Gabriela Rolka i Kacper Piech – organizatorzy Swimrun Jeziorak 2019, odwiedzili Starostę Powiatu Iławskiego, Bartosza Bielawskiego i Wicestarostę Marka Polańskiego, by podziękować im za współorganizację tej oryginalnej imprezy sportowej.

W spotkaniu uczestniczył także Sławomir Ciszewski, dyrektor Portu Śródlądowego w Iławie, gdyż to właśnie Port był gospodarzem zawodów. Okazuje się, że jezioro Jeziorak i dzika przyroda naszego powiatu stworzyła idealne warunki do przeprowadzania tego sportowego przedsięwzięcia i ośmieliła organizatorów  do myślenia o niej z jeszcze większym rozmachem.


Goście pokazali starostom fotografie z zawodów, opowiedzieli o ich przebiegu, o pogodowych niespodziankach na trasie, o wspaniałej atmosferze, życzliwości wszelkich instytucji i mieszkańców miasta i powiatu. Są zachwyceni miejscem i  już dziś czynią starania o zorganizowanie Swimrun 2020 na Jezioraku właśnie, z jeszcze większą liczbą zawodników, z bogatszą otoczką, tak by mieszkańcy mogli jeszcze bardziej poczuć ducha sportu, a sportowi  twardziele, być może, zdecydować się na start.

Para organizatorów Swimrun 2019, Gabriela Rolka i Kacper Piech, pochodzi z Krakowa, ale po pobycie w naszym powiecie poważnie zastanawia się nad przeprowadzką do Iławy. Starosta podczas spotkania pytał, jak to się stało, że wybrali właśnie Powiat Iławski na organizację zawodów?

– Po prostu analizowaliśmy mapę i wpadło nam w oko najdłuższe jezioro w Polsce, Jeziorak. Wiele jest na nim wysp i wysepek, co tylko uatrakcyjnia miejsce  i zdawało się idealne na Swimrun. Jak wiadomo, idea tych zawodów pochodzi ze Szwecji (dwa małżeństwa założyły się ze sobą, które z nich pokona jako pierwsza daną odległość, z jednej wyspy na druga) – mówi Kacper Piech. –  Konkurencja polega na pływaniu par osób, z wyspy na wyspę. I tak się zaczęła przygoda, która nabrała charakteru sportowego i się przyjęła na gruncie polskim. W ciągu roku organizujemy dwie takie imprezy sportowe, we wrześniu nad Soliną a w czerwcu, jako otwarcie sezonu, wybraliśmy właśnie Jeziorak.  

– W ubiegłym roku przyjechaliśmy do Iławy, na Jeziorak żeby zrobić rekonesans – wspomina Gabriela Rolka. – Walory przyrodnicze nas zachwyciły! Zaplecze także. To był strzał w dziesiątkę. Dopiero po naszej wycieczce po okolicy zwróciliśmy się do pracowników Portu z pytaniem, czy byliby zainteresowani współorganizacją tej imprezy. I tak to się zaczęło. Temat został szybko podjęty, wstępna umowa zawarta, czego efektem była miniona impreza, która odbyła się 18 maja.


Już dziś trwają rozmowy na temat organizacji Swimrun Jeziorak 2020 i miedzy innymi w tej sprawie zwrócono się do Starosty Powiatu Iławskiego. Organizatorzy liczą na dalszą współpracę, która miała charakter współorganizacji imprezy przez Powiat Iławski. Port Śródlądowy, należący do Powiatu Iławskiego, był gospodarzem przedsięwzięcia i miejscem odpoczynku zawodników. Powiat partycypował także w kosztach całej imprezy.  Wstępna deklaracja ze strony Starosty o dalszej  współpracy jest. Organizatorzy zadeklarowali natomiast, że zadbają o promocję wydarzenia, a tym samym Powiatu Iławskiego, na arenie krajowej ale i europejskiej, m.in. na targach w Berlinie. Zwrócą się także do Powiatu, drogą formalną, w sprawie umowy dotyczącej współorganizacji zawodów w przyszłym roku  jak i o wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia.


Jest jeszcze jedna dobra wiadomość! Relację z zawodów śledziło w internecie 25 tysięcy osób!

Informacja z Portu Śródlądowego w Iławie: W sobotę 18 maja miało miejsce ważne dla regionu wydarzenie sportowe, czyli międzynarodowy wyścig biegowo-pływacki Swimrun Ultra Jeziorak. Powiat Iławski miał zaszczyt gościć uczestników wszystkich dystansów. Ważnym punktem na trasie był Port Śródlądowy Iława, gdzie uczestnicy przebiegali oraz wchodzili do wody na przed ostatni odcinek pływacki. Wyścig przykuł dużą uwagę mediów. Relację z zawodów w internecie śledziło ponad 25 tysięcy osób! Uczestnicy bardzo pozytywnie wspominali trasę poprowadzoną na terenie Powiatu Iławskiego. Dzień po zawodach w porcie odbył się pierwszy pokaz zdjęć oraz wspólne śniadanie uczestników. Tego typu zawody odbyły się po raz pierwszy nad Jeziorem Jeziorak.  Łącznie w całej imprezie wzięło udział blisko pół tysiąca osób z całej Polski, byli również goście zza granicy. Już w pierwszej edycji, zawody otrzymały wyróżnienie i znalazły się w światowym rankingu TSR Swimrun.

Pod tekstem podpisała się Agnieszka Dzierzkowska z Ekipy Swimrun Poland

www.powiat-ilawski.pl (M.Rogatty)