Fot. PTTK Iława

Sobota 17 kwietnia obfitowała w ekologiczne inicjatywy. Poza akcją sprzątania dna jeziora  przez IOWA KLUB NURKOWY, odbyła się akcja wiosennego sprzątania rzeki Iławka zorganizowana przez Kolejowy Klub Turystyki Pieszej „CARPE DIEM”, działający przy oddziale PTTK Iława Oddział PTTK w Iławie. Do inicjatywy przyłączyło się także Starostwo Powiatowe w Iławie, które zapewniło worki do segregacji, rękawice oraz upominki dla uczestników.W tym roku Kolejowy Klub Turystyki Pieszej „CARPE DIEM” działał  jako sztab lokalny w ogólnopolskiej operacji #czystarzeka2021. Współuczestniczyło w niej także Starostwo Powiatowe w Iławie zapewniając specjalne worki do segregacji odpadów, rękawice oraz upominki dla uczestników. Odbiór zebranych odpadów zapewniły gminy – miejska i wiejska Iława.

W umówionym miejscu o godzinie 9:00 stawiło się 32 wolontariuszy, którzy po odprawie dotyczącej celu dzisiejszego spływu, jak również bezpieczeństwa na wodzie w kajaku, przystąpili do akcji oczyszczania koryta jak również nadbrzeża rzeki Iławka – czytamy na stronie klubu. Odcinek rzeki, który po raz kolejny jest oczyszczany ze śmieci rozpoczęliśmy tradycyjnie od rozlewiska za jazem wodnym, a skończyliśmy przy elektrowni wodnej w miejscowości Dziarnówek, z pominięciem jeziora iławskiego. Nasze przypuszczenia, co do występowania największego zalegania śmieci po raz kolejny się sprawdziły. Najwięcej było ich na rozlewisku wodnym tuż za Wyspą Młyńską. Na tym terenie, wolontariusze spędzili najwięcej  czasu i zebrali najwięcej śmieci. Praktycznie, można byłoby już w tym miejscu zakończyć naszą akcję, gdyż worki na odpady zapełniały się w tempie błyskawicznym. Zdając sobie sprawę, że niestety nie jesteśmy w stanie i tak wszystkiego zebrać, a czas przeznaczony na ten akwen i tak bardzo się przeciągnął zmuszeni byliśmy z wielkim żalem pozostawić śmieci, tam gdzie nie było możliwości dopłynięcia kajakiem. Po czterech godzinach penetrowania trzcinowisk w poszukiwaniu zalegających śmieci, dotarliśmy do mety naszego spływu, która znajdowała się przy elektrowni wodnej w miejscowości Dziarnówek. Udało się zebrać około 70 worków nieczystości. W większości zebranych śmieci, przeważały szklane jak i plastikowe butelki, torby foliowe, opakowania po przynętach i zanętach, które w większości zebraliśmy przy stanowiskach wędkarskich. Nie zabrakło tradycyjnie opon samochodowych jak również i innych wielkogabarytowych przedmiotów jak chociażby drzwi od lodówki.

Kolejowy Klub Turystyki Pieszej „CARPE DIEM” składa podziękowania:

  • Sztabowi głównemu #operacjaczystarzeka2021
  • Starostwu Powiatowemu w Iławie – Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Mateuszowi Szauerowi, za pomoc w organizacji akcji sztabu lokalnego.
  • Gminie Wiejskiej Iława, za odbiór i przekazanie zebranych worków ze śmieciami do firmy zajmującej się utylizacją odpadów.
  • Zespołowi Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie, za podarowane materiały promocyjne dla wolontariuszy.
  • Nadleśnictwu Iława, za nieodpłatne udostępnienie po raz kolejny wiaty edukacyjnej w miejscowości Dziarnówek.
  • Społecznej Straży Rybackiej posterunek Iława, która to po raz kolejny wspierała nas łodzią patrolową, co umożliwiło nam przekazywanie zapełnionych worków do łodzi i dalszego ich transportu do miejsca zakończenia naszej akcji.

I na zakończenie WIELKIE UKŁONY dla uczestników – wolontariuszy akcji, którym chciało się chcieć i stawili się po raz kolejny tak licznie udowadniając swoją obecnością, że nie jest im obojętne środowisko, w którym zamieszkują i spędzają czas wolny.


WIOSENNE SPRZĄTANIE RZEKI IŁAWKA

Fot. PTTK Iława