Rusza kampania społeczno-edukacyjna pn. „W kobiecym interesie”. 26 czerwca (sobota) do Olsztynka, 27 czerwca do Iławy (niedziela) a 3 lipca (sobota) do Ostródy zawita mobilny gabinet ginekologiczny dostępny dla każdej zainteresowanej kobiety. Celem kampanii jest zachęcenie kobiet do regularnych wizyt u ginekologa, edukacja na temat sposobów pokonywania społecznych i psychologicznych barier w odbywaniu regularnych kontroli zdrowotnych. Akcja związana jest z bezpłatnymi konsultacjami ginekologów oraz badaniami.– W kampanii tej szczególnie chodzi o zachęcenie kobiet do regularnych wizyt u ginekologa i edukacji na temat sposobów pokonywania społecznych i psychologicznych barier w odbywaniu regularnych kontroli zdrowotnych – mówi Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. – Będą to bezpłatne konsultacje ginekologów oraz bezpłatne badania (USG, cytologia i test HPV). Kampania skierowana jest do mieszkanek Warmii i Mazur – szczególnie z okolic Olsztynka, Iławy i Ostródy.

Inicjatorem i organizatorem kampanii jest Gedeon Richter Polska – lider w obszarze ochrony zdrowia kobiet, a tegoroczna edycja kampanii przebiega pod hasłem „Strach ma wielkie oczy?! Kieruj się zdrowiem w kobiecym interesie”.


Mapa miejsc, które odwiedzi mobilny gabinet ginekologiczny podczas akcji „Strach ma wielki oczy?! Kieruj się zdrowiem w kobiecym interesie”, znajduje się pod linkiem: www.wkobiecyminteresie.pl


Inspiracją do zorganizowania 3. edycji kampanii były wyniki badań zrealizowanych przez Instytut ARC Rynek i Opinia w 2021 roku, z których wynika, że Polki nie chodzą regularnie do ginekologa, a liczba ta urosła od zeszłego roku o 26 proc. – co oznacza, że mniej niż połowa tj. tylko 45 proc. Polek robi regularne badania profilaktyczne z zakresu ginekologii. Ponad Połowa Polek (53 proc.) nie wykonała od stycznia 2020 roku żadnego badania ginekologicznego (np. USG dopochwowe, cytologia, test na HPV). Respondentki wskazały, że głównymi przyczynami były: brak dolegliwości i potrzeby badań profilaktycznych – 37 proc., ograniczony dostęp do wizyt, zamknięcie gabinetów – 35 proc., ale również strach przed zakażeniem koronawirusem – 30 proc.


Mobilny gabinet ginekologiczny odwiedzi w godzinach 10-16:


–  Olsztynek – 26 czerwca br. (sobota) – na parkingu przy Ośrodku Zdrowia, ul. Chopina 11,
Iławę – 27 czerwca br. (niedziela) – na parkingu przy Pływalni Miejskiej, ul. Biskupska 2,
– Ostródę – 3 lipca br. (sobota) – przy Urzędzie Miejskim, ul. Mickiewicza 24.

Honorowy patronat nad akcją objął Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.


kampania 1