Dzięki projektowi Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie i Inkubatora Technologicznego w Iławie do powiatu iławskiego trafi prawie 1 milion złotych na specjalistyczne szkolenia, dzięki którym uda się stworzyć kadrę kilkudziesięciu programistów. Udział w projekcie „Kadry nowoczesnej gospodarki” to dla mieszkańców powiatu iławskiego szansa na zdobycie najbardziej pożądanych na rynku kwalifikacji, gwarancja zatrudnienia w sektorze IT oraz wysokie zarobki. Dla regionu to szansa na pozyskanie inwestorów i stworzenie wysokiej jakości nowych miejsc pracy.Szacuje się, że w Polsce brakuje w tej chwili około 50 tysięcy programistów. Obecnie nawet szeregowi fachowcy w tej dziedzinie są w stanie otrzymać pensję rzędu 5-6 tysięcy złotych „na rękę”, niezależnie od tego, czy pracują w dużych czy małych miastach.

Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie i Inkubatora Technologicznego w Iławie zauważyli w tym szansę na dobry start dla młodych uzdolnionych osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy, ale też dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy, bez względu na wykształcenie, wiek i doświadczenie. Tak powstał pomysł na stworzenie projektu „Kadry nowoczesnej gospodarki”, który umożliwi kilkudziesięciu mieszkańcom powiatu iławskiego przejście intensywnego szkolenia z wybranego języka programowania (Java, .NET i Delphi) i naukę branżowego języka angielskiego. Koncepcja ta została wysoko oceniona przez ekspertów Ministerstwa Rozwoju i Technologii, a Powiatowy Urząd Pracy w Iławie otrzymał środki na jej realizację.

Aby zostać programistą nie potrzeba kierunkowego wykształcenia, wystarczą doświadczenie i odpowiednie umiejętności. Obecnie można je zdobyć podczas intensywnych szkoleń. Niestety, takie szkolenia są niezwykle drogie.

– Udział w szkoleniu, np. z języka Java, które da gwarancję zatrudnienia z dobrym wynagrodzeniem to obecnie koszt 25-30 tys. zł. – mówi Michał Młotek, współautor i koordynator projektu. – Osoby, które zakwalifikują się do naszego projektu, udział w takich szkoleniach będą miały w całości sfinansowany – dodaje.

Szkolenia trwać będą około 3 miesięcy i odbywać się będą na miejscu. Prowadzić je będą doświadczeni eksperci i trenerzy. Przejście szkoleń umożliwi uczestnikom projektu wykonywanie pracy na stanowisku młodszego programisty, czyli junior developera. W samym ukończeniu szkoleń pomoże indywidualna opieka doradcy-asystenta. To jednak nie wszystko.

– Każdy uczestnik projektu na czas udziału w szkoleniu otrzyma stypendium, łącznie 4,5 tys. zł. – informuje Agata Steiner-Dembińska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie. – Tym osobom, które po zatrudnieniu zobowiążą się do płacenia podatków na terenie powiatu iławskiego, przekażemy dodatkowo „bony na szybki start”, czyli dodatkowe 10 tys. zł. na kolejne szkolenia, wynajem biura, mieszkania, zakup sprzętu komputerowego czy opłacenie przedszkola – dodaje.

„Bon na szybki start” to jeden z pomysłów na zatrzymanie uczestników projektu na terenie powiatu. Kolejny to organizacja giełd pracy i spotkań z firmami informatycznymi, które będą zachęcane do otwierania swoich przedstawicielstw na terenie powiatu iławskiego i tworzenia nowych miejsc pracy.

Nabór do projektu „Kadry nowoczesnej gospodarki” ruszy już w październiku, natomiast szkolenie rozpocznie się w drugim kwartale 2022 roku. W najbliższych miesiącach odbywać się będą spotkania informacyjne dotyczące założeń projektu, w tym otwarta konferencja z udziałem programistów, którzy opowiedzą szerzej o swojej pracy. Warto dodać, że w projekcie „Kadry nowoczesnej gospodarki” uczestniczą wszystkie szkoły średnie z terenu powiatu iławskiego, w których także odbędą się spotkania informacyjne.

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w projekcie już teraz mogą pisać na adres kontakt@inkubator.ilawa.pl. Powiatowy Urząd Pracy w Iławie chce stworzyć bazę kontaktów, by wszystkie osoby zainteresowane udziałem w projekcie na bieżąco informować o podejmowanych działaniach. A zainteresowanie już teraz jest duże.

Środki na realizację projektu „Kadry nowoczesnej gospodarki” pozyskane zostały z rezerwy Funduszu Pracy w ramach pilotażowego działania pod nazwą „Nowe spojrzenie – nowe możliwości”, którego celem jest wdrożenie nowej metody pomocy osobom bezrobotnym, poszukującym pracy i pracodawcom.


 Pomysłodawcami projektu „Kadry nowoczesnej gospodarki” są Agata Steiner-Dembińska i Michał Młotek (na zdjęciu). W realizacji projektu widzą szansę na przyciągnięcie do powiatu nowych, dobrze płatnych miejsc pracy, szczególnie dla młodych osób. Całość prac realizowana będzie przez Powiatowy Urząd Pracy w Iławie i Inkubator Technologiczny w Iławie

Michał i Agata


plakat


Źródło: Inkubator Technologiczny w Iławie (Fot. M. Rogatty)