Edukacyjny kalendarz ekologiczny Powiatu Iławskiego wydawany jest nieprzerwanie od  siedemnastu lat! Pierwszy kalendarz o tematyce ekologicznej został wydany w grudniu 2003 r., na rok 2004. Choć od tego czasu wiele zmieniło się w grafice i stylu publikacji, ich edukacyjny charakter i wyjątkowość pozostają niezmienne. Niezmiennie także mamy niespodziankę dla mieszkańców Powiatu Iławskiego. Do Państwa dyspozycji jest bowiem 20 kalendarzy! [Szczegóły w tekście]Jak mówi Mateusz Szauer, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie, tematyka w poszczególnych latach nigdy nie była przypadkowa i zawsze jej głównym celem było przekazanie mieszkańcom powiatu możliwie jak największej dawki wiedzy związanej z szeroko pojętą ochroną i pięknem otaczającej nas przyrody.

Mateusz Szauer - kalendarzMateusz Szauer, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa był koordynatorem wydania kalendarza na 2021 rok


Tak jest również w 2021 roku, a tytuł kalendarza brzmi „Drzewa w krajobrazie powiatu iławskiego”.

Ten kalendarz z założenia ma pełnić rolę swoistego katalogu najbardziej znanych gatunków drzew występujących w naszym regionie. Chodzi o to, aby odbiorca po obejrzeniu był w stanie rozpoznać w terenie interesujące go drzewo. Dlatego oprócz zdjęć w poszczególnych miesiącach zobaczymy także rysunki najbardziej charakterystycznych elementów danego gatunku – mówi Mateusz Szauer.  

 Przepiękne zdjęcia, które zdobią kalendarz wykonali mieszkańcy naszego powiatu  specjalizujący się w fotografii przyrodniczej: Edyta Portjanko z Iławy, Maciej Rodziewicz z Jerzwałdu, Łukasz Jabłoński z Lubawy oraz Stanisław Blonkowski z Susza. Ten ostatni, człowiek wielu pasji i talentów, wykonał również własnoręcznie wszystkie rysunki. Opisy poszczególnych gatunków drzew wykonali pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich: Aleksandra Potrapeluk oraz Nina Sokołowska. Za projekt i wydruk odpowiadała firma MKK Sp. z o.o. z Golubia Dobrzynia, której oferta okazała się najkorzystniejsza.

– Wszystkim bardzo dziękuję za współpracę przy tworzeniu naszego kolejnego dzieła, które trafi  oczywiście do placówek oświatowych znajdujących się na terenie powiatu iławskiego.  – dodaje Mateusz Szauer.  

Drzewa współtworzą krajobraz i przestrzeń, w której żyjemy na co dzień. Jako aleje przydrożne z oddali wskazują, którędy biegnie szlak. Dają cień latem, zimą chronią przed zamiecią. Wśród pól uprawnych korzeniami stabilizują i oczyszczają glebę, zatrzymują w niej wodę. W przestrzeni miejskiej ich korony oczyszczają powietrze, co sprawia, że tam żyją krócej, jednak oddają to, co mają najlepsze. Wśród okazów zaprezentowanych w kalendarzu nie zabrakło tych pomnikowych, jak choćby Jesion Toeppena z Sarnówka, czy sosnowa Aleja Napoleońska znajdująca się w Szymbarku. Są drzewa śródpolne, nadwodne i te skupione w kompleksach leśnych. Życzymy wszystkim miłego odbioru i do siego roku!


UWAGA!

Dla pierwszych zainteresowanych 20 osób mamy bezpłatne egzemplarze kalendarza ściennego na 2021 r., wydanego przez Starostwo Powiatowe w Iławie. Zapraszamy do siedziby urzędu, od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:15-15:15, do pokoju nr 303 (III piętro), po odbiór kalendarza.


OKŁADKI DOTYCHCZAS WYDANYCH PRZEZ POWIAT IŁAWSKI KALENDARZY:

2004


2005


2006


2007


2008


2009


2010


2011


2012


2013


2014


2015


2016


2017


2018


2019


2020


2021


Fot. Arch. Starostwa Powiatowego w Iławie