W dniach 2 – 5 sierpnia, na torze wioślarskim w Iławie, rozegrano Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski Stowarzyszenia CROSS w kajakarstwie płaskodennym. Udział wzięło 40 uczestników z 8 klubów z całej Polski. To wyjątkowe wydarzenie sportowe gości w Iławie od 2001, choć w międzyczasie mistrzostwa przenoszono do innych miejscowości, do Iławy powróciły w 2016 r.


– Jako absolwent AWF i instruktor kajakarstwa od 93’ roku organizowałem w naszej okolicy spływy kajakowe, które stały się bardzo popularne – mówi Stanisław Piasek, prezes IKS Morena. – Przystąpiłem w międzyczasie do Iławskiego Klubu Sportu, Kultury Fizycznej i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Morena” i zaproponowałem organizację wspomnianych mistrzostw kajakarstwa prezydium Stowarzyszenia CROSS, które zatwierdziło regulamin imprezy i w 2001 roku na Małym Jezioraku rozegrano je po raz pierwszy. Utworzono wówczas 4 tory, zjechało aż 10 klubów z całej Polski.

A jakie są wyniki tegorocznych zmagań uczestników?

Oto wyniki:

K2 500 m kobiet

Po złoto popłynęły Klaudia Żelazowska i Agnieszka Smoła pokonując Maria Kieloch oraz Agnieszkę Pokojską , które skończyły bieg na drugim miejscu. Brąz przepadł Małgorzacie Kasprzyckiej i Małgorzacie Meier. . Całe podium zdominowałby rywalki z tego samego klubu IKS „Morena”.

K2 1 000 m kobiet

W tej konkurencji zatriumfowała załoga z Klubu IKS „Morena” Małgorzata Kasprzycka i Grażyna Kamińska , które od wielu lat tworzą zgrany duet. Drugie miejsce zajęła również załoga IKS „Morena” Klaudia Żelazowska oraz Małgorzata Meier. Brąz wywalczyła ekipa z klabu „Ikar” Lublin , która startowała na mistrzostwach po raz pierwszy : Krystyna Zdybel oraz Ewelina Rudnicka

K2 500 m mężczyzn

Dariusz Mądro i Krzysztof Paszyna z klubu „Podkarpacie” Przemyśl zwyciężyli z przewagą prawie 20 sekund nad rywalami z „Ikar” Lublin Zbigniew Prokopiuk i Paweł Wojdat. Ostatnie miejsce na podium przydało osadzie z IKS „Morena” Tomasz Ćwikła i Jan Smoła.

K2 1 000 m mężczyzn

Niepokonana osada z klubu „Podkarpacie” Przemyśl Dariusz Mądro i Krzysztof Paszyna dotarła do mety jako pierwsza , tym samym osada z „Ikar” Lublin Zbigniew Prokopiuk i Paweł Wojdat wywalczyła srebro. Załoga z Klubu IKS „Morena” Tomasz Ćwikła i Tomasz Marciniak Stanecina ostatni miejscu podium.

K2 500 mixt

Klubowicze z „Pionek” Włocławek” Katarzyna Majewska oraz Mariusz Dudziak nie obronili zeszłorocznego tytuł Mistrzów Polski i znaleźli się na trzecim miejscu. Nowymi Mistrzami w Mixt zostali Klaudia Żelazowska i Jan Smoła. O medale upomnieli się również Grażyna Kamińska i Tomasz Ćwikła ,którzy wywieźli z Iławy brązowe medale.

W klasyfikacji drużynowej bezapelacyjne zwycięstwo odniosła Iławska „Morena” .

Puchar za drugie miejsce odebrał klub „Ikar” Lublin. A 3 miejsce zajęli kajakarze z „Podkarpacia” Przemyśl.

Po zakończonych zawodach odbyła się impreza z ogniskiem w tle. Patronat Honorowy nad imprezą objął Starosta Powiatu Iławskiego. Na uroczyste zakończenie przybył Wicestarosta Marek Polański, który wręczył nagrody zwycięskim ekipom.

Kto uczestniczył w mistrzostwach może tylko potwierdzić jak wspaniała atmosfera towarzyszy temu wydarzeniu. Organizacja i przebieg są zawsze na wysokim poziomie.

To co nas jedynie martwi, to stan toru wioślarskiego na Jezioraku. Wymaga on ochrony. Apeluję do wodniaków korzystających z akwenu, aby nie niszczyli jego infrastruktury. Tor jest bardzo drogą inwestycją, a jest uszkadzany przez przepływające jednostki. Bardzo proszę o szanowanie dobra wspólnego, mając na uwadze że to miejsce służy również nam, osobom niepełnosprawnym – dodaje Stanisław Piasek.