Słońce za oknem a każdy z nas myśli o zbliżającym się wypoczynku. W obecnym czasie będzie on dość ograniczony jednak należy pamiętać, że wakacje, to czas wytchnienia dla dzieci, młodzieży oraz ich rodziców. Dlatego należy pamiętać, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. Już od początku maja na jeziorze Jeziorak  można spotkać policyjne patrole wodne, które czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów. Tylko w ubiegłym roku podczas sezonu letniego przy współpracy z ratownikami WOPR oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Iławie, a także z inspektorami Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Gdańsku oprócz pomocy żeglarzom policjanci dbali o bezpieczeństwo w okolicach kąpielisk, wyciągali konsekwencje prawne wobec tych, którzy zaśmiecali brzegi jeziora, a także eliminowali z ruchu wodnego nietrzeźwych sterników. Policja zabezpieczała też regaty organizowane na iławskich jeziorach.

Z danych statystycznych dotyczących zabezpieczenia okresu letniego wynika, że w sezonie letnim w 2019 roku  funkcjonariusze iławskiej policji zrealizowali 75 służb na wodzie. Patrol wodny za naruszenie przepisów Ustawy o  żegludze śródlądowej:

           ujawnił 56 wykroczeń,

–           21 osób ukarał mandatem karnym,

–           35 osoby pouczył

–           w 1 przypadku skierowano wniosek do sądu.

Ponadto, policjanci patrolu wodnego  interweniowali na wodzie w  117 przypadkach:

–           ujawnili 2 nietrzeźwych stermotorzystów,

–           wylegitymowali 118 osób,

–           dokonali 59 kontroli kąpielisk strzeżonych i 204 kontrole kąpielisk niestrzeżonych.

Iławski patrol wraz z ratownikami WOPR i jednostką OSP w Iławie brał udział także w zabezpieczaniu regat oraz imprez sportowo-kulturalnych odbywających się w okolicach bądź na jeziorze Jeziorak m.in. Lotniczej Majówki, Regat Służby Więziennej,  Regat Pomarańczowych. Iławskiego Rajdu Pływackiego, Festiwalu nad Jeziorakiem, Regat
o Błękitną Wstęgę Jezioraka, Żeglarski Dzień Dziecka J. Ewingi.  W 2019 r. w zbiornikach wodnych na terenie powiatu iławskiego utonęło 6 osób (5 – Jeziorak,1 – Rucewo).

Natomiast w 2020 roku letnia rzeczywistość będzie wyglądała trochę inaczej. Dokładne regulacje dotyczące ograniczeń zawarte są w Rozporządzeniu RM w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

  Dlatego przypominamy, że nadal obowiązują przepisy dotyczące nakazu odpowiedniego zachowania w przestrzeni publicznej (np. : zakrywanie ust i nosa) i zakazu zgromadzeń. Wedle tych przepisów towarzyskie spotkanie (choćby na jachcie) grupy osób, która nie pozostaje we wspólnym pożyciu nie jest dozwolone. Zmiany tych przepisów są uzależnione od sytuacji epidemicznej w kraju. Dlatego apelujemy, aby wszyscy na bieżąco śledzili komunikaty rządowe w tej sprawie i stosowali się do wynikających z nich zaleceń.

Policjanci w trakcie służby, także tej na wodzie, będą przypominać i pouczać o zasadach obowiązujących nas wszystkich w związku z epidemią, takich jak zasada zachowania dystansu społecznego, czy stosowania odpowiedniej ochrony indywidualnej oraz o zakazie zgromadzeń. Osoby, które w rażąco lekceważący sposób będą do nich podchodzić, będą musiały liczyć się konsekwencjami swojego zachowania. Wobec nich policjanci będą mogli zastosować postępowanie mandatowe lub skierować wniosek o ukaranie do sądu, a także powiadomić inspekcję sanitarną, która również ma stosowne uprawnienia w tym zakresie.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad korzystania z infrastruktury sportowej/rekreacyjnej znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia. Tam też zainteresowani znajdą obowiązujące ograniczenia dotyczące korzystania z infrastruktury wodnej.

