Mówiąc, że bieg charytatywny Dobro Wraca udał się, to za mało powiedziane! Atmosfera, zaangażowanie tak wielu osób, radość dzieci – wszystko to sprawiło, że łza się w oku kręciła a imprezę można nazwać wspaniałą. Łatwiej byłoby wymienić, czego dzieci z Domu Dziecka w Kisielicach, nie dostały, bo w dwóch busach wypełnionych podarunkami było niemal wszystko, czego dusza zapragnie!W niedzielę 1 grudnia odbył się zapowiadamy bieg charytatywny Dobro Wraca, który wsparł Dom Dziecka w Kisielicach. Trasa Iława-Kisielice, licząca 26 kilometrów, pokonana została przez uczestników bez trudu. Bieg ukończyły 163 osoby. Większość z Iławy, ale byli ale byli także biegacze z innych  części powiatu, a nawet spoza, m.in. z Kwidzyna, Olsztyna, Ostródy, Bartoszyc, Radomna.

Przypomnijmy,  inicjatorem biegu była grupa biegaczy z Iławy a  organizatorem Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.  Zamiast wpisowego biegaczki i biegacze przygotowali prezenty dla podopiecznych. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, czego dowodem była ogromna radość dzieci, które witały biegaczy już na mecie w Kisielicach, wręczając im zrobione przez siebie medale. Kiedy ostatni zawodnik był już na miejscu podopieczni odtańczyli słynną Belgijkę, dziękując w ten sposób za całą akcję. Na miejscu w Kisielicach meta znajdował się tuż przy Domu Dziecka. Do dyspozycji biegaczy był ciepły posiłek, kawa, herbata, ciasta. Zadbali o to pracownicy PCPR – Domu dla Dzieci w Kisielicach, wspólnie z Warsztatem Terapii Zajęciowej z Susza. Pomoc bezinteresowną świadczyły także niemal wszystkie instytucje i jednostki, takie jak Ochotnicza Straż Pożarna, służba medyczna z Grudziądza, DPS Iława (busy jadące na trasie), WTZ Iława (busy), GOK Laseczno (namioty), Zespół Szkół Rolniczych w Kisielicach (stoły i ławki), sołectwa (punkty żywnościowe), Centrum Sportu i Rekreacji w Suszu, Iławskie Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji oraz Centrum Kultury w Kisielicach (sprawy techniczne i merytoryczne). Pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Iławie oraz wychowawcy i pracownicy Domu Dziecka w Kisielicach pracowali przy organizacji biegu nieustannie od ponad miesiąca a ten dzień był zwieńczeniem ich wysiłków.

Honorowy Patronat nad biegiem objął Starosta Powiatu Iławskiego, Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski, Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński oraz Rafał Ryszczuk, burmistrz Kisielic. Obecny był wicestarosta Powiatu Iławskiego Marek Polański, który w imieniu Samorządu Powiatu Iławskiego podziękował wszystkim za zaangażowanie się w akcję i pogratulował wszystkim biegaczom. Bieg charytatywny wsparła także Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego w Olsztynie, która była na miejscu oraz Rafał Ryszczuk, burmistrz Kisielic, jako gospodarz miasta, w którym bieg miał finał. W organizację biegu zaangażowane były także inne urzędy: Urząd Miasta Iława – burmistrz Dawid Kopaczewski z zastępcą wiceburmistrz Dorotą Kamińską oraz Urząd Gminy Iławawójt Krzysztof Harmaciński i jego zastępca Andrzej Brach.

    Ogromną i pozytywną rolę odegrał Paweł Hofman, trener lekkoatletyki, prowadzący bieg charytatywny, który zagrzewał do walki biegowej, ale przy okazji przekazywał edukacyjne treści skierowane do najmłodszych, o roli sportu w życiu człowieka, o kształtowaniu charakteru i tężyzny fizycznej.

– Wszystko co zadziało się w niedzielę przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówi Joanna Mazurkiewicz, zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. – Począwszy od liczby osób zaangażowanych w bezinteresowną pomoc, po ilość prezentów, które trafiły do naszych dzieci. Dwa busy były ich pełne. Wszystkie podarunkowe marzenia się prawdopodobnie ziściły. Są to prezenty dla dzieci, ale i dla placówki. Piękne duże lustro, naczynia i urządzenia kuchenne, pufy, koce, pościel, poduszki, kosmetyki, x-box, gry elektroniczne, laptop, rowery, hulajnogi, piłki, rolki, głośniki do słuchania muzyki, zegarki. Trudno wymienić wszystko…  – mówi Joanna Mazurkiewicz. W imieniu dzieci i placówki serdecznie dziękuję nie tylko za prezenty, ale za całe dobro, które do nas trafiło i do naszych podopiecznych.

www.powiat-ilawski.pl (M. Rogatty)

 


Fot. Magdalena Rogatty