Najlepsi zawodnicy uhonorowani Pucharem im. Stanisława Piaska. Od lewej: Klaudia  Żelazowska, Leonarda Pawłowska, Dariusz Mądro, Karolina Skirel, Arkadiusz Szewczyk, Grzegorz Sikorski


Od czwartku do niedzieli (23-26 czerwca) na torze wioślarskim w Iławie rozegrano XX Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski w Kajakarstwie Płaskodennym Osób Niewidomych i Słabowidzących. To wyjątkowe wydarzenie sportowe gości w Iławie od 2001, choć w międzyczasie mistrzostwa przenoszono do innych miejscowości, do Iławy powróciły w 2016 r. Organizatorem mistrzostw był Iławski Klub Sportowy „Morena”. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Iławskiego.Wyniki:

K2 500 m kobiet

Po złoto popłynęły Klaudia Żelazowska i Małgorzata Meier pokonując Bożenę Wiechowską oraz Agnieszka Pokojską, które skończyły bieg na drugim miejscu. Brąz przepadł Magdalenie Palamar i Karolinie Skirel. Całe podium zdominowałby rywalki z tego samego klubu – IKS „Morena”.

K2 1 000 m kobiet

Powyższy układ medalowy pozostał bez zmian.

K2 500 m mężczyzn

Dariusz Mądro i Krzysztof Paszyna z klubu „Podkarpacie” Przemyśl zwyciężyli z przewagą prawie 22 sekundy nad rywalami z IKS „Moren” panami Tomasz Marciniak i Marcin Binkuś. Najniższe miejsce na podium zajęła osada również Iławskiej Morenie Rafał Chaberski i Grzegorz Meier.

K2 1 000 m mężczyzn

Analogicznie jak u Pań taki sam skład na podium ułożył się wśród osad męskich.

K2 500 mikst

Była to najbardziej zacięta rywalizacja i liczyły się setne sekundy. Pierwsi linię mety przekroczyli Marcin Binkuś oraz Karolina Skirel, tuż za nimi gwizdek usłyszeli Klaudia Żelazowska oraz Tomasz Marciniak. Podium dopełniła załoga: Agnieszka Pokojska i Rafał Chaberski. Wszystkie składy pochodziły z klubu IKS „Morena”. W wyścigach uczestniczył również osady mieszane z różnych klubów na zasadach poza konkursowych. Umożliwia to regulamin Mistrzostw. Co powoduje chęć większej rywalizacji wśród kajakarzy. Znakomicie spisała się osada mieszana Dariusz Mądro oraz Magdalena Palamar, którzy zostali uhonorowani dodatkowymi nagrodami.

W klasyfikacji drużynowej bezapelacyjne zwycięstwo odniosła Iławska „Morena”.

Wręczono również dodatkowe puchary dla najlepszych zawodników zawodów – Puchar im. Stanisława Piaska otrzymali Dariusz Mądro oraz Karolina Skirel. Gospodarzem imprezy był Ośrodek TVP w Sarnówku, który gościł wszystkich uczestników zawodów. Podczas naszego pobytu kanał TVP Info realizował program Pogoda w Twoim Mieście, organizatorzy oraz zawodnicy zostali poproszeni o krótki wywiad i demonstracje pływania kajakami. Po zakończonych zawodach odbyła się impreza z ogniskiem w tle i tradycyjnie pieczonymi kiełbaskami przy akompaniamencie gitar. Świeże powietrze i wspaniała aura na powietrzu sprawiła, że zabawa przy skocznej muzyce trwała do późnych godzin nocnych.

Patronat Honorowy nad imprezą objął Starosta Powiatu Iławskiego. Każdy uczestnik imprezy otrzymał pamiątkowe koszuli z nazwą imprezy.Zwycięzcy zostali uhonorowali medalami i statuetkami ponadto upominki przekazało Starostwo Powiatowe w Iławie, Urząd Miasta Iława, Urząd Gminy Iława oraz firma Sport a-z.

Profesjonalny sprzęt kajakarski jak i zaplecze socjalne zapewniła Przystań „Omega” to z niej wyruszały wszystkie ekipy z asystą sędziów zmiany Ewą Zakrzewską oraz Elizą Szewczyk. Z miejsca zakwaterowania do przystani był zorganizowany przejazd autokarem tak by każdy mógł być na czas według harmonogramu. Nad bezpieczeństwem i przebiegiem całej imprezy czuwali ratownicy WOPR z łodzią asekuracyjną , na której władze jako sędzia startu sprawowała niezmiennie od lat Leonarda Pawłowska. Obowiązkowy , każdy zawodnik musiał mieć na sobie kamizelkę ratunkową, na którą była założona koszulka z numerem startowym. Dodatkowo dla usprawnienia, każdy zawodnik otrzymał czapeczkę z przypisanym odpowiednim kolorem do toru, na którym startował.

Sędzią głównym był Grzegorz Sikorski, sędziami mety byli Arkadiusz Szewczyk i Marek Rudnicki. Usytuowani  na 500 m oraz 1 000 m wraz z łodzią „Margre”. W czasie odbywania ostatniego odcinka trasy kajakarskiej zostały nagrywane filmiki by uniknąć pomyłek i ku upamiętnieniu sportowych rywalizacji.

Koordynatorem zawodów była Klaudia Żelazowska, która przejęła „wiosło” po ś.p. Stanisławie Piasku.

Pogoda była wspaniała choć pamiętać trzeba było o odpowiedniej ochronie przed słońcem i nawodnieniu organizmu w tak upalne dni podczas trwania rywalizacji na wodzie.


FOTORELACJA Z XX  INDYWIDUALNYCH  I  DRUŻYNOWYCH  MISTRZOSTW  POLSKI  W  KAJAKARSTWIE  PŁASKODENNYM OSÓB NIEWIDOMYCH  I  SŁABOWIDZĄCYCH:

 


Fot. IKS „Morena”