W miniony piątek 7 czerwca, Festyn Edukacyjny „Bezpieczny Powiat” wypełnił po brzegi parking przed Starostwem Powiatowym w Iławie. O tym, że spełnił on swoja rolę, świadczy m.in. wysoka frekwencja. Kilkaset osób skorzystało z różnorodnych atrakcji. Festyn dotyczył bezpieczeństwa i był skierowany do młodych mieszkańców powiatu, którzy lada moment rozpoczynają wakacje.


Festyn był zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Iławie już drugi raz. Gości przywitał Wicestarosta Powiatu Iławskiego, Marek Polański. Podobnie jak w roku ubiegłym swojego stoiska zaprezentowały służby mundurowe, które postarały się, by przyciągnąć uwagę najmłodszych i sprowokować ich do myślenia o swoim bezpieczeństwie  oraz o bezpieczeństwie innych. Podczas Festynu nie zabrakło Komendy Powiatowej Policji w Iławie – dzieci chętnie zapoznawały się z akcesoriami policyjnymi; Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Iławie – zabawa z wodą z hydrantów była jedną z atrakcji; Ochotniczej Straży Pożarnej w Iławie –  pyszna grochówka to było ich dzieło; Zakładu Karnego w Iławie – rzut piłką do pudła i wyścigi z łańcuchami na kostkach to tylko cześć zabawy; Nadleśnictwa Iława – zorganizowało zagadki, i konkursy z nagrodami; PCK Iława – nauka udzielania pierwszej pomocy już najmłodszych uczestników Festynu. Warsztat Terapii Zajęciowej w Iławie zadbał o coś dla ciała – dla gości Festynu był popcorn i wata cukrowa. Dzięki WTZ do dyspozycji najmłodszych była także trampolina, a na jednym ze stoisk odbył się kiermasz przedmiotów wykonanych przez uczestników WTZ Iława. Młodzieżowa Rada Powiatu Iławskiego również zaangażowała się w organizację Festynu, malując twarze dzieciom oraz wykonując gigantyczne bańki mydlane i dbając o atrakcje muzyczne. Do dyspozycji gości była także fotobudka, która cieszyła się ogromnym powodzeniem. Zjeżdżalnia dla dzieci udostępniona została przez Związek Zawodowy NSZZF i PW przy ZK Iława.

Prawdziwa furorę zrobiło miasteczko ruchu rowerowego, które przyjechało do Iławy aż z Jaworzna.  6 różnych niekonwencjonalnych rowerów m.in. rower przeciwskretny (zwany również pijanym rowerem), rower o dwóch kierownicach, mini bike, torqway,  rowerowy tor przeszkód, slot car (sterowane wyścigówki). Dodatkowo jedyny w Polsce mobilny tor do jazdy drift trike & bike!!! – goście Festynu chętnie z tych atrakcji korzystali.

Bez wątpienia na wyobraźnię młodych ludzi zadziałały symulatory zdarzeń drogowych. Można było na własnej skórze przekonać się, co dzieje się z człowiekiem (mimo, że jest przypięty pasem) przy zderzeniu z obiektem, przy jeździe o prędkości 7 km /h. Nieco starsi mogli skorzystać także z symulatora dachowania.

Uczestnicy Festynu uczestniczyli także w konkursach z nagrodami ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Iławie.

DO ZOBACZENIA ZA ROK!


www.powiat-ilawski.pl

Fot. www.powiat-ilawski.pl