Pamiętajmy,  że to co mamy najcenniejszego to życie dlatego:
– Ważne jest również, aby wiedzieć, jak skutecznie pomóc dlatego warto skorzystać z aplikacji „Bezpiecznie nad wodą”, która w prosty sposób przedstawia zasady zachowań w niebezpiecznych sytuacjach, do których może dojść podczas letniego wypoczynku. Dzięki obrazkom oraz czytanym przez lektora wyjaśnieniom można się dowiedzieć, w jaki sposób przywrócić oddech i krążenie oraz jak się zachować w przypadku zadławienia, zakrztuszenia, omdlenia i zasłabnięcia, reakcji alergicznej, złamań, ran czy drgawek. Z aplikacji dowiemy się też, jak dojechać do najbliższego szpitala, jednostki Policji czy Straży Pożarnej. Bezpłatna aplikacja „Bezpiecznie nad wodą” przygotowana została na telefony komórkowe i smartfony posiadające oprogramowanie Android, iOS. Powstała również wersja na oprogramowanie Java ME.

Aplikację bezpłatnie można pobrać ze strony http://biz.norbsoft.com/warmia/. Oraz ze strony Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, samorządu województwa oraz Komendy Wojewódzkiej Policji (wersja na telefony z system Android oraz Java). Wersja aplikacji na iPhona jest dostępna z App Store. Aplikacja jest również dostępna w sklepach Google Play, Nokia Ovi Store.

Inicjatorem projektu jest Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego oraz samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, który finansuje jego realizację.


Należy pamiętać, że jezioro Jeziorak to szlak wodny
Obowiązują na nim przepisy, których przestrzeganie jest niezbędne do bezpiecznego wypoczynku, przede wszystkim w żadnym wypadku nie wolno tu się kąpać a tym bardziej nurkować. Osoba taka jest całkowicie nie widoczna dla innych jednostek pływających, których na jeziorze Jeziorak jest bardzo dużo i takie pływanie może zakończyć się tragicznie.

Każdy żeglarz zanim wypłynie na jezioro powinien sprawdzić również prognozę pogody. Będąc już na wodzie należy także spojrzeć czy na niebie nie kłębią się ciemne i szybko przesuwające się chmury, które mogą zwiastować nadejście burzy. Nie ryzykujmy swoim sprytem i nie liczmy na szczęście. Jeśli nie jesteśmy pewni sprzyjającej pogody lepiej pozostańmy na brzegu mając w pamięci tragiczne wydarzenia z sierpnia 2007 r. kiedy to biały szkwał zebrał okrutne żniwo wśród żeglarzy.

Najważniejsze bezpieczeństwo – wyposażenie łodzi czy statku – oczywiście to kapoki i gaśnice
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie bezpieczeństwa przy uprawnianiu turystyki wodnej, statek powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa zgodnie z wpisem w dokumencie rejestracyjnym lub dokumencie bezpieczeństwa statku. W przypadku, gdy statek nie posiada dokumentu rejestracyjnego lub dokumentu bezpieczeństwa, powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa w liczbie odpowiadającej liczbie osób na nim przebywających (mówimy tu o kajakach, rowerach wodnych, łodziach wędkarskich itp.). Następnie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia statków żeglugi śródlądowej statek powinien być wyposażony w odpowiednie gaśnice w liczbie określonej w zależności od wielkości statku, przeznaczenia, mocy urządzeń napędowych. Tych wymagań nie stosuje się do statków przeznaczonych wyłącznie do uprawnia sportu lub rekreacji o długości kadłuba nie przekraczającej 3,5m oraz statków bez napędu mechanicznego.

Policyjni wodniacy podczas kontroli będą sprawdzać czy posiadamy odpowiednią liczbę kapoków i gaśnic za ich brak można zostać ukaranym mandatem w wysokości od 20 – 500 zł (na podstawie art. 62 pkt 2 ustawy o żegludze śródlądowej).

Żeglarzu pamiętaj – mniej przy sobie również telefon komórkowy, który najbezpieczniej jest trzymać w wodoszczelnym opakowaniu. W razie potrzeby można zadzwonić na numer alarmowy WOPR 601 100 100 bądź na 112.

Wypoczywasz na wodzie, pływasz łodzią – bądź trzeźwy
Szlak wodny, to jest po prostu droga. Kiedy pływasz łodzią motorową i masz od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie będziesz odpowiadać za wykroczenie. Jeśli stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila będziesz sprawcą przestępstwa i staniesz przed sądem. Natomiast kiedy pływasz urządzeniem niemechanicznym (kajakiem, rowerem wodnym, łódką, żaglówką, itp.) i przekroczysz dopuszczalny limit 0,2 promila alkoholu w organizmie, łódź może zostać odholowana a oprócz tego grozi wysoka grzywna.

policja2

policja 3policja 4


Źródło: KPP Iława