Aneta Rychlik jest nowym kierownikiem Portu Śródlądowego  w Iławie. Ze środowiskiem żeglarskim związana jest od lat jako organizatorka, pomysłodawczyni wielu inicjatyw promujących sporty wodne i nie tylko. Rozmawiamy z nową kierownik o planach bliższych i dalszych oraz o tym jak wyobraża sobie przyszłość życia żeglarskiego w Porcie Iława. Jest Pani nowym kierownikiem ważnego punktu na mapie Iławy i całego powiatu iławskiego. Gratuluje wygranego konkursu. Jak się Pani z tym czuje?

– Dziękuję, za miłe słowa, czuję się dobrze, myślę, że na początek to najlepsze określenie. Wygranie tego konkursu traktuję jako kolejny etap w moim życiu. Wierzę, iż wspólnie z załogą Portu Śródlądowego będę aktywnym propagatorem  żeglarstwa i sportów wodnych. Moim celem w pracy jest wzmacnianie zespołu, to ludzie tworzą miejsce i tym przekonaniem będę kierowała się tworząc wizerunek tego miejsca. Do wszystkich działań, jakie podejmuje w życiu podchodziłam i podchodzę zawsze z wielkim zaangażowaniem. To nie tylko stanowisko, czy etat, to sposób na połączenie pasji i doświadczenia, które zdobyłam przez wiele lat.  Mając u swego boku współpracowników, którzy podzielą mój sposób zarządzania, mamy szansę na sukces.

Objęcie przez Panią stanowiska kierownika nastąpiło zimą. Dla Portu, który najintensywniej żyje latem, to na pierwszy rzut oka czas stagnacji. Jednak podczas konkursu przedstawiła Pani plan zimowy dla Portu. Proszę zdradzić kilka szczegółów.

– To dobry moment na  wejście w życie Portu, kiedy jest czas na koncepcyjną pracę, na przygotowanie się do sezonu letniego, to czas na pracę nad kalendarzem imprez, i wielu innych działań, które będę podejmowane już od okresu wiosennego. Odbyłam już sporo spotkań, rozmawiam z współpracownikami, układam sobie wszystko w głowie.  Jednym z moich pomysłów,  choć może dość odważnym jest powołanie klubu żeglarskiego – w postaci stowarzyszenia zwykłego, który to mogłaby animować pewne niewykorzystane sfery działalności Portu. Przygotowujemy  ofertę dla firm z terenu Polski prowadzących różnego rodzaju szkolenia z wykorzystaniem potencjału sali konferencyjnej. Wzbogacimy ofertę o catering, być może inne pakietowanie usług. W przyszłości poza sezonem marzy mi się wigilia żeglarska, kameralne koncerty, spotkania z podróżnikami. Jestem przekonana, że to wszystko może się zadziać. Widzę możliwość prowadzenia szkoleń, kursów, konferencji o tematyce żeglarskiej. Istotna jest całoroczna aktywność Portu i tutaj maksymalnie zaangażowałabym pracowników merytorycznych do poszukiwania klientów, tworzenia baz danych, oraz ofert zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym. Moim załażeniem jest wzmocnienie zespołu i wykorzystanie potencjału kadrowego przez cały rok.

Co już wprowadza Pani w życie Portu?

–  Posiadam jasną wizję funkcjonowania i rozwoju Portu Śródlądowego. Główną motywacją wejścia człowieka w świat żeglarstwa to chęć spędzenia czasu z ciekawymi ludźmi, w interesujący sposób i tym będę się kierowała zarządzając tym miejscem. Stając do tego konkursu przygotowałam pomysły i propozycje, które będę chciała wcielać w życie, a że jestem osobą, która kieruje się zasadą, nie ma rzeczy niemożliwych, już dzisiaj mogę śmiało stwierdzić, że z dobrym zespołem pracowników jest to możliwe. Prowadzę rozmowy naprawdę na bardzo różnych płaszczyznach i z rożnymi osobami. Jestem otwarta na współpracę ze wszystkimi pokrewnymi branżami i tak też powoli czynię. Wierzę, że efekty tych wszystkich działań powoli będą widoczne, bo nie chodzi o rewolucję ale o proces, który musi być przemyślany i sukcesywnie wcielany w portowe życie. Bardzo zależy mi na dobrej, a nawet bardzo dobrej współpracy z lokalnymi samorządami, bądź co bądź informacja turystyczna funkcjonująca w Porcie ma zasięg powiatowy. Mamy już wstępnie zaplanowany kalendarz wydarzeń w Porcie, a nowe pomysły ciągle się rodzą. Zależy mi na uatrakcyjnienie asortymentu pamiątek oferowanych przez informację turystyczną – wprowadzenie własnych logowanych produktów spożywczych. Myślę o zorganizowaniu wypożyczalni sprzętu wodnego. Wysłaliśmy zapytania o możliwość ustawienia na terenie Portu bankomatu, automatów z przekąskami i napojami. Są jeszcze oczywiście inne kwestie, nad którymi pracuję, a które mam nadzieję zwiększą dochodowość Portu, jestem jeszcze na etapie rozmów.

