Powiat Iławski od kilku tygodni zaangażowany jest w zabezpieczanie wszelkich możliwych środków ochrony osobistej jednostkom medycznym powiatu, ale nie tylko. Dostarcza je także instytucjom i osobom, wszystkim tym, którzy mają bezpośredni kontakt ze społeczeństwem, np. sprzedawcom. W Zespole Szkół w Lubawie oraz w ZS im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie  produkowane są nadal przyłbice ochronne, które stanowią filar tej działalności. Pomoc oferują także prywatni przedsiębiorcy.Środki ochrony osobistej w postaci przyłbic ochronnych trafiły już do: Niepublicznego Zakładu Opieki Długoterminowej pw. „Szpital św. Jerzego” w Lubawie (10 sztuk), do Spółdzielni Rolniczo-Handlowej Rolnik w Lubawie, która prowadzi piekarnie i sieć sklepów w gminie i mieście  Lubawa (20 sztuk), Cukierni Szczepańscy z Lubawy (10 sztuk), PSS Społem Iława (35 sztuk)  oraz Piekarni Grzegorza Niesiobędzkiego (10 sztuk).
1 zakonnica

Siostra dyrektor Ewa Markowska z  Niepublicznego Zakładu Opieki Długoterminowej pw. „Szpital św. Jerzego” w Lubawie


Prezes Spółdzielni Rolniczo-Handlowej w Lubawie Mirosława Lempek przyjęła przyłbice ochronne dla swoich pracowników 

Cukiernia Szczepańscy w Lubawie już zaopatrzona


niesiobedzki

Grzegorz Niesiobędzki, właściciel piekarni także otrzymał przyłbice dla pracowników


Przypomnijmy, Zespół Szkół w Lubawie aktywnie uczestniczy w produkcji przyłbic ochronnych wykonywanych w technologii druku 3D. Wydruk pierwszych typów stelaży do przyłbic trwał około 2 godzin. Dzięki optymalizacji parametrów druku czas wytworzenia jednego stelaża uległ skróceniu do około godziny i dwudziestu minut. Materiał wykorzystywany do druku 3D pochodzi ze szkolnych zasobów. Wydrukowane stelaże przekazywane są do Starostwa Powiatowego w Iławie, które zajmuje się składaniem przyłbic i  rozpowszechnianiem ich.  Po przeczytaniu artykułu o rozpoczęciu prac nad wytworzeniem stelaży, do produkcji dołączył się także Bartosz Osmański z Tylic, któremu serdecznie dziękujemy za pomoc. Przypomnijmy w ZS w Lubawie  przyłbice produkuje nauczyciel Jędrzej Bojarski. Prace trwają i będą one kontynuowane tak długo, jak będzie to potrzebne. Do tej pory udało się wydrukować 75 stelaży do przyłbic ochronnych. Wierzymy, że przydadzą się one służbom w walce z koronawirusem. Tak podsumowano pracę w Zespole Szkół w Lubawie. Wytworzone w Zespole Szkół przyłbice będą rozdysponowane  mieście i gminie Lubawa.

Akcja wytwarzania przyłbic trwa także w Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie, czym w szkole zajmuje się nauczyciel informatyki Rafał Zakrzewski. Przypomnijmy, uruchomione są trzy drukarki 3D, co pozwala na wytworzenie 10 przyłbic w ciągu jednego dnia. Produkcja będzie trwała tak długo jak będzie potrzeba.


Należy w tym miejscu także przypomnieć, że:

*** Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Iławie przekazało Domowi Pomocy Społecznej w Lubawie (Filia w Iławie – ul. Dąbrowskiego 15 B) oraz Domowi Pomocy Społecznej w Suszu, środki ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. W sumie przekazanych zostało: 100 sztuk kombinezonów  z włókniny MercatorMedical  (rozmiar XL), 100 sztuk kombinezonów z tego samego włókna o rozmiarze XXL – 100 sztuk, płyn do dezynfekcji rąk Handsan – 20 litrów, płyn do dezynfekcji powierzchni  Baktsan – 20 litrów, rękawice foliowe – 400 sztuk, rękawice winylowe  MercatorMedical rozmiar M – 400 sztuk, rękawice nitrylowe rozmiar XL – 400 sztuk, przyłbice ochronne model EX2 – 8 sztuk oraz maseczki bawełniane – 200 sztuk.

*** Hurtownia Artykułów Biurowych i Papierniczych T Plus P Marzeny i Roberta Otrębów z Lubawy oraz Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych Andrzeja Dzieniszewskiego z Iławy zasiliło Powiatowy Szpital w Iławie w artykuły ochronne. Dla pracowników ratownictwa medycznego przygotowano 50 pakietów składających się z:przyłbicy, płynu dezynfekującego do rąk i z rękawiczek. Dodatkowo szpitalowi przekazano 8 opakowań gumowych rękawiczek, 20 kombinezonów w rozmiarze XL, mydła antybakteryjne, płyny dezynfekujące do rąk i do powierzchni.

*** Prezes Zarządu Spółki Amelo w Iławie, Tomasz Lorenz, przekazał Powiatowemu Szpitalowi im. Wł. Biegańskiego w Iławie 2000 sztuk certyfikowanych maseczek ochronnych. Serdecznie dziękujemy w imieniu  dyrekcji szpitala i personelu. Maski przyjechały do Iławy  prosto z Chin. 

***  Michał Schlieske, właściciel firmy projektującej strony WWW (michal-s net) sfinansował i przesłał do starostwa 50 kompletnych przyłbic ochronnych wykonanych techniką 3D. Każda była zapakowana w osobny worek. Trafiły one do personelu medycznego powiatowego szpitala. 

*** Szpital otrzymał także 100 sztuk certyfikowanych przyłbic ochronnych, które ufundował  Piotr Lisicki, przedsiębiorca, właściciel firmy United Trade SC z Łomianek. Skontaktował się on tej w sprawie z radną powiatową Ewą Junkier, która przyłbice przekazała staroście.

*** Ochronne przyłbice i płyn do ich dezynfekcji przekazał szpitalowi przedsiębiorca z Iławy, Marcin Fornahl.

www.powiat-ilawski.pl