Do Powiatu Iławskiego trafiło 300 litrów  płynu do dezynfekcji powierzchni, z którego korzystać będzie Powiatowy Szpital im. Wł. Biegańskiego w Iławie. Tym razem darczyńcą jest Warmińsko-Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych, którego prezesem jest iławianin, Mirosław Hiszpański. W akcje przygotowania płynu do użytku zaangażowany był także Urząd Wojewódzki i olsztyńska firma Michelin.Jak wiadomo płyn do dezynfekcji powierzchni jest bardzo potrzebny, by dochować reżimów sanitarnych, dlatego dziś jest tak cennym darem. Jeden szpital powiatowy potrzebuje średnio około 700 litrów takiego płynu na miesiąc.

Dwa tygodnie temu Mirosław Hiszpański, przedsiębiorca i zarazem prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Pracodawców Prywatnych usłyszał od kolegi, że Polmos Żyrardów chce przekazać na cele charytatywne cysternę spirytusu, z którego będzie można wyprodukować płyn do dezynfekcji – czytamy w „Gazecie Olsztyńskiej” .

Chodziło o prawie 30 tys. litrów spirytusu, który musiał dopiero zamienić się w płyn dezynfekujący. Został on skażony w Obornikach koło Poznania. Koszty skażenia alkoholu pokrył Warmińsko-Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych, płacąc za to 40 tys. zł. Zaraz potem należało znaleźć firmę, która stworzy z alkoholu płyn i rozleje go do butelek. I w tej kwestii pomógł olsztyński Michelin. W akcję uruchomienia produkcji i rozlewania płynu zaangażowali się pracownicy fabryki, pomogła też straż pożarna, która przepompowała  spirytus z cystern —  mówi w „Gazecie Olsztyńskiej” prezes Michelin Jarosław Michalak.

Docelowo płyn ma trafić do 189 placówek na terenie Warmii i Mazur. Chodzi o szpitale, domy pomocy społecznej, domy dziecka, noclegownie, a także jednostki policji i straży pożarnej. W organizację dystrybucji środka do placówek w regionie zaangażowały się Urząd Wojewódzki, Państwowa Straż Pożarna, Caritas  oraz Wojska Obrony Terytorialnej, które zajęły się transportem płynu do powiatów.

plyn 2


www.powiat-ilawski.pl

Źródło: Gazeta Olsztyńska