Z uwagi na bezpieczeństwo i zdrowie uczestników projektu, udział w wydarzeniu wzięła jedynie część osób biorących udział w rekrutacji. Pozostała część oglądała transmisję z konferencji na komputerach

To już ostatni moment, by osoby, które chcą nauczyć się programowania od podstaw i odmienić swoją zawodową przyszłość, zgłosiły chęć udziału w projekcie „Kadry nowoczesnej gospodarki”. O szczegółach i o założeniach projektu, będącego szansą dla młodych osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy, ale też dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy, można było usłyszeć podczas konferencji „Perspektywy rozwoju branży IT w powiecie iławskim”, która odbyła się 27 stycznia. Gośćmi wydarzenia byli przedsiębiorcy, programiści i osoby zajmujące się na co dzień rekrutacją i budowaniem marki osobistej w IT. Zapis całej konferencji dostępny jest na stronie www.inkubator.ilawa.pl.Projekt „Kadry nowoczesnej gospodarki” realizowany jest przez samorząd powiatu iławskiego, a konkretnie przez Powiatowy Urząd Pracy w Iławie i Inkubator Technologiczny w Iławie we współpracy ze szkołami średnimi z terenu powiatu iławskiego. Zakłada on intensywne przeszkolenie grupy kilkudziesięciu mieszkańców powiatu iławskiego z programowania w języku Java oraz języka angielskiego. Uczestnicy projektu otrzymają stypendia i dodatkowe środki, które pozwolą na założenie własnej firmy lub wspomogą dalszy rozwój w branży IT. Szkolenia trwać będą 3 miesiące i będą prowadzone przez doświadczonych ekspertów i trenerów. Pierwsza grupa rozpocznie naukę już w kwietniu, ostatnia, złożona z absolwentów szkół średnich, w czerwcu.


W połowie marca spośród osób, które wzięły udział w rekrutacji, wyłonieni zostaną pierwsi uczestnicy szkoleń.

Do tego czasu cały czas można zgłaszać chęć udziału w projekcie.


O szczegółach i o założeniach projektu można było usłyszeć podczas konferencji „Perspektywy rozwoju branży IT w powiecie iławskim”, która odbyła się 27 stycznia. Z uwagi na bezpieczeństwo i zdrowie uczestników projektu, udział w wydarzeniu wzięła jedynie część osób biorących udział w rekrutacji oraz przedstawiciele samorządu powiatu, w tym Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie Agata Steiner-Dembińska i koordynator projektu „Kadry nowoczesnej gospodarki” Michał Młotek. Konferencja była w całości transmitowana w Internecie. Na żywo jej przebieg śledziło kilkaset osób. Do połowy lutego zapis z wydarzenia odtworzono ponad siedem tysięcy razy. Ze statystyk wynika, że wśród widzów byli nie tylko mieszkańcy powiatu iławskiego, ale też osoby zainteresowane rozwojem zawodowym z całego kraju oraz przedstawiciele firm, które w przyszłości będą mogli podjąć rozmowy z absolwentami „Kadr nowoczesnej gospodarki”.

„Cały czas poszukujemy programistów, którzy dołączą do naszego zespołu”

Część merytoryczną konferencji otworzyło wystąpienie Macieja Bułkowskiego, Prezesa Zarządu Caruma, spółki zajmującej się implementacją rozwiązań w zakresie technologii blockchain, która ma swoją siedzibę w Olsztynie. Maciej Bułkowski, który wcześniej, przez wiele lat, pełnił funkcję Dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, opowiedział o przyszłości branży IT w województwie warmińsko-mazurskim.

W ocenie Macieja Bułkowskiego region Warmii i Mazur ma aspiracje, by stać się regionem konkurencyjnym jeśli chodzi o wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Projekt i podobne działania tego typu idealnie wpisują się w to, co w tej chwili dzieje się na rynku – powiedział w trakcie konferencji, dodając, że dalszy rozwój branży IT w regionie i rozwór samego regionu nie będzie możliwy bez specjalistycznych kadr. W tym kontekście docenił realizację projektu „Kadry nowoczesnej gospodarki”. – Wasz projekt będzie stymulować rozwój w zakresie nowych technologii, zapewni specjalistyczne kadry, których potrzebujemy – powiedział.

