Walka z epidemią nadal trwa i toczy się na wielu frontach. Ustawodawca wprowadza regulacje prawne a służby mundurowe dbają o to byśmy stosowali się do zasad. Medycy skupiają się na leczeniu zarażonych, natomiast służby sanitarne o to, by było ich jak najmniej. Jednak najwięcej zależy od nas samych. Niestety wielu wciąż lekceważy okoliczności w jakich wszyscy się znaleźliśmy.W codziennej służbie policjanci sprawdzają, czy mieszkańcy naszego powiatu stosują się do obowiązujących ograniczeń w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w kraju. Niestety, pomimo licznych apeli i ostrzeżeń, nie wszyscy poważnie traktują wprowadzone zasady. Funkcjonariusze interweniując w takich sprawach przypominają i pouczają o tym, jak powinno wyglądać ich zachowanie w obecnej sytuacji. To jednak nie zawsze przynosi odpowiedni skutek i wobec takich osób policjanci wyciągają surowe konsekwencje. Każdorazowo w przypadkach rażących naruszeń prawa, policjanci przekazują informację o tym fakcie do właściwych stacji sanitarno-epidemiologicznej. To właśnie służby sanitarne dyscyplinują te osoby poprzez nakładanie na nie kar finansowych w drodze decyzji administracyjnych. Tak i dzieje się na terenie naszego powiatu.

Na osoby nie stosujące się do zasad kwarantanny oprócz prowadzonych czynności wyjaśniających przez policjantów Powiatowy Inspektor Sanitarny wydaje decyzję administracyjną. Jak ustalili mundurowi jeden z mężczyzn jako miejsce kwarantanny podał ogródki działkowe ale zapomniał poinformować o tym sanepid, że będzie tam mieszkał z właścicielem działki. Kiedy wyszło to na jaw Powiatowy Inspektor Sanitarny nałożył na mężczyznę karę pieniężną w kwocie  1000 zł z rygorem natychmiastowej wykonalności. Kolejny mieszkaniec powiatu iławskiego zaprosił do domu znajomą  i również  Powiatowy Inspektor Sanitarny nałożył na niego karę pieniężną w kwocie  1000 zł z rygorem natychmiastowej wykonalności. Natomiast wobec dwóch mieszkańców Iławy, którzy  wielokrotnie nie stosowali się do obowiązujących zasad za co byli karani mandatami. Powiatowy Inspektor Sanitarny, wydał decyzję administracyjną i nałożył na mężczyzn karę pieniężną w kwocie po 5000 zł.

Natomiast po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających jeden z mieszkańców naszego powiatu, po tym jak wrócił z zagranicy, będąc zarazem osobą podejrzaną o nosicielstwo koronawirusa, nie przestrzegał nakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu chorób zakaźnych opuszczając miejsce zamieszkania czym naruszył zakaz odbycia obowiązkowej kwarantanny domowej.  W związku z powyższym po przeprowadzeniu postępowania sądowego 25 – latek usłyszał wyrok kary grzywny w wysokości 3000 zł.

Drugi z mężczyzn będąc podejrzanym o nosicielstwo koronawirusa  nie stosował się do zakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi również opuszczał miejsce domowej kwarantanny. W tym przypadku także po przeprowadzeniu postępowania sądowego 41 – latek usłyszał wyrok kary grzywny w wysokości 2000 zł.

Policjanci podczas codziennej służby sprawdzają czy mieszkańcy naszego powiatu  stosują się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia. Funkcjonariusze w ostatnim czasie ujawnili łącznie już 313 przypadków nie stosowania się do rozporządzenia w tym 64 osoby zostały pouczone, 176 osób zostało ukaranych mandatami, a na 73 osoby sporządzono wnioski do sądu o ukaranie.  W większości interwencje dotyczyły osób, które za nic miały obowiązujące zakazy i spotykały się, by między innymi wspólnie wypić alkohol, porozmawiać przy sklepie, pojeździć na rowerze,  pograć w piłkę, czy potrenować triki na rowerze. Policjanci za każdym razem przypominali o aktualnie obowiązujących przepisach.

Pamiętajmy! Nie przestrzegając zasad, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń – to nasze wspólne dobro!

Solidaryzujmy się z całym społeczeństwem, przystępując do akcji #zostanwdomu.

Przygotowała Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Iławie


.

Ulotka koronawirus