Kalendarz edukacyjny na rok 2022 prezentuje Mateusz Szauer, dyrektor wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Iławie


Jak co roku Starostwo Powiatowe w Iławie wydało tradycyjny kalendarz edukacyjny, którego tytuł tym razem brzmi „Ryby w wodach powiatu iławskiego”. Kalendarz przedstawia zarówno te najbardziej popularne, jak i mniej znane gatunki ryb występujące w naszym powiecie.Podwodne zdjęcia ryb, które zdobią kalendarz są dziełem wspomnianego Romana Kujawy oraz francuskiego fotografa Yannicka Ledoré. Opisy poszczególnych gatunków wykonał Tadeusz Markos, pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. Za projekt i wydruk odpowiadała firma MKK Sp. z o.o. z Golubia Dobrzynia, której oferta drugi rok z rzędu okazała się najkorzystniejsza.

– Kalendarz przedstawia zarówno te najbardziej popularne, jak i mniej znane gatunki ryb występujące w naszym powiecie. Zawiera wiele cennych informacji, w tym te związane z okresami i wymiarami ochronnymi ryb, które są zgodnie z aktualnie obowiązującym Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie. Powinien więc być gratką szczególnie dla miłośników wędkowania. – podkreśla Mateusz Szauer. 

Powiat iławski obfituje w wody, zarówno stojące jak i płynące. W jeziorach, z najdłuższym w Polsce jeziorem Jeziorak oraz ciekach wodnych będących zlewnią rzeki Drwęcy występuje wiele różnych gatunków ryb, których fotografie są tematem tegorocznego kalendarza. Jako konsumenci znamy szczególnie gatunki ryb ważne z punktu widzenia amatorskiego połowu oraz gospodarki rybackiej. Do takich należą na pewno: sandacz, szczupak, węgorz czy okoń. Na obszarze powiatu iławskiego zamieszkują jednak również gatunki mało znane większości społeczeństwa, które są ważne z punktu widzenia bioróżnorodności środowisk wodnych. Wiele z nich to gatunki chronione prawem krajowym i unijnym. Do takich niewielkich i chronionych ryb należą m.in. piskorz, koza czy różanka.


– Cieszę się, że po raz pierwszy udało się poruszyć tę właśnie tematykę, ważną dla wielu mieszkańców powiatu iławskiego. Kalendarz trafi m. in. do placówek oświatowych, kół wędkarskich oraz strażników Społecznej Straży Rybackiej, od ponad dwudziestu lat działającej na terenie naszego powiatu. – dodaje Mateusz Szauer.


ZDJĘCIA Z KALENDARZA NA 2022 ROK:

LESZCZ

LESZCZ


WĘGORZ EUROPEJSKI

WĘGORZ EUROPEJSKI


SZCZUPAK

SZCZUPAK


KARAŚ POSPOLITY

KARAŚ POSPOLITY


CIERNIK

CIERNIK


OKOŃ POSPOLITY

OKOŃ POSPOLITY


RÓŻANKA POSPOLITA

RÓŻANKA POSPOLITA


MIĘTUS

MIĘTUS


SUM

SUM


SANDACZ

SANDACZ


KARP PEŁNOŁUSKI

KARP PEŁNOŁUSKI


OKŁADKA KALENDARZA

OKŁADKA KALENDARZA


UWAGA!

Dla pierwszych 20 osób, które zgłoszą się do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie (gabinet nr 303 dyrektora Mateusza Szauera) przygotowaliśmy bezpłatne egzemplarze kalendarza. Serdecznie zapraszamy!


www.powiat-ilawski.pl