12 km/h.

Każde stoisko miało przygotowane konkursy dla najmłodszych dotyczące bezpieczeństwa. Dzieci otrzymywały w nagrodę drobne upominki, ale to nie był koniec atrakcji. Kiedy już przeszły wszystkie stoiska, otrzymywały kolejne upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Iławie. Stoisko tuż przy wejściu urzędu obsługiwał Wydział Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Iławie.

Niespodzianką tegorocznego festynu był pokaz sztuki walki zaprezentowany przez Iławski Klub Kyokushin Karate, który przyciągnął uwagę publiczności i pokazał zebranym, jak można spędzać wolny czas lub zorganizować go swoim pociechom. Ogromne podziękowania dla klubu ze strony Organizatora festynu.

Słowa podziękowania za udział w imprezie kierujemy także do Grupy Rajdowej LRacing, która uczyniła dużą frajdę swoją obecnością. Była to kolejna nowość podczas festynu. Grupa zaprezentowała swoje auta rajdowe, a były to: Polski Fiat 126p Citroën C2 vts Honda CIVIC 1.3 VTEC oraz Franek z Magic old Cars Lubawa. Stoisko przyciągnęło wielu małych i tych większych pasjonatów motorsportu. Rozmowom i spotkaniom nie było końca.

Obleganą atrakcją podczas festynu była Rowerowa Akademia, czyli mobilne miasteczko drogowe, gdzie najmłodsi pokonywali przeszkody na rowerach, zapoznawali się ze znakami drogowymi w towarzystwie doświadczonego instruktora. Dla wszystkich gości do dyspozycji była pyszna grochówka (firma Smakosz), wata cukrowa i popcorn – to już tradycyjnie dzieło  zaprzyjaźnionego z samorządem powiatu, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Iławie. Strefę dla najmłodszych w postaci dmuchanego zamku przygotował NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. O oprawę muzyczną, sekcję malowania twarzy oraz pomoc przy grochówce zadbali uczniowie Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie.

 

3

PCK

 

4

wilk

9

karete

 

 

 

7

symulator

psp

zkwoprzjezdzalnia


Specjalne podziękowania wszystkim osobom, które w niedzielę 5 czerwca przygotowały dla uczestników festynu moc atrakcji.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Iławie:

Iwona Brejdakowska,

Anna Lewicka,

Magdalena Stopkowska,

Jarosław Szramka.


PSP Iława (Straż Pożarna):

starszy aspirant Nadolski Piotr

starszy ogniomistrz Mirosław Błażejewski

starszy ogniomistrz Tarka Łukasz

starszy ogniomistrz Tylka Sebastian

starszy ogniomistrz Gruszecki Damian

ogniomistrz Rolka Krzysztof

starszy strażak Przygoda Łukasz Dodatkowo

ogniomistrz Szauer Paweł

starszy strażak Adamek Daniel.


Nadleśnictwo Iława:

Kinga Sulej,

Monik Bochenek,

 Agnieszka Chodara,

 Marcin Barć,

 Janusz Śliżewski.


Służba Więzienna Iława:

St. szer. Jagoda Sławińska,

 Mł. chor. Michał Zabłotny,

  Plut . Leszek Kalinowski,

 Kpr. Andrzej Mańkowski.


NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa:

Mariusz Licznerski,

 Edward Jasik.


KPP Iława (Policja):

Asp. szt. Anna Grzelka,

 Asp. Edyta Szydłowska,

Sierż. szt. Daniel Szul.


WOPR Iława:

Olga Warmińska,

 Julia Rychlik,

 Maciej Nierzwicki.


PCK Iława:

Irena Igielska,

Magdalena Maruszak,

 Oskar Łukaszewski,

 Marcel Magalski,

 Aleks Polus,

 Michał Czapliński.


Zespół Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie:

Daria Wiśniewska

Aniela Kwiecińska

Weronika Kukiełka

Oliwia Ewertowska.

Michał Gołębiowski

Jakub Dolecki

Wiktor Wiśniewski

Oliwier Mackiewicz.


Grupa Rajdowa LRacing

oraz

Iławski Klub Kyokushin Karate


FOTORELACJA Z III FESTYNU EDUKACYJNEGO „BEZPIECZNY POWIAT”, IŁAWA 5 CZERWCA 2022 r.:

 

www.powiat-ilawski.pl (Fot. M. Rogatty)