Agata Barwińska (MOS Iława) została właśnie mistrzynią Europy w olimpijskiej klasie Laser Radial (ILCA 6). Regaty odbyły się 9 października 2021 roku w Warnie (Bułgaria). Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski wspólnie z Zarządem Powiatu Iławskiego składa serdeczne gratulacje żeglarce Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Iławie. Relacja z regat ze strony Polskiego Związku Żeglarskiego:

„W Warnie o medale mistrzostw Europy ścigali się zarówno zawodnicy w klasie Laser Standard (ILCA 7), jak i zawodniczki w klasie Laser Radial (ILCA 6). Początek regat nie zwiastował takiego sukcesu. Agata Barwińska pierwsze trzy wyścigi kończyła na miejscach 20, 8 i 13, ale od czwartego wyścigu zaczęła pływać coraz lepiej i stopniowo odrabiała straty. Dość powiedzieć, że w pozostałych siedmiu wyścigach Polka tylko raz finiszowała poza pierwszą piątką, a dwa wyścigi wygrała. W efekcie wyprzedziła srebrną medalistkę Maximę Jonker (Holandia) aż o 20 punktów. Agata Barwińska była też najrówniej pływającą zawodniczką w tych regatach. Co ważne, wykazała się nie tylko wielką wolą walki stopniowo pnąc się na szczyt klasyfikacji generalnej, ale też po raz kolejny pokazała dużą odporność psychiczną broniąc pozycji liderki.

– Jestem bardzo szczęśliwa ze złotego medalu, ale też bardzo ważne dla mnie jest, że tytuł mistrzowski wywalczyłam w silnowiatrowych warunkach, które nie należą do moich ulubionych. Ale może to się zmieni i od teraz to będą też moje warunki. Po zdobyciu w zeszłym roku brązowego medalu nie próżnowałam i nie spoczęłam na laurach. Nie zakwalifikowałam się na igrzyska, ale ten czas poświęciłam na budowanie formy na mistrzostwa świata i Europy. To był rok intensywnej pracy z trenerem Jaredem Westem i całym zespołem. Przede mną dwa tygodnie przerwy na odpoczynek w domu, a potem lecimy do Hiszpanii na kolejne zgrupowanie, przygotowywać się do grudniowych mistrzostw Świata. Będziemy trenować wspólnie z Holenderkami i Australijkami, więc będziemy miały mocną grupę treningową – mówi Agata Barwińska.

Na 23 miejscu mistrzostwa Europy w klasie Laser Radial (ILCA 6) zakończyła Wiktoria Gołębiowska (MOS Iława). W klasie Laser Standard (ILCA 7) Polacy bez sukcesów. Najlepszy z nich, Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin) zajął 40 miejsce. Na 55 miejscu sklasyfikowany został Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk), na 73 Piotr Malinowski (MOS Iława), a na miejscu 77 pozycji ukończył regaty Mikołaj Silny (SEJK Pogoń Szczecin). Mistrzem Europy został Michael Becket (Wlk. Brytania).”

Wyniki szczegółowe:

https://eurilca.org/2021-senior-europeans-results/


 Medaliści:

Laser Radial (ILCA 6)

  1. Agata Barwińska (Polska) – 34 pkt
  2. Maxime Jonker (Holandia) – 54 pkt
  3. Vasileia Karachaliou (Grecja) – 60 pkt

Laser Standard (ILCA 7)

  1. Michael Becket (Wlk. Brytania) – 23 pkt
  2. Filip Jurisic (Chorwacja) – 39 pkt
  3. Jonatan Vadnai (Węgry) – 43 pkt

Źródło: Polski Związek Żeglarski (tekst i zdjęcie)