„Nie trać głowy” to program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi, z którego mogą skorzystać mieszkańcy naszego województwa, a tym samym Powiatu Iławskiego. Program realizowany jest przez Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej– Curie w Warszawie.

Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi realizowany jest przez Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej– Curie w Warszawie. Współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, V. Oś priorytetowa: Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działanie 5.1: Programy profilaktyczne. Okres realizacji projektu: lata 2017-2020.  Tym pilotażowym programem profilaktycznym, w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi (NGiS), objętych jest  pięć województw: warmińsko-mazurskie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, śląskie.

W ramach projektu realizowane są badania profilaktyczne w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej Curie w  Warszawie, ale także w ośrodkach współpracujących z Centrum. Rejestracja wizyty odbywa się telefonicznie, od poniedziałku do piątku, w godz. 13.30-16.00, pod numerem 573 498 657. Pacjentom spoza Warszawy zostaną zwrócone koszty dojazdu.

Programem badań przesiewowych zostaną objęte osoby:

• w wieku 40-65 lat
  • wieloletni palacze
  • nadużywające alkoholu
  • zagrożone wirusem brodawczaka ludzkiego
  • osoby, u których przynajmniej 1 z niżej wymienionych objawów utrzymuje się przez co najmniej 3 tygodnie.

Objawy, czyli co powinno cię zaniepokoić?

Objawy nowotworów głowy i szyi różnią się w zależności od umiejscowienia ogniska pierwotnego nowotworu. Wczesne objawy nowotworu mogą być podobne do częstych objawów infekcji górnych dróg oddechowych, alergii czy refluksu żołądkowo-przełykowego. Należą do nich:

• ból gardła
  • przewlekła chrypa
  • guz na szyi
  • pieczenie, ból języka
  • niegojące się owrzodzenia jamy ustnej
  • czerwone lub białe naloty w jamie ustnej
  • ból i/lub trudności w przełykaniu
  • jednostronny krwawy wyciek z nosa lub niedrożność nosa
  • możliwe zaburzenia wzroku, smaku, węchu oraz słuchu.

Koniecznie zgłoś się do lekarza, jeśli masz jeden z wymienionych objawów, utrzymujący się nieprzerwanie przez 3 tygodnie!

Co to są nowotwory głowy i szyi (NGiS)?

Do nowotworów głowy i szyi zaliczamy te, które rozwijają się w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych i przełyku – w jamie ustnej, gardle, krtani, jamie nosowej i zatokach.

• Nowotwory głowy i szyi stanowią ok. 5% wszystkich zachorowań na raka.
  • Rocznie ten typ nowotworu rozpoznaje się u 11 tys. osób.
  • 60% przypadków diagnozowana jest w 3 lub 4 stadium zaawansowania.
  • Podjęcie skutecznej terapii zależy od wczesnego wykrycia nowotworu.
  • W pierwszym stadium choroby, szanse na wyleczenie sięgają 95%.

Gdzie będzie można wykonać badanie?

W Centrum Onkologii-Instytucie w Warszawie oraz w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej współpracujących w ramach programu. Informacja o terminie rozpoczęcia rekrutacji pacjentów w POZ-ach zaangażowanych w projekt oraz szczegółowe dane adresowe placówek realizujących badania umieszczone zostaną po zakończeniu szkoleń dla personelu POZ. O zakwalifikowaniu pacjenta do badań diagnostycznych zdecyduje lekarz POZ współpracujący z Centrum Onkologii – Instytutem.
Lista placówek POZ współpracujących Centrum Onkologii – Instytutem w realizacji projektu „Nie trać głowy!” – Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi będzie aktualizowana.

Lp. Zestawienie podmiotów leczniczych POZ, współpracujących z Centrum Onkologii – Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie w ramach programu „Nie trać głowy – program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi” Aktualizacja dnia: 24.04.2019 r.
1. Samodzielny Gminny ZOZ w Chełmku ul. Staicha 1 32-660 Chełmek
2. CenterMed. Katowice 2 Sp. Z o.o. ul. Feliksa Bocheńskiego 38A 40-859
3. Specjalistyczna Przychodnia Lekarska dla Pracowników Wojska Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Warszawie ul. Nowowiejska 31 00-911
4. NZOZ „Zdrowie” w Bartoszycach ul. Wyszyńskiego 11 11-200 Bartoszyce