W swoim wystąpieniu Maciej Bułkowski kilkukrotnie zwrócił uwagę na rosnące zapotrzebowanie na programistów i bardzo atrakcyjne zarobki w branży IT. Stwierdził też, że firma, którą kieruje, cały czas poszukuje programistów, którzy dołączą do jego zespołu. Wystąpienie Macieja Bułkowskiego rozpoczyna się w 14 minucie konferencji.

„Bezrobocie w branży IT praktycznie nie istnieje”

Absolwenci „Kadr nowoczesnej gospodarki”, którzy znajdą zatrudnienie w branży IT i będą rozliczać podatek na terenie powiatu iławskiego, otrzymają „bon na szybki start”, czyli dodatkowe wsparcie w wysokości 10 tysięcy złotych na dalszą edukację, wynajem mieszkania, opłacenie przedszkola czy zakup sprzętu komputerowego lub oprogramowania. Ponieważ zatrudnieniem uczestników projektu mogą być zainteresowane firmy spoza regionu, szansą dla nich może być praca zdalna. O tym, jak ona wygląda w praktyce opowiedziała w trakcie konferencji Ika Kamińska-Kohutnicka, która od niedawna mieszka na terenie powiatu iławskiego, pracując jednocześnie zdalnie jako project maganerka i specjalistka ds. badań na rzecz firm warszawskich. Odnosząc się do projektu „Kadry nowoczesnej gospodarki”, Ika Kamińska-Kohutnicka stwierdziła, że udział w projekcie to dla mieszkańców powiatu iławskiego szansa na skrócenie drogi, którą muszą pokonać osoby rozpoczynające pracę w branży IT. Projekt nazwała „nową formą rozwoju” dla osób młodych, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Dodała, że „bezrobocie w branży IT praktycznie nie istnieje”.

Warto dodać, że obecnie, według najnowszych szacunków, aż 64% ofert prac w IT to oferty pracy zdalnej. Przeciętnie zarobki młodszego programisty, czyli junior developera, wahają się w naszym regionie pomiędzy 5 a 6 tys. zł. „na rękę”. W 2021 roku po raz pierwszy zarobki w IT dla początkujących programistów przekroczyły historyczną granicę 10 tysięcy złotych.

Wystąpienie Iki Kamińskiej-Kohutnickiej rozpoczyna się w 28 minucie konferencji.

Rekrutacja, marka osobista w IT i praca młodszego programisty

Konferencja „Perspektywy rozwoju branży IT w powiecie iławskim” miała też dla uczestników i widzów wymiar praktyczny. Ekspertka HR, rekrutacji i rozwoju pracowników Magdalena Dudek opowiedziała im, jak wygląda obecnie rekrutacja w IT i jak przebiegają rozmowy młodszych programistów z pracodawcami. Dorota Maklewska – trenerka LinkedIn i ekspertka budowania marki osobistej, podpowiedziała uczestnikom konferencji, co mogą zrobić, by już teraz zwiększyć swoje szanse w projekcie i na rynku pracy.

Mateusz Kupilas, programista, przedsiębiorca, autor i wydawca gry karcianej „IT Startup” oraz książki „Junior Developer”, autor popularnego fan-page’a Javadevmatt, zdradził z kolei, co powinien umieć, na czym polega i z czym wiąże się praca Junior Java Developera. Tym samym uczestnicy projektu dowiedzieli się, że spośród trzech początkowo wskazanych języków programowania, w trakcie szkoleń poznają język Java. Decyzja o wyborze konkretnego języka programowania zapadła po analizie wszystkich ofert pracy dla młodszych programistów, które pojawiały się w całym kraju od listopada zeszłego roku.

Wystąpienie Magdaleny Dudek rozpoczyna się w 51 minucie, Doroty Maklewskiej w 86 minucie a Mateusza Kupilasa w 112 minucie konferencji. Zapis całej konferencji dostępny jest na stronie www.inkubator.ilawa.pl.


