Powiatowy Lekarz Weterynarii w Iławie informuje, że Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zdecydował o rozmieszczeniu barier zapachowych tzw. repelentów, odstraszających dziki  wzdłuż drogi wojewódzkiej 519, od granicy z województwem pomorskim w powiecie iławskim do węzła drogowego Małdyty w powiecie ostródzkim – czytamy w komunikacie.Zapora ma zabezpieczyć położone na południe od DW 519 gminy powiatu iławskiego, a w dalszej kolejności powiatów nowomiejskiego i działdowskiego przed przedostaniem się dzików  z terenów objętych ASF (Afrykański Pomór Świń) do czasu depopulacji  dzika na obszarze położonym na północ od DW 519. Podobne działania są prowadzone po stronie województwa pomorskiego.

Zapora będzie zbudowana przez Koła Łowieckie z rozstawionych w pasie drogowym co 20 m dyspenserów z substancją emitującą zapach odstraszający dziki. Realizacja przedsięwzięcia nastąpi po 22 października 2019 roku.

Powiatowe inspektoraty weterynarii pozostają w stałym kontakcie z Kołami Łowieckimi w celu zapewnienia prawidłowego  funkcjonowania zapory. Na przebiegu drogi zostaną rozmieszczone ulotki informacyjne ostrzegające przed dotykaniem dyspenserów!

Pod komunikatem podpisał się Powiatowy Lekarz Weterynarii w Iławie lek. wet. Małgorzata Kalitowska.

ulotka dzik