Wspólna praca polsko-ukraińska sprawdza się m.in. dzięki tym osobom. Na zdjęciu: Anna Wnuk ze Starostwa Powiatowego w Iławie, Marcin Bednarczyk, przedstawiciel wolontariuszy oraz Ivan Chornii, Ukrainiec, pracownik ośrodka (Fot. M. Rogatty)


W niedzielę 24 kwietnia grekokatolicy obchodzili Wielkanoc, nazywaną Paschą Chrystusową. Uroczystość w związku z tym świętem odbyła się także w placówce powiatowej, w której mieszkają uchodźcy z Ukrainy. Nie zabrakło modlitwy, pysznych potraw, ale był też czas na chwile wzruszenia, radości i śmiechu.Aktualnie w siedzibie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Iławie mieszka grupa około 100 uchodźców z Ukrainy, głównie kobiet, dzieci oraz młodzieży. Wspierani są każdego dnia przez pracowników Starostwa Powiatowego w Iławie oraz przez prężną i wspaniałą grupę wolontariuszy, którzy właściwie żyją życiem uchodźców i są do dyspozycji w każdej chwili. Dzięki tym wszystkim osobom w ośrodku panuje przyjazna, domowa atmosfera.

A wolontariuszami są: Anna Murdzek, Dagmara Muszyńska, Agnieszka Mackiewicz, Marzena Furmanek, Bartek Bielak, Iwona Lewandowska, Jolanta Gancarz, Marta Szuflitowska,  Jowita Muszyńska, Marcin Bednarczyk, Ewa Jackowska, radna Rady Miejskiej w Iławie, Cezary Pawłowski,  Monika Banacka, Monika Tomaszewska, Malwina Albowicz, Przemek Ulatowski.

– Ogromnie się cieszymy, że w tym strasznym czasie możemy stworzyć Państwu choć namiastkę normalności – mówił Bartosz Bielawski, Starosta Powiatu Iławskiego, który jest gospodarzem obiektu. – Życzę wszystkim Państwu zdrowia i wytrwałości.

Starosta podziękował wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób pomagają i wspierają Ukraińców, przekazał słowa uznania dla ich poświecenia.

Ksiądz Proboszcz Parafii Greckokatolickiej p.w. św. Jana Apostoła w Iławie, Jarosław Gościński  pomodlił się wspólnie z uchodźcami, mówił o tym, aby nie tracili wiary, tylko ją umacniali w tym najtrudniejszym dla Ukrainy czasie i byli pełni nadziei na przyszłość. Potem goście odśpiewali a cappella znaną im pieśń ukraińską i był to jeden z najbardziej wzruszających momentów spotkania, trudno było powstrzymać łzy, gdyż czuło się jak bardzo Ci ludzie tęsknią za swoją ojczyzną. Potem wszyscy goście uroczystości smakowali potrawy przygotowane przez mieszkańców ośrodka, m.in. słynne ciasto pascha. Były długie rozmowy, a na koniec spotkania nawet tańce.


Grupa

2

10modlitwa36478


www.powiat-ilawski.pl (M. Rogatty)


wolontariat 1wolontariat 2wolontariat 3wolontarioat 4

FOT. ARCHIWUM WOLONTARIUSZY