Od jakiego czasu jest Pani związana ze środowiskiem żeglarskim i co to za związki?

– Zawodowo od wielu lat związana jestem z  iławskim żeglarstwem dzieci i młodzieży, początkowo w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Iławie, a później w Stowarzyszeniem Sportów Wodnych w Iławie. W ramach swoich obowiązków, które od początku wykonywałam samodzielnie, organizowałam wypoczynek dzieci i młodzieży spędzających wakacje w Iławie, promując walory miasta i okolicy. Jestem autorem wielu ofert wypoczynku, turystycznych i rekreacyjnych. Propaguję sporty wodne dzieci i dorosłych jako najlepszą formy spędzania wolnego czasu. Byłam zaangażowana w organizację „Regat Pomarańczowych”, regat oldboyów YELLOW CUP oraz w Akademii Żeglarskiej Seniora. Przez kilka lat jako jedna z  niewielu osób organizowałam zajęcia letnie profilaktyczno – wychowawcze dla dzieci z miasta Iławy, w zakresie żeglarstwa i pływania. Od lat współpracuję z WOPR-em – drugi rok z rządu byłam inicjatorką oznakowania tzw. niebezpiecznych miejsc na jeziorze Jeziorak i z iławską Policją w zakresie bezpiecznego funkcjonowania dzieci i młodzieży na wodzie, w wodzie i nad wodą. Współpracuję z różnymi organizacjami pozarządowymi i lokalnymi klubami sportowymi m. in. w pozyskiwaniu środków finansowych na ich działania. Jestem również pomysłodawczynią i autorką wniosków o dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu dla organizacji Iławskiego Półmaratonu im. A. Gierszewskiego w Iławie.  Przez kilka lat angażowałam się w działalność charytatywną, ale niestety na wszystko zwyczajnie brakuje czasu. Drugą kadencję jestem miejską radną i realizuje się w przestrzeni związanej ze sportem, turystyką, daje mi to wiele satysfakcji a praca na rzecz miejskiego sportu to moje przysłowiowe oczko w głowie. Ja zwyczajnie bardzo lubię, to co robię i to jest moim wielkim sukcesem i przepisem na udane życie zawodowe.

Z jakimi sprawami można się do Pani zwracać jako do kierownika Portu?

– Jestem do dyspozycji praktycznie we wszystkich sprawach dotyczących funkcjonowania Portu, jeziora Jeziorak i turystyki wodnej. Komunikuję się z ludźmi, słucham i dziele się informacjami. W dotychczasowej pracy największą satysfakcję sprawiał mi kontakt z ludźmi, i taka też będzie moja rola w Porcie. Nie wyobrażam sobie  siedzieć tylko za przysłowiowym biurkiem. Moi dotychczasowi współpracownicy i osoby które mnie znają wiedzą, że Aneta w tzw. akcji, przy jakiejś imprezie, czuje się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Jestem tu po to, aby rozwiązywać wszystkie problemy i sprawiać, aby osoby odwiedzające to miejsce miały pełną satysfakcję. Jestem osobą pojednawczą i z inicjatywą, a moje działania pozwalają na bieżąco rozwiązywać problemy instytucji, z którymi współpracuję. Może powtórzę się, ale jeśli lubi się to co się robi i lubi się ludzi to naprawdę każda sprawa, czy problem są do rozwiązania. I tego Nam wszystkim życzę.

Czego Pani życzy mieszkańcom powiatu iławskiego w Nowym Roku 2022?

– Wszystkim mieszkańcom powiatu iławskiego życzę  zadowolenia i satysfakcji z podejmowanych wyzwań. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Państwu spokój, wytchnienie i radość. Każda chwila świąt Bożego Narodzenia niech żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje Państwa zdrowiem, pomyślnością i szczęściem. Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia! I zapraszam serdecznie do Portu Śródlądowego w Iławie.

 

Dziękuję za rozmowę.

M. Rogatty (www.powiat-ilawski.pl), Fot. M. Rogatty


O nowej kierownik Portu Śródlądowego

Aneta Rychlik ma wykształcenie wyższe zdobyte na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, na kierunku administracja, uzupełniane szkoleniami i kursami oraz odpowiednio długi staż pracy, wymagany do objęcia stanowiska kierownika Portu Śródlądowego w Iławie. Podczas rekrutacji uzyskała ogólną, największą ilość punktów odpowiadając na zadane pytania. Wykazała się bardzo dobrym przygotowaniem do objęcia stanowiska, znajomością zagadnień ustaw niezbędnych w wykonywaniu obowiązków, w tym zasad funkcjonowania samorządu terytorialnego oraz zagadnień w zakresie żeglugi śródlądowej.