 Powiedzieli o „Kadrach nowoczesnej gospodarki”:

Bartosz Bielawski

Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski: Prawdopodobnie jesteśmy jedynym samorządem w Polsce, który realizuje tego typu projekt. Wyszliśmy poza pewien schemat, patrzymy niekonwencjonalnie na wyzwania. Wynika to z tego, że potrafimy spoglądać odważnie w przyszłość i diagnozujemy problemy, które są obecne w powiatach w naszej części Polski. „Kadry nowoczesnej gospodarki” mają nam pomóc zatrzymać młodych ludzi na miejscu, projekt tworzy dla nich ofertę, której do tej pory nie było. To jedno z najbardziej innowacyjnych działań w naszym województwie.


asd

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie Agata Steiner-Dembińska: Urzędy pracy nie wszystkim kojarzą się z takimi niestandardowymi działaniami. Ale sytuacja w naszym powiecie jest nietypowa. Mamy niskie bezrobocie, na rynku jest wiele ofert pracy, ale nie wszystkie oferty są atrakcyjne dla młodych osób, które chciałyby się rozwijać. Dlatego zaproponowaliśmy mieszkańcom powiatu, w tym przede wszystkim młodym osobom, rozwój w branży IT i naukę programowania oraz branżowego języka angielskiego. Jesteśmy gotowi, by sfinansować kilkudziesięciu osobom udział w intensywnych szkoleniach, przygotowaliśmy też cały szereg zachęt, także finansowych, który umożliwi start w obszarze nowych technologii bez konieczności wyjazdu do dużych miast.


Czym jest projekt „Kadry nowoczesnej gospodarki”?

„Kadry nowoczesnej gospodarki” to pilotażowe działanie, które ma umożliwić grupie mieszkańców powiatu iławskiego zdobycie w krótkim czasie nowych kwalifikacji i umiejętności zawodowych istotnych dla rozwoju lokalnego rynku pracy. W tym roku grupa mieszkańców powiatu  będzie miała możliwość wzięcia udziału w intensywnej 3-miesięcznej nauce programowania w języku Java. Takie szkolenie zakończy się egzaminem wewnętrznym, uzyskaniem oceny, rekomendacji i certyfikatu, który umożliwi wykonywanie pracy na stanowisku młodszego programisty, czyli junior developera. Szkolenie prowadzić będą doświadczeni eksperci i trenerzy.

Uczestnicy projektu, poza możliwością odbycia intensywnego szkolenia, otrzymają także stypendia w wysokości 1,5 tys. zł za każdy pełny miesiąc nauki, a osoby, które podejmą pracę w IT także „bony na szybki start”, czyli dodatkowe 10 tys. zł na otwarcie własnej firmy, opłacenie wynajmu mieszkania, przedszkola lub kolejnych szkoleń. Warunkiem otrzymania tych środków jest opłacanie podatków na terenie powiatu iławskiego.

Realizację projektu koordynuje Inkubator Technologiczny w Iławie, który jest częścią urzędu pracy. Koordynatorem projektu jest Michał Młotek. Pytania dotyczące „Kadr nowoczesnej gospodarki” kierować można na e-mail kontakt@inkubator.ilawa.pl. Można też zgłosić się bezpośrednio do pracowników inkubatora, który mieści się w Iławie przy ul. Andersa 12.

Projekt pilotażowy „Kadry nowoczesnej gospodarki” Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie jest dofinansowany z rezerwy Funduszu Pracy w ramach projektu „Nowe spojrzenie – nowe możliwości”. Wartość projektu wynosi 861 tys. zł. Urząd pracy pozyskał na jego realizację 856 tys. zł.

mm

Współautorem projektu i jego koordynatorem jest Michał Młotek


ikk

Eksperci łączyli się z uczestnikami konferencji zdalnie. Na zdjęciu Ika Kamińska-Kohutnicka, która opowiedziała o możliwości wykonywania pracy zdalnej z terenu powiatu iławskiego


Źródło: Inkubator technologiczny w Iławie, Powiatowy Urząd Pracy w Iławie