Grupa Uczestników Klubu Aktywności Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Powiatu Iławskiego PROMYK oraz Uczestników Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Iławie wraz z opiekunami oraz przebywała na wycieczce Świebodzin- Poczdam – Berlin.We wtorek 17 września,  we wczesnych godzinach rannych wygodnym autokarem wyruszyliśmy na ziemię lubuską. W godzinach popołudniowych dojechaliśmy do Świebodzina, gdzie ujrzeliśmy górujący nad okolicą Pomnik Chrystusa Króla Wszechświata- najwyższą na świecie statuę przedstawiającą Jezusa Chrystusa. Potem zwiedzaliśmy miasteczko, spacerkiem po Parku Chopina doszliśmy na starówkę, gdzie zobaczyliśmy Pomnik Sukiennika Świebodzińskiego, ławeczkę Niemena, aż wreszcie usiedliśmy w uroczej kawiarence na kawę, herbatę i ciastko. Potem ruszyliśmy do Słubic na obiadokolację i nocleg.

Następny dzień już od rana zapowiadał się cudownie – świeciło słoneczko, a my po śniadaniu wyruszyliśmy w stronę Niemiec – do Poczdamu. Tam spotkaliśmy się z przewodnikiem i udaliśmy się na zwiedzanie Kompleksu Pałacowo- Parkowego Sanssouci. Letnia rezydencja Hohenzollernów wywarła na nas niesamowite wrażenie. Kolejnym punktem zwiedzania był Pałac Cecilienhof – miejsce konferencji poczdamskiej z 1945 r. Z okien autokaru zobaczyliśmy też zabudowania w dzielnicy rosyjskiej i holenderskiej oraz okazałe dzielnice willowe Poczdamu. Nie zabrakło też czasu na kawiarenkę i zakup pamiątek. Trzeciego dnia udaliśmy się na podbój stolicy Niemiec – Berlina – wielkiego, przepięknego, multikulturowego miasta. Podczas spaceru z przewodnikiem zobaczyliśmy budynek niemieckiego parlamentu – Reichstag, miejsce urzędowania Angeli Merkel, biurowce rządowe Niemiec, a następnie przeszliśmy pod Bramę Brandenburską, gdzie zobaczyliśmy luksusowe hotele i ambasady państw. Potem pojechaliśmy na Plac Poczdamski, gdzie obejrzeliśmy fragmenty Muru Berlińskiego i zachwycające nowoczesne wieżowce kompleksu biurowo- handlowego – Sony Center. Na zakończenie zwiedzania udaliśmy się na Aleksander Platz, gdzie część wycieczkowiczów wjechała na słynną wieżę telewizyjną, skąd zobaczyli panoramę stolicy naszych zachodnich sąsiadów. Pozostali spędzili czas w pobliskiej kafejce oraz dokonywali zakupu pamiątek. Wieczorem, pełni wrażeń, wróciliśmy do Słubic na obiadokolacje i nocleg.

Czas wycieczki płynął nieubłaganie szybko i w piątek 20 września po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Iławy. Po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze w pięknym dworku na Kujawach na obiad i w godzinach wieczornych dotarliśmy do domu. Wycieczka była fantastyczna – ciekawa i świetnie zorganizowana. Wszyscy Uczestnicy wycieczki składają podziękowania  Krystynie Szafryna – Żegota,  kierownikowi Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Iławie za pomysł i zorganizowanie tego niezapomnianego wyjazdu, a firmie IVANTI z Torunia za wzorową organizację wycieczki.

„Klub Aktywności” współfinansowany jest przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w ramach programu „Od zależności ku samodzielności” i to dzięki dofinansowaniu Ministerstwa wyjazd był możliwy- dziękujemy!


FOTORELACJA Z WYCIECZKI 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 poczdam 3 poczdam 2 Poczdam 1

 

Fot. Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Iławie