Personel „oddziału Covid” iławskiego szpitala

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w Polsce związaną z zakażeniami Sars-CoV-2 Wojewoda Warmińsko-Mazurski polecił Powiatowemu Szpitalowi w Iławie zapewnić do końca października br. dodatkowe łóżka dla pacjentów zakażonych COVID-19 w ilości 56, w tym 10 stanowisk respiratoterapii.„Polecenie od Wojewody otrzymaliśmy w poniedziałek popołudniu 19 października – mówi Iwona Orkiszewska, Dyrektor Powiatowego Szpitala w Iławie. W trybie pilnym została opracowana koncepcja gdzie utworzyć łóżka dla pacjentów z COVID ,aby jednocześnie zachować bezpieczną organizację pracy pozostałych oddziałów w Szpitalu. Podjęliśmy decyzję, że uruchomimy je w oddziale psychiatrycznym, który w całości przeznaczyliśmy dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. Żeby nie pozbawiać pacjentów psychiatrycznych dostępu do świadczeń, oddział psychiatryczny z 23 łóżkami przenieśliśmy do innej lokalizacji. W ciągu niecałych trzech dni musieliśmy przeprowadzić prace budowlane, zakupić dodatkowe wyposażenie i przede wszystkim środki ochrony osobistej, aby dostosować oddział do wymogów epidemiologicznych. Już 23 października zostało uruchomionych 31 łóżek i jeszcze tego samego dnia na oddział trafił pierwszy pacjent. Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami Wojewody i monitujemy o niezbędne sprzęty m.in. respiratory, urządzenia NIV (wentylacji nieinwazyjnej). Czekamy na dostawę. Do tej pory otrzymaliśmy z Agencji Rezerw Materiałowych 3 respiratory.

Oczywiście Szpital posiada własne respiratory w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii czy Oddziale Neurologicznym/Udarowym, jednak są one potrzebne naszym pacjentom. Nie omijają nas także jak i całej Polski, trudności z zapewnieniem obsady personelu medycznego, zwłaszcza gdy ktoś z pracowników odbywa kwarantannę lub jest w izolacji. Może to dobry moment, żeby poprosić o pomoc dla Szpitala, zwłaszcza teraz gdy rozpoczynamy leczenie pacjentów zakażonych COVID-19.

Prosimy o wsparcie w wyposażeniu naszego Szpitala przede wszystkim w środki ochrony osobistej, których potrzeba nam coraz więcej, a dostępność na rynku jest coraz mniejsza:  maski chirurgiczne, maski FFP3 i FFP2, fartuchy ochronne, kombinezony barierowe, rękawice nitrylowe. Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

To naprawdę trudny czas dla wszystkich pracujących w służbie zdrowia. Dlatego dziękuję wszystkim pracownikom, którzy pracowali aby oddział był gotowy na czas. Dziękuję również po raz kolejny całemu personelowi medycznemu, który od wielu tygodni walczy i dokłada starań aby zapewnić pacjentom jak najlepszą pomoc i opiekę.

Źródło: Powiatowy Szpital im. Wł. Biegańskiego w Iławie


www.powiat-ilawski.pl