W środę 20 kwietnia w Parafii Greckokatolickiej p.w. św. Jana Apostoła w Iławie odbyła się uroczystość przekazania karetki sanitarnej na potrzeby walczących w wojnie Ukraińców. To dar od Powiatowego Szpitala im. Wł. Biegańskiego w Iławie. Została ona poświęcona przez Biskupa Diecezji Olsztyńsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, ks. dr. Arkadiusza Trochanowskiego, który specjalnie z tej okazji przyjechał do Iławy.


Przed poświęceniem karetki odbyła się modlitwa w świątyni greckokatolickiej, w której uczestniczyli goście, m.in. Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski, członek Zarządu Powiatu Maciej Rygielski, dyrektor Powiatowego Szpitala im. Wł. Biegańskiego w Iławie, Iwona Orkiszewska, Olga Eroshova, psycholog pracująca z ukraińskimi dziećmi, ale także parafianie z Iławy i okolic, m.in. rodzina Państwa Bednarskich z Iławy, którym szczególnie dziękował za wsparcie ksiądz proboszcz Jarosław Gościński oraz Ukraińcy, którzy mieszkają przy iławskiej parafii.
Ogromne podziękowania w stronę Rady Powiatu Iławskiego, Zarządu Powiatu Iławskiego oraz dyrekcji Szpitala Powiatowego W Iławie skierował biskup ks. dr Arkadiusz Trochanowski, który mówił o wielkim znaczeniu każdego gestu, który może uratować choćby jedno życie. Mówił o złu wojny, ale i wielkiej nadziei, głębokiej wierze w to, że Ukraina się odbuduje, jak mówił, zmartwychwstanie jak Chrystus. Dziękował za wszelkie wsparcie, które płynie od ludzi dobrej woli, wszak to już siódma podarowana karetka w Diecezji Olsztyńsko-Gdańskiej  dla walczących na froncie Ukraińców. Podziękowania do gości kierował także proboszcz iławskiej parafii grecokoatolickiej, ks. Jarosław Gościński. Głos zabrały także panie z Ukrainy, które dołączyły się do podziękowań – jedna z nich, Katerina, to matka żołnierza, który walczy o wolność Ukrainy.
Rada Powiatu Iławskiego jednogłośnie przyjęła uchwałę o pomocy Ukrainie. Karetka, wraz z całym niezbędnym wyposażeniem została przekazana przez Powiatowy Szpital w Iławie, który podpisał stosowną umowę darowizny z parafią greckokatolicką w Iławie. Karetka już wkrótce trafi do Mikołajewa. Została dodatkowo wyposażona w opatrunki i środki dezynfekcyjne, o czym mówiła podczas uroczystości Iwona Orkiszewska, dyrektor Powiatowego Szpitala im. Wł. Biegańskiego w Iławie. – Przekazanie karetki było możliwe dzięki zaangażowaniu księdza Andrzeja Gościńskiego, proboszcza parafii greckokatolickiej w Iławie – mówiła Iwona Orkiszewska. – Nasze działania były wspólne i przyświecał im jeden cel – pomoc Ukraińcom na wojnie.

przed

12

16345678910111214


www.powiat-ilawski.pl (Fot. Magdalena Rogatty)