Powiat Iławski i Powiat Hof w Niemczech obchodzą w tym roku jubileusz 10 lat współpracy. Z tej okazji po ostatnim spotkaniu przedstawicieli Powiatu Hof w Polsce, czas na podsumowanie dekady partnerstwa miała również młodzież z Powiatu Iławskiego oraz Hof.


Na przełomie sierpnia i września w powiecie Hof gościła grupa młodzieży z Powiatu Iławskiego oraz Młodzieżowej Rady Powiatu Iławskiego. W ciągu minionych lat w wymianach, które odbywały się zarówno w Polsce, jak i w Niemczech wzięło udział kilkuset uczniów. Młodzież miała okazję do poznawania rówieśników i ich rodzin, rozwijania umiejętności językowych, zawierania międzynarodowych przyjaźni, poznawania kraju partnera, czy niwelowania uprzedzeń. Podobnie było również w tym roku. Nie zabrakło wielu momentów wzruszenia przy wspominaniu wspólnych działań i projektów. Program spotkania był wyjątkowy aby podkreślić i uczcić dekadę przyjaźni młodzieży polsko-niemieckiej. Wśród atrakcji znalazła się gra miejska typu geocaching w mieście Hof, wizyta w parku rozrywki „Belantis” w Lipsku, zwiedzanie malowniczego miasta Bamberg, zwanego „Małą Wenecją”,  czy niespotykana gra połączona z golfa i piłki nożnej. Niestety w tym roku swą przygodę z „młodzieżówką” z KJR Hof zakończyła Thea Pflaum, dotychczasowy opiekun spotkań młodzieżowych, która jednocześnie przedstawiła swoją następczynię. Kolejne spotkanie młodzieży odbędzie się w przyszłym roku również na przełomie sierpnia i września.

To nie ostatnie wydarzenie związane z 10-leciem partnerstwa powiatów. 8 września odbędą się Powiatowe Obchody Ogrodnictwa i Promocji Regionów Partnerskich Powiatu Hof, w miejscowości Köditz w Bawarii, na których obydwa regiony wspólnie zaprezentują swoje walory turystyczne oraz ofertę spędzania wolnego